DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Potwór z Wyspy Jekyll


Tak zwany postępowy intelektualista – którego szczególnie beznadziejnym przypadkiem jest inteligent polski – ma surowo zabronione wierzyć w jakiekolwiek „teorie spiskowe” (pod karą główną wykluczenia z towarzystwa – co na przykład w Polsce dokonuje się przez rzucenie fatwy na łamach „Gazety Wyborczej”). Skoro zatem postępowy intelektualista z zasady nie może być mocny w teorii, nic też dziwnego, że na ogół kompletnie ignoruje spiskową praktykę. Trzeba przyznać, że sporo traci – ot, choćby nie poznając wielu ciekawych historii.
 

Równo sto lat temu na amerykańskiej wyspie Jekyll, u wybrzeży Georgii, siedmiu wpływowych przedstawicieli świata finansów i polityki dokonało ustaleń, które – bez najmniejszej przesady – legły u podwalin trwającego do dziś porządku światowego. Zarówno owe ustalenia, jak i samo spotkanie, miały charakter poufny, wręcz konspiracyjny. Podróżujący na miejsce spotkania zamkniętym wagonem kolejowym dżentelmeni owi unikali wymieniania nazwisk, posługiwali się wyłącznie imionami – niektórzy wręcz przybrali na tę okazję pseudonimy. Ich tajne obrady w niedostępnej dla postronnych prywatnej posiadłości, pod pretekstem rekreacji – mianowicie: polowania na kaczki (niektórzy dla lepszego kamuflażu istotnie zabrali nawet ze sobą broń długą) – trwały kilka listopadowych czy też grudniowych dni roku 1910. Historia nie notuje ścisłych dat dziennych, a i fakt osobistej obecności niżej wymienionych bywa w co najmniej dwóch przypadkach kwestionowany...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czym żyła polska polityka w ostatnich tygodniach? W Przeglądzie Prasy portalu PCh24 kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego omawiają: Krystian Kratiuk, Jacek Ożóg i Michał Wałach. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło także kryzysu w Kościele.

 
 

Partie jednoznacznie eurosceptyczne to nad Wisłą co najwyżej II liga. Czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie? Tego dowiemy się już po 26 maja.

 

Saim Saeed, publicysta pakistańskiego pochodzenia związany z lewicowym „Politico” czy magazynem „The Diplomat” na łamach „Foreign Affairs”, pisma think tanku Council on Foreign Relations, które od lat 40. ub. wieku promuje proces federalizacji świata, jako sposób na przezwyciężenie nacjonalizmu, wyjaśnia dlaczego tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne dla przyszłości Europy.

 

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

Theresa May potwierdziła doniesienia medialne dotyczące jej rezygnacji z funkcji premiera brytyjskiego rządu. Jak ogłosiła, stanie się to już 7 czerwca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.