DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Powolna stabilizacja w Mali. Chrześcijanie bezpieczniejsi?

Powolna stabilizacja w Mali. Chrześcijanie bezpieczniejsi?
fot.REUTERS / FORUM

W Mali jest już bezpieczniej; administracja publiczna na północy kraju wznowiła działanie – donosi ks. Edmond Dembele, sekretarz Konferencji Biskupiej Mali. W tym jednym z najbiedniejszych państw świata od kilkunastu miesięcy trwa krwawy konflikt między zbrojnymi grupami rebeliantów a armią rządową.

 

Działania muzułmanów spowodowały prześladowania wielu chrześcijan. Szacuje się, że wskutek walk od stycznia do kwietnia ub.r. 270 tys. Malijczyków musiało opuścić swoje domy. Sytuacja poprawiła się po interwencji wojsk francuskich na początku tego roku.

 

Ks. Dembele przekonuje, że głównym celem powinna być teraz odbudowa kraju i pomoc jego mieszkańcom. Duchowny jest zaniepokojony sytuacją wysiedlonych, których cierpienia potęgują się z dnia na dzień. Co więcej, ze względu na zbliżającą się porę deszczową wzrasta zagrożenie wybuchem epidemii malarii.

 

Mali jest jednym z największych, ale i najsłabiej zaludnionych państw Czarnej Afryki - na powierzchni ponad 1,2 mln km kw. mieszka tam ok. 14,5 mln ludzi, czyli nieco ponad 10 osób na 1 km kw. Kraj jest niepodległy od 20 czerwca 1960, przy czym początkowo wchodził wraz z Senegalem w skład Federacji Sudanu Zachodniego, ale od 20 sierpnia tegoż roku nosi obecną nazwę i jest samodzielny.

 

Po kilkudziesięciu latach względnie spokojnego (jak na Afrykę) rozwoju na początku XXI wieku coraz częściej dochodziło tam do walk i powstań, wywoływanych głównie przez Tuaregów, mieszkających na północy kraju, uważających, że są dyskryminowani przez rządzących Arabów. 17 stycznia 2012 wybuchło powstanie zbrojne pod przewodnictwem Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu i w marcu Tuaregowie opanowali północno-wschodnie Mali, w tym duże i ważne miasta Tessalit, Gao, Kidal i Timbuktu. 6 kwietnia Ruch ogłosił powstanie niepodległego państwa na północy.

 

Dopiero interwencja wojsk francuskich, pilnie wezwanych do kraju przez rząd centralny w Bamako, w styczniu br., zaczęła stopniowo przywracać porządek w państwie, władze zaś odzyskały kontrolę nad północą kraju.

 

90 proc. ludności to muzułmanie, ok. 9 proc. wyznaje religie rodzime i animizm, a chrześcijan jest 1 procent. Kościół katolicki tworzy jedną metropolię z siedzibą w stolicy - Bamako, w której skład wchodzą archidiecezja pod tą samą nazwą oraz 5 diecezji: Kayes, Mopti, San, Ségou i Sikasso. Biskup tego ostatniego miasta - Jean-Baptiste Tiama jest przewodniczącym Konferencji Biskupiej Mali.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2013-05-03 18:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.