DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Poważne zawirowania w USA. Błyskawiczny wzrost bezrobocia

Poważne zawirowania w USA. Błyskawiczny wzrost bezrobocia
fot. Gage Skidmore/Wikipedia

Stany Zjednoczone zmagają się z potężnymi problemami gospodarczymi wywołanymi epidemią koronawirusa. Zatrudnienie poza sektorem publicznym spadło w marcu o 701 tys. osób. To pierwsza zniżka od roku 2010 i zarazem - największa od roku 2009. Jak pisze „Rzeczpospolita”, stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 4,4 proc., najwyższego od trzech lat. A według dziennika to dopiero początek problemów.

 

„Rzeczpospolita” cytuje dane, jakie w piątek opublikował amerykański Departament Pracy. Choć bazują one na badaniach z pierwszej połowy marca, gdy w Stanach nie obowiązywały jeszcze surowe restrykcje związane z epidemią, i tak są bardzo alarmujące. Znacząco wzrosła liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych - a wprost eksplodowała liczba osób, które o taki zasiłek ubiegają się po raz pierwszy w życiu. W ciągu zaledwie dwóch tygodni o takie świadczenie wystąpiło 10 mln Amerykanów, czyli 3 proc. społeczeństwa.

 

Jak mówi cytowany przez „Rz” główny ekonomista firmy Pantheon Macroeconomics, w kwietniu należy spodziewać się prawdziwego wstrząsu: stopa bezrobocia może wystrzelić do 12-14 proc.

Z kolei według Andrzeja Kubisiaka, wicedyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Polsce analogiczny wzrost bezrobocie będzie można obserwować raczej tylko w skali roku, nie miesiąca czy dwóch. Jak powiedział „Rze”, to ponadto najczarniejszy scenariusz, w którym z koronawirusem zmagać będziemy się aż do końca roku. Kubisiak podkreśla, że również w Europie Zachodniej bezrobocie nie powinno zwiększyć się aż tak gwałtownie, jak w USA.

 

Już kilka dni temu amerykański „Bloomberg” w artykule omówionym przez portal Forsal.pl zwracał uwagę, że europejski rynek pracy, jako dużo bardziej sztywny od amerykańskiego, okazał się być odporniejszy na skutki pandemii. Ekonomiści cytowani przez „Bloomberga” zwracali jednak uwagę, że gdy pandemia ustanie, to odbicie w USA będzie mocniejsze niż w Europie. Według „Bloomberga” gospodarka w USA w 2020 może stopnieć o 0,5 proc., ale w strefie euro - aż o 2 procent.

 

Źródła: rp.pl, forsal.pl

 

Pach


DATA: 2020-04-03 20:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chyba jest dużo prawdy w tym że poszkodowani mogą być prekariatem do walki przedewszystkim z państwem które im szkodzi. Totalniacy w końcu tam też są. Ale nie dali rady hippisi znieść państwa, nie dali rady ich następcy bo ideologie ciągną się długo. Było ich dużo w sensie liczebnym. Kryzys teraz chyba też tworzy coś takiego.
2 miesiące temu / b
 
To Bog wywyzsza I straca z tronu. Bedzie taka Jego wola pozwoli nam grzeszyc jak robilismy wczesniej. Niniwa wiedziala co robic. Odrzucamy grzech. Co my mozemy Mu dac? Myslicie, ze gdyby wszyscy poszli do kosciola, ale nie przestaliby grzeszyc Bog wybaczylby nam?
2 miesiące temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.