DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Powołań w Polsce nie ubywa

Powołań w Polsce nie ubywa
fot. cinacchi/sxc.hu

Seminaria duchowne diecezjalne i zakonne w Polsce przyjęły w tym roku 860 nowych kandydatów do kapłaństwa. – To tyle samo co przed rokiem – poinformował ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W Tarnowie zakończyło się dzisiaj kilkudniowe spotkanie rektorów.

 

Od czterech lat w Polsce utrzymuje się ten sam poziom powołań. W tym roku ok. 650 kandydatów zgłosiło się do seminariów diecezjalnych, a ok. 200 do zakonnych. W ubiegłym roku było podobnie.

 

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w Tarnowie. W tamtejszym seminarium pierwszy rok rozpocznie 49 alumnów - tylu, ilu przed rokiem.

 

Jak informują rektorzy seminariów, niektóre z nich odnotowały duży wzrost zgłaszających się na pierwszy rok formacji. Tak jest m.in. w Opolu. – Rok temu na dwie diecezje: opolską i gliwicką, które prowadzą wspólne seminarium duchowne, mieliśmy dwunastu kandydatów do kapłaństwa, w tym roku liczba ta się potroiła. Na pierwszym roku będziemy mieć 37 alumnów. Jesteśmy zaskoczeni łaskawością Pana Boga – mówi biskup opolski Andrzej Czaja.

 

Pewną zasadą staje się nieprzewidywalność liczby powołań w poszczególnych seminariach. Są takie, w których jest dziesięciu kandydatów, a za rok zgłasza się dwudziestu – zauważa ks. Jarosław Stoś, szef konferencji rektorów.

 

Z rektorami polskich seminariów duchownych spotkał się bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Widzimy wielki trud powołaniowy i stąd moja obecność, aby przypomnieć jak ważne jest to dzieło dla przyszłości Kościoła – mówi ks. bp Wojciech Polak, który sam przed laty był rektorem WSD w Gnieźnie.

 

Źródło: wiara.pl

pam


DATA: 2012-09-07 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co z mnichami ? Czy przybywa nam mnichów z takich zakonów jak Benedyktyni ? W Polsce mamy zbyt dużo księży, a zbyt mało mnichów ! Co się stało, że główny ciężar powołań przesunął się na księży, a nie na zakonników czyli mnichów ?
ponad 7 lat temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.