DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 48  >   POLSKA

Elżbieta Stryjek

Powrót guwernantki


Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – pisał Jan Zamoyski, mąż stanu i wielki orędownik nauczania kładącego równy nacisk na rozwój przymiotów ciała i ducha. Na początku XXI wieku ideę rozwijania serc i umysłów realizuje przeżywające renesans guwernerstwo.

 

Słownik języka polskiego serwuje nader skromną definicję guwernera. Dowiadujemy się zeń bowiem, że guwerner to nauczyciel i wychowawca dzieci w dawnych, zamożnych domach. Definicja ta domaga się jednak uzupełnienia o informację, że profesja guwernera pozostaje wciąż jak najbardziej aktualna, a rynek takich usług rozwija się nader dynamicznie.


Guwerner to pomoc, na którą stać niewielu. Ponadto – jak tłumaczy Aleksandra Niwińska z portalu guwernantka‑niania.pl – W Polsce ludzie ciągle mylą guwernantkę z nianią i równocześnie mają olbrzymie wymagania, za które niekoniecznie chcą płacić odpowiednią cenę. Częściej wybierany jest model „dochodzącej” guwernantki – to znaczy: guwernantka przychodzi na dwie do czterech godzin dziennie, od poniedziałku do piątku.

Uposażenie zależy od modelu pracy oraz zakresu obowiązków i może wynosić tysiąc złotych w modelu „dochodzącym” albo dziesięć tysięcy w modelu dwadzieścia cztery godziny na dobę (miesięczny koszt usług w Nanny Express to minimum 4500 złotych). Polskie guwernantki, które trafiają do Rosji bądź krajów arabskich, mogą liczyć na zarobki rzędu piętnastu tysięcy złotych oraz przywileje w rodzaju własnego pokoju, kucharza, szoferaPowyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wzbudza obecnie olbrzymie emocje. Wszystko za sprawą rewolucyjnych interpretacji klasycznych dzieł. Sprawa nabrała rozgłosu dzięki wypowiedziom wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, profesora Mieczysława Ryby.

 
 

Departament Stanu USA ogłosił, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo weźmie udział w zbliżającym się szczycie trójstronnym Cypr-Grecja-Izrael, na którym ma zostać podpisana umowa w sprawie budowy gazociągu EastMed. Gaz ze wschodniego Morza Śródziemnego będzie nim transportowany do Europy.

 

Strzelanina w holenderskich Utrecht. Napastnik otworzył ogień w tramwaju zabijając jedną osobę i raniąc kilka kolejnych, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia – poinformowała lokalna policja. Nie wiadomo, ile osób dokładnie zostało rannych i w jakim są stanie.

 

„Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie”, poinformowały serwis rmf24.pl i radio RMF FM.

 

Nie chodzi o to, żeby mieć równe prawa, takie same prawa, ale chodzi o przywileje pewnej grupy – powiedziała w „Rozmowach Niedokończonych” a antenie Telewizji Trwam małopolska kurator oświaty. Barbara Nowak odnosiła się do listu Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN zaapelował o zastosowanie wobec niej środków dyscyplinarnych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.