DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Roberto de Mattei

Potrzeba reakcji na kryzys wiary


Z pewnością miał rację Giuliano Ferrara, który na łamach „Il Foglio” opisał mechanizm funkcjonowania aparatu służącego zniesławianiu, w jaki zamieniły się w ostatnim czasie mass media. Tezą, która wydaje się obecnie w nich dominować, jest przypuszczenie, iż Benedykt XVI: „poddał się” w obliczu niemożności zarządzania skorumpowaną kurią. Najczęstszą insynuacją zaś stała się sugestia, że skandale seksualne, zbrodnie i intrygi należą do samej natury rzymskiego Kościoła.

Wzmożona ofensywa medialna powinna pozbawić złudzeń każdego, kto jeszcze wierzy w możliwość pogodzenia Kościoła z „potęgami” laickimi usiłującymi go dzisiaj zniszczyć. Reakcja katolików na tym polu powinna być mężna i waleczna. Punktem wyjścia powinno stać się uznanie istnienia kryzysu wiary jako przyczyny, a zarazem skutku niezaprzeczalnej degeneracji moralnej środowisk kościelnych.

Najświeższy przejaw kryzysu doktrynalnego stanowi wyrażenie przez Konferencję Episkopatu Niemiec zgody na zażywanie tzw. pigułki „dzień po” w ekstremalnych przypadkach – takich jak gwałt. Deklaracja ta wydaje się swego rodzaju symboliczną „zemstą” episkopatu tego kraju na encyklice Humanae Vitae ogłoszonej 25 lipca 1968 roku. Dokument Pawła VI kategorycznie sprzeciwiający się antykoncepcji był otwarcie kontestowany przez grupę nadreńskich biskupów – tych samych, którzy udzielili poparcia kardynałowi Suenensowi, gdy ten podczas obrad Soboru Watykańskiego II, 29 października 1964 roku opowiedział się za kontrolą urodzeń, wypowiadając ostrym tonem słowa: Nie powtarzajmy procesu Galileusza!

Dzisiaj biskupi niemieccy gwałtownie podnoszą ten sztandar. Nigdy go zresztą nie opuścili. Cień nad Watykanem rozpostarł się z chwilą abdykacji Benedykta XVI, do której doszło właśnie w czasie trwania uroczystości związanych z pięćdziesięcioleciem zwołania ostatniego soboru.
 
Sobór wirtualny
Nieprzypadkowo papież w swym ostatnim orędziu – programowym i retrospektywnym – wygłoszonym do rzymskiego kleru 14 lutego bieżącego roku upatrywał źródeł kryzysu religijnego w soborze wirtualnym, który przysłonił prawdziwy obraz Soboru Watykańskiego II...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1908 – urodził się Plinio Correa de Oliveira, brazylijski myśliciel i działacz katolicki (zm. 1995). Jeszcze podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Sao Paulo prowadził ożywioną działalność społeczną w szeregach Sodalicji Mariańskiej. W roku 1932 z listy Katolickiej Ligi Wyborczej wszedł do Zgromadzenia Konstytucyjnego Brazylii. Był najmłodszym parlamentarzystą. Zrezygnowawszy z kariery polityka, wykładał na wyższych uczelniach Sao Paulo. Redagował także pismo katolickie „Legionario”.

 
 

Jak wynika z sondażowych wyników exit pool, Partia Konserwatywna zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych, zdobywając aż 368 mandatów. Oznacza to, że premier Boris Johnson w nowej kadencji będzie dysponował na tyle silną reprezentacją w Izbie Gmin, że będzie w stanie skutecznie doprowadzić do długo oczekiwanego Brexitu.

 

Prof. Ryszard Legutko skomentował doniesienia o planach nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dotyczących ochrony klimatu. Europoseł stwierdził, że jeśli Unia Europejska narzuci nam zapisy zawarte w tzw. Zielonym Ładzie, polegające na radykalnym ograniczeniu emisji CO2, Polska będzie ubezwłasnowolniona i uwięziona w systemie wielu zależności.

 

Sąd w Tokio nakazał rządowi Japonii wypłatę odszkodowania dla jednego z transpłciowych urzędników pracujących w państwowej administracji. Mężczyzna uważał się za kobietę i domagał się możliwości korzystania z damskich toalet, na co zgody nie wyrażał jego pracodawca. Transseksualista stwierdził, że łamane są jego prawa i skierował sprawę do sądu.

 

Władze w Madrycie ujawniły, że zaledwie w ciągu sześciu miesięcy, populacja Hiszpanii spadła o blisko 50 tys. To efekt spadku przyrostu naturalnego. Niepokojące statystyki pokazują, że odnotowano najniższy przyrost naturalny od prawie 80 lat. Specjaliści są zdania, że ta tendencja będzie prowadziła Hiszpanię do tzw. „demograficznego samobójstwa”. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest coraz bardziej powszechna aborcja.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.