DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Powrót figury Jezusa Chrystusa na razie niemożliwy. Władze Poznania dopięły swego

Powrót figury Jezusa Chrystusa na razie niemożliwy. Władze Poznania dopięły swego

Zarząd Społecznego  Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności informuje, iż  w sytuacji odmowy udzielenia zgody przez Prezydenta Miasta Jacka Jaśkowiaka  na zorganizowanie czasowej wystawy „Wdzięczni za Niepodległość” na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, której elementem miała być kopia figury Pana Jezusa z Pomnika Wdzięczności, nie jest możliwy jej  symboliczny powrót na historyczne miejsce w terminie zaplanowanym przez Komitet – informuje komitet.

 

Do uroczystego powitania ponad 5 metrowej figury zaprosił wiernych abp Stanisław Gądecki. Niestety pracownicy Urzędu Miasta rządzonego przez Jacka Jaśkowiaka dopatrują się szeregu nieprawidłowości w złożonych przez organizatorów dokumentach. Wątpliwości mają m.in. miejska konserwator zabytków i miejski plastyk. Zdaniem prezydenta Jaśkowiaka figura mogłaby zagrażać bezpieczeństwu. Szef AKO, prof. Stanisław Mikołajczak, stwierdził jednak, że złożono wszystkie wymagane dokumenty a „prezydent miasta stosuje cenzurę”. Ostatecznie figura Jezusa nie uwieńczy wystawy „Wdzięczni za niepodległość” i rzeźba stojąca w Poznaniu w czasach II Rzeczypospolitej, przynajmniej na razie nie wróci do centrum polskiego miasta.

 

„Nie chcemy łamać prawa ani wywoływać swoim działaniem konfliktów publicznych, do których Urząd Miasta swoimi sprzecznymi decyzjami (najpierw wstępna zgoda, a potem, mimo dokładnego uzupełniania dokumentacji  jej odmowa) najwyraźniej zamierza doprowadzić. Zaplanowane na 31 maja na godzinę 17.00 spotkanie modlitewne i koncert religijno–patriotyczny odbędą się jednak  w tym czasie i dlatego wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski najserdeczniej na to wydarzenie zapraszamy” –  czytamy w oświadczeniu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

 

Jaki będzie dalszy los figury, dowiadujemy się z dalszej części oświadczenia: „Jednocześnie oświadczamy, iż nadal zamierzamy zorganizować tę wystawę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe w tym samym miejscu i z tymi samymi założeniami ideowo – artystycznymi. W najbliższych dniach odwołamy się w tym celu od decyzji Prezydenta Miasta. Do czasu uzyskania zgody na organizację wystawy kopia rzeźby Chrystusa będzie przechowywana w pracowni rzeźbiarskiej jej autora p. Michała Batkiewicza w Szyglicach pod Krakowem”.

 

Jednocześnie Komitet przypomina iż „zgodnie z uchwałą Rady Miasta z 18.grudnia 2012 r. Prezydent jest zobowiązany  do odbudowy Pomnika Wdzięczności i w tym celu powinien współpracować z Komitetem, który społecznie i bez angażowania funduszy publicznych  realizuje to zadanie już od trzech lat”.

 

 

mwł, luk


 


DATA: 2015-05-29 14:51
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zdegustowany o jakiej "prawicy"mówimy???"BEZ BOGA ANI DO PROGA"STAROPOLSKIE PORZEKADŁO"W XVIII w Partie Polityczne Stronnictwo Rosyjskie Stronnictwo Pruskie doprowadziły do upadku Najaśniejszej Rzeczypospolitej.Jezus Chrystus Królem Polski."DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II.A wybory można sfałszować"NIE WAŻNE KTO GŁOSUJE WAŻNE KTO LICZY GŁOSY".
ponad 5 lat temu / Tomaasz
 
Zdegustowany, widzę że jesteś "za a nawet przeciw". Pozornie chciałeś zablokowania dyskusji, a sam trzepiesz pianę jak najęty. Niedługo zaczniesz wyzywać, bo puszczą Ci nerwy, a to już blisko jak zaczniesz pisać wulgaryzmy. Twoje wpisy pod tym artem są już nużące i NIC do sprawy nie wnoszą :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Zdegustowany jeszcze raz Partie polityczne realizują nie suwerenną politykę.Sondaże nie są miarodajne to wielka lipa dla tzw.lemingów.Proszę nie obrażać Monarchistów wiernych Tradycji Katolickiej.Tylko oddanie naszej ojczyzny Jezusowi Chrystusowi może uratować naszą Ojczyznę Najaśniejszą Rzeczpospolitą.Niech Pan nie uczy mnie patriotyzmu służyłem w Wojsku Polskim.Figura Jezusa Chrystusa powinna wrócić na swoje miejsce.Przysłowiowej piany nie biję.Wielkopolska nie jest cała POlszewicka.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Panie Tomasz! Wpisuję się po raz ostatni, aby nie obciążać już tego artykułu waleniem piany. Czy w moich wpisach przeczytał Pan, że jestem przeciw powrotowi Pomnika Jezusa w Pomniku Wdzięczności? Wzywam Pana do roboty, do protestowania, do organizowania ludzi, do manifestowania swojego oburzenia i protestu wobec działań władz, a nie ględzenie i walki ze swoimi sojusznikami. Obaj dobrze wiemy, że WŁADZA w Polsce, ta ogólnokrajowa i samorządowa jest przeciw Bogu, religii, przeciw Kościołowi RzymskoKatolickiemu; z czego to wynika to już inna sprawa. I na koniec PYTANIE - sondaże nie są miarodajne, a czy wybory również? O ile pamiętam i wiem w Poznaniu i Wielkopolsce wybory, od lat, w tym ostatnie dwie kampanie wygrywa lewica, różne jej odmiany, w tym lewica liberalna: socjal-liberalna i socjal-demo-liberalna. Proszę więc nie obrażać ludzi z prawicowej części Polski. Co jak co WŁADZY udało się skutecznie skłócić Polaków, moich i Pana Rodaków. Panie Tomasz nie obrażaj!!!
ponad 5 lat temu / zdegustowany ostatni raz
 
Zdegustowany raz jeszcze cała Wielkopolska nie jest za partiami politycznymi typu PIS,PO,itd .Sondaże nie są miarodajne wykonywane są na losowej próbie obywateli.Masz lewackie poglądy.Widocznie Pch 24 ci nie służy.Z twojej wypowiedzi wynika że jesteś zwolennikiem sitw partyjnych.Figura Jezusa Chrystusa powinna wrócić na swoje miejsce.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
Nie słowa, a czyny! WielkoPOlska i WielkoPOlanie są POdobno najlepiej zorganizowaną POdprowincją w Prowincji Guberni Priwislańskiego Kraju, póki co, dla zmyłki zwanego POlską. WielkoPOlska i WielkoPOlanie ze znanych i dostępnych obecnie danych historycznych w POlsce są pierwszymi chrześcijanami, PO 966roku. Więc panie Tomaszu już przestańcie gadać, pisać i bić piankę, zorganizujcie kilkadziesiąt tysięcy ludzi w manifestacjach, przez kilka tygodni przed POznańskim ratuszem i naciskajcie w ten sposób prezydenta POznania, wojewodę wielkopolskiego, marszałka sejmiku, urzędasów im POdległych - konserwatora zabytków i miejskiego plastyka, to może wymusicie na nich zmianę decyzji. Proszę więc nie zaśmiecać wPiSami PCh24, ale do roboty i do działania. Chociaż wątpię, aby dało jakiś efekt sądząc PO wyborach: samorządowych gdzie wygrał i dalej jest u władzy obecny prezydent POznania i na prezydenta POlski, gdzie POznań i WielkoPOlska opowiedziały się za Komorowskim.Kto lewak?
ponad 5 lat temu / zdegustowany raz jeszcze
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.