DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Roberto de Mattei

Potrzeba reakcji na kryzys wiary


Z pewnością miał rację Giuliano Ferrara, który na łamach „Il Foglio” opisał mechanizm funkcjonowania aparatu służącego zniesławianiu, w jaki zamieniły się w ostatnim czasie mass media. Tezą, która wydaje się obecnie w nich dominować, jest przypuszczenie, iż Benedykt XVI: „poddał się” w obliczu niemożności zarządzania skorumpowaną kurią. Najczęstszą insynuacją zaś stała się sugestia, że skandale seksualne, zbrodnie i intrygi należą do samej natury rzymskiego Kościoła.

Wzmożona ofensywa medialna powinna pozbawić złudzeń każdego, kto jeszcze wierzy w możliwość pogodzenia Kościoła z „potęgami” laickimi usiłującymi go dzisiaj zniszczyć. Reakcja katolików na tym polu powinna być mężna i waleczna. Punktem wyjścia powinno stać się uznanie istnienia kryzysu wiary jako przyczyny, a zarazem skutku niezaprzeczalnej degeneracji moralnej środowisk kościelnych.

Najświeższy przejaw kryzysu doktrynalnego stanowi wyrażenie przez Konferencję Episkopatu Niemiec zgody na zażywanie tzw. pigułki „dzień po” w ekstremalnych przypadkach – takich jak gwałt. Deklaracja ta wydaje się swego rodzaju symboliczną „zemstą” episkopatu tego kraju na encyklice Humanae Vitae ogłoszonej 25 lipca 1968 roku. Dokument Pawła VI kategorycznie sprzeciwiający się antykoncepcji był otwarcie kontestowany przez grupę nadreńskich biskupów – tych samych, którzy udzielili poparcia kardynałowi Suenensowi, gdy ten podczas obrad Soboru Watykańskiego II, 29 października 1964 roku opowiedział się za kontrolą urodzeń, wypowiadając ostrym tonem słowa: Nie powtarzajmy procesu Galileusza!

Dzisiaj biskupi niemieccy gwałtownie podnoszą ten sztandar. Nigdy go zresztą nie opuścili. Cień nad Watykanem rozpostarł się z chwilą abdykacji Benedykta XVI, do której doszło właśnie w czasie trwania uroczystości związanych z pięćdziesięcioleciem zwołania ostatniego soboru.
 
Sobór wirtualny
Nieprzypadkowo papież w swym ostatnim orędziu – programowym i retrospektywnym – wygłoszonym do rzymskiego kleru 14 lutego bieżącego roku upatrywał źródeł kryzysu religijnego w soborze wirtualnym, który przysłonił prawdziwy obraz Soboru Watykańskiego II...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.