DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Dariusz Zalewski

Powrót do niewolnictwa


To, co obecnie dumnie nazywa się „szkołą” czy też „systemem oświatowym”, stanowi tylko jeden z elementów sprawnej machiny państwowej indoktrynacji. Szkoła już dawno przestała spełniać swe podstawowe funkcje. Nie kształtuje człowieka, lecz co najwyżej procedernika, czyli – jak rzecz trafnie ujął Henri‑Irénée Marrou – osobę wprawioną w wykonywaniu ściśle ograniczonej czynności. Słowem – zadanie dzisiejszej „szkoły” sprowadza się do kształtowania niewolników.
 

Pierwotnie myślano tak: skoro młody człowiek przynosi na świat pewien niezmienny, intelektualny potencjał, czyli jest już „zapisaną tablicą”, to mistrz‑nauczyciel nie jest mu potrzebny! Szkoła pojawiła się wraz ze słabnięciem przekonania, iż arystokratyzm jest w pełni wrodzony – gdy starożytni doszli do wniosku, że człowiek musi się jednak doskonalić.

Rzecz niezwykle ciekawa, przytoczoną powyżej skrajnie arystokratyczną ideę o wrodzonej wiedzy wybranych paradoksalnie powiela (oczywiście, z pewnymi przeróbkami) współczesna… pedagogika wolnościowa. Zadajmy sobie bowiem podstawowe pytanie: skąd tak popularny w ostatnich dekadach „bezstresowy uczeń” ma wiedzieć, jak postępować bez wskazań rodziców czy nauczycieli? Odpowiedź może być tylko jedna: musi tę wiedzę mieć w sobie. Wniosek – jest ona wrodzona, a my wszyscy jesteśmy „arystokratami”! Novum, w porównaniu ze starożytnym, skrajnym arystokratyzmem, polega na tym, że przed wiekami wyjątkowa wiedza i charakter wradzały się w nielicznych, a po Rousseau rozlały się praktycznie na wszystkich. Dziś już wszyscy wiedzą, co mają robić i nie są im potrzebni żadni wychowawcy, będący wszak w demokratycznym świecie tylko pozostałością patriarchalnych tyranów.

Konsekwencją oświatowej demokracji jest, na przykład, nowe spojrzenie na problem karania dzieci. Mały, ale z urodzenia „doskonały człowiek”, nie wymaga przecież strofowania. Mentalność klasyczna dopuszczała karanie jako formę wspomagania dziecka w walce z jego słabościami. Mentalność antypedagogiczna rezygnuje z kar, gdyż według niej stanowią one wyraz patriarchalnego podejścia do wychowania. Ten swoisty pacyfizm pedagogiczny, zwłaszcza gdy wspiera go ideologia praw ucznia, prowadzi do szkolnej anarchii.

Niekiedy pacyfistyczne wychowanie okazuje się trudne nawet dla jego ideologów. Jeden z twórców nowożytnej pedagogii, Johann Hei­nrich Pestalozzi, zabraniał stosowania kar nauczycielom, ale sam hojnie na prawo i lewo rozdawał policzki (Jan Ramsauer). Oto dobitny przykład, jak wzniosłe idee sił postępu przerastają swych pomysłodawców i animatorów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.