DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Powraca sprawa upaństwowienia kościelnych gruntów. Co z Bazyliką Grobu Pańskiego?

Powraca sprawa upaństwowienia kościelnych gruntów. Co z Bazyliką Grobu Pańskiego?
Źródło: pixabay.com

W przyszłym tygodniu parlament izraelski zajmie się ponownie projektem kontrowersyjnej ustawy w sprawie upaństwowienia gruntów należących do związków wyznaniowych. Dziennik „Haaretz” poinformował 23 maja, że przerobiony projekt autorstwa Racha Azarii z parlamentarnej partii Kulanu przewiduje, iż ziemie, sprzedane prywatnym inwestorom przez chrześcijan, mogą zostać upaństwowione, a zainteresowane strony mogą otrzymać odszkodowanie.

 

Dyskusję nad projektem wstrzymano w lutym 2018 roku, gdy zwierzchnicy Kościołów na znak sprzeciwu wobec tych działań zamknęli na kilka dni Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Teraz – według izraelskiej gazety – projektodawca zmienił nazwę planowanej ustawy . Zamiast określenia „Ustawa o własności ziemskiej Kościołów” używa się teraz określenia „Jerozolimska ustawa dzierżawna”.

 

Sam Azaria w rozmowie z „Haaretz” oświadczył, że kolejną próbę uchwalenia ustawy podjął po rozmowach z izraelskim MSZ i z przedstawicielami Kościołów. Według niego udało mu się przekonać Kościoły, że chodzi tu nie o ich grunty, ale o ochronę obywateli Jerozolimy przed niektórymi inwestorami oraz planowanym przez nich „czyszczeniem” zakupionych działek.

 

Powodem zgłoszenia nowego projektu ustawy są długoterminowe umowy dzierżawne z czasów powstania Państwa Izraelskiego (1948), na mocy których Kościoły przekazywały należące do nich grunty różnym organizacjom, np. Żydowskiemu Frontowi Narodowemu. Tamte porozumienia przewidywały, że gdy po kilkudziesięciu latach będzie się kończyła ich ważność, grunty te wraz z zabudową powrócą do właścicieli.

 

 

Źródło: KAI

MA

 

  


DATA: 2018-05-24 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grób w Ogrodzie (ang. Garden Tomb, hebr. ??? ???) ? starożytne miejsce pochówku w Jerozolimie, które niektórzy protestanci (zwłaszcza ewangelikalni chrześcijanie) i anglikanie uważają za prawdziwy grób Jezusa, a pobliską skałę za miejsce ukrzyżowania. Obecnie zdecydowana większość naukowców odrzuca ten pogląd, uznając Bazylikę Grobu Świętego za najbardziej wiarygodne miejsce pochówku Jezusa. Grób w Ogrodzie znajduje się na północ od Bramy Damasceńskiej, w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Komora grobowa z czasów przed panowaniem rzymskim (przed I wiekiem n.e.) została wykuta w skale kilkumetrowej grubości. Obecnie grób położony jest w zadbanym ogrodzie. Nad wejściem znajduje się współczesny napis w jęz. ang.: "Nie ma Go tutaj, gdyż zmartwychwstał."
ponad 2 lata temu / Wiki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.