DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Roberto de Mattei

Potrzeba reakcji na kryzys wiary


Z pewnością miał rację Giuliano Ferrara, który na łamach „Il Foglio” opisał mechanizm funkcjonowania aparatu służącego zniesławianiu, w jaki zamieniły się w ostatnim czasie mass media. Tezą, która wydaje się obecnie w nich dominować, jest przypuszczenie, iż Benedykt XVI: „poddał się” w obliczu niemożności zarządzania skorumpowaną kurią. Najczęstszą insynuacją zaś stała się sugestia, że skandale seksualne, zbrodnie i intrygi należą do samej natury rzymskiego Kościoła.

Wzmożona ofensywa medialna powinna pozbawić złudzeń każdego, kto jeszcze wierzy w możliwość pogodzenia Kościoła z „potęgami” laickimi usiłującymi go dzisiaj zniszczyć. Reakcja katolików na tym polu powinna być mężna i waleczna. Punktem wyjścia powinno stać się uznanie istnienia kryzysu wiary jako przyczyny, a zarazem skutku niezaprzeczalnej degeneracji moralnej środowisk kościelnych.

Najświeższy przejaw kryzysu doktrynalnego stanowi wyrażenie przez Konferencję Episkopatu Niemiec zgody na zażywanie tzw. pigułki „dzień po” w ekstremalnych przypadkach – takich jak gwałt. Deklaracja ta wydaje się swego rodzaju symboliczną „zemstą” episkopatu tego kraju na encyklice Humanae Vitae ogłoszonej 25 lipca 1968 roku. Dokument Pawła VI kategorycznie sprzeciwiający się antykoncepcji był otwarcie kontestowany przez grupę nadreńskich biskupów – tych samych, którzy udzielili poparcia kardynałowi Suenensowi, gdy ten podczas obrad Soboru Watykańskiego II, 29 października 1964 roku opowiedział się za kontrolą urodzeń, wypowiadając ostrym tonem słowa: Nie powtarzajmy procesu Galileusza!

Dzisiaj biskupi niemieccy gwałtownie podnoszą ten sztandar. Nigdy go zresztą nie opuścili. Cień nad Watykanem rozpostarł się z chwilą abdykacji Benedykta XVI, do której doszło właśnie w czasie trwania uroczystości związanych z pięćdziesięcioleciem zwołania ostatniego soboru.
 
Sobór wirtualny
Nieprzypadkowo papież w swym ostatnim orędziu – programowym i retrospektywnym – wygłoszonym do rzymskiego kleru 14 lutego bieżącego roku upatrywał źródeł kryzysu religijnego w soborze wirtualnym, który przysłonił prawdziwy obraz Soboru Watykańskiego II...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.