3 maja 2013

Powolna stabilizacja w Mali. Chrześcijanie bezpieczniejsi?

(fot.REUTERS / FORUM)

W Mali jest już bezpieczniej; administracja publiczna na północy kraju wznowiła działanie – donosi ks. Edmond Dembele, sekretarz Konferencji Biskupiej Mali. W tym jednym z najbiedniejszych państw świata od kilkunastu miesięcy trwa krwawy konflikt między zbrojnymi grupami rebeliantów a armią rządową.

 

Działania muzułmanów spowodowały prześladowania wielu chrześcijan. Szacuje się, że wskutek walk od stycznia do kwietnia ub.r. 270 tys. Malijczyków musiało opuścić swoje domy. Sytuacja poprawiła się po interwencji wojsk francuskich na początku tego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ks. Dembele przekonuje, że głównym celem powinna być teraz odbudowa kraju i pomoc jego mieszkańcom. Duchowny jest zaniepokojony sytuacją wysiedlonych, których cierpienia potęgują się z dnia na dzień. Co więcej, ze względu na zbliżającą się porę deszczową wzrasta zagrożenie wybuchem epidemii malarii.

 

Mali jest jednym z największych, ale i najsłabiej zaludnionych państw Czarnej Afryki – na powierzchni ponad 1,2 mln km kw. mieszka tam ok. 14,5 mln ludzi, czyli nieco ponad 10 osób na 1 km kw. Kraj jest niepodległy od 20 czerwca 1960, przy czym początkowo wchodził wraz z Senegalem w skład Federacji Sudanu Zachodniego, ale od 20 sierpnia tegoż roku nosi obecną nazwę i jest samodzielny.

 

Po kilkudziesięciu latach względnie spokojnego (jak na Afrykę) rozwoju na początku XXI wieku coraz częściej dochodziło tam do walk i powstań, wywoływanych głównie przez Tuaregów, mieszkających na północy kraju, uważających, że są dyskryminowani przez rządzących Arabów. 17 stycznia 2012 wybuchło powstanie zbrojne pod przewodnictwem Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu i w marcu Tuaregowie opanowali północno-wschodnie Mali, w tym duże i ważne miasta Tessalit, Gao, Kidal i Timbuktu. 6 kwietnia Ruch ogłosił powstanie niepodległego państwa na północy.

 

Dopiero interwencja wojsk francuskich, pilnie wezwanych do kraju przez rząd centralny w Bamako, w styczniu br., zaczęła stopniowo przywracać porządek w państwie, władze zaś odzyskały kontrolę nad północą kraju.

 

90 proc. ludności to muzułmanie, ok. 9 proc. wyznaje religie rodzime i animizm, a chrześcijan jest 1 procent. Kościół katolicki tworzy jedną metropolię z siedzibą w stolicy – Bamako, w której skład wchodzą archidiecezja pod tą samą nazwą oraz 5 diecezji: Kayes, Mopti, San, Ségou i Sikasso. Biskup tego ostatniego miasta – Jean-Baptiste Tiama jest przewodniczącym Konferencji Biskupiej Mali.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram