DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Potrzeba nam nowej katolickiej kontrreformacji. To zadanie nie tylko dla duchownych

Potrzeba nam nowej katolickiej kontrreformacji. To zadanie nie tylko dla duchownych
Wnętrze Sainte-Chapelle (Paryż). By Michael D. Hill Jr. (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kazimierz Dadak, profesor ekonomii na Hollins University w stanie Wirginia w USA nawołuje do katolickiej kontrreformacji. Chodzi o działanie promocyjne w wielkim stylu, angażujące nie tylko duchownych, lecz również – a nawet przede wszystkim – świeckich. To właśnie współpraca między tymi dwoma grupami stanowi klucz do sukcesu.

 

Pewnym przykładem są tu amerykańskie uniwersytety katolickie, gdzie lwia część kluczowych funkcji obsadzona jest przez świeckich. Jak ponadto zauważa Kazimierz Dadak na łamach katolickiego pisma „Idziemy”, w dobie kontrreformacji kaznodzieje byli wspomagani przez architektów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków. Współcześnie zaś niezwykle istotną rolę odgrywa natomiast film. Niestety katolicy angażują się weń zbyt mało. Zdarzają się jednak chlubne wyjątki – czego przejawem jest choćby „Christiada”. Nawet wtedy problemem staje się jednak brak odpowiedniej promocji – przynajmniej w Polsce. 

 

Autor na łamach „Idziemy” zauważa, że przekaz „Christiady” nie idealizował postawy katolików, nie wahał się poruszać spraw trudnych – związanych z krwawą wojną domową. Jak wskazał, tak właśnie należy czynić – nie bać się mówić o sprawach trudnych. Jako przykład podaje „New York Times” uznawane przezeń za gazetę rozpowszechniającą proizraelską propagandę. Jednocześnie jednak – jak podkreślił – jest to medium jako pierwsze poruszające trudne dla państwa Izrael tematy. Jego redaktorzy zdają sobie sprawę, że kwestie te i tak ujrzą światło dzienne. Wolą zatem zabrać głos jako pierwsi i zaproponować tym samym własną narrację na ich temat.

 

W tekście profesora Dadaka niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na rolę świeckich. Jednak nie chodzi tu o ich klerykalizację czy przejmowanie roli duchownych. Chodzi o uświęcanie świata i czynienia sobie ziemi poddanej. O tej roli świeckich mówią zresztą oficjalne dokumenty Kościoła.

Jak czytamy w Dekrecie o apostolstwie świeckich „Apostolicam Actuositatem” (Sobór Watykański II) „istnieje w Kościele różnorodność posługiwania, ale jedność posłannictwa. Apostołom i ich następcom powierzył Chrystus urząd nauczania, uświęcania i rządzenia w Jego imieniu i Jego mocą.

 

Jednak i ludzie świeccy, stawszy się uczestnikami funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej Chrystusa, mają swój udział w posłannictwie całego Ludu Bożego w Kościele i na świecie. I rzeczywiście sprawują oni apostolstwo przez swą pracę zmierzającą do szerzenia Ewangelii oraz uświęcania ludzi i do przepajania duchem ewangelicznym oraz doskonalenia porządku spraw doczesnych, tak że ich wysiłek w tej dziedzinie daje jawnie świadectwo o Chrystusie i służy zbawieniu ludzi. Ponieważ zaś właściwością stanu ludzi świeckich jest życie wśród świata i spraw doczesnych, dlatego wzywa ich Bóg, by ożywieni duchem chrześcijańskim, sprawowali niczym zaczyn swoje apostolstwo w świecie”.

 

Właśnie na owym apostolstwie i wznoszeniu gmachu cywilizacji chrześcijańskiej polega prawdziwa rola świeckich. Niestety dziś dokonuje się pomieszanie, wskutek którego wierni upodabniają się do kapłanów i stają się na przykład szafarzami (co nie zawsze okazuje się konieczne). Z kolei duchownych nadmiernie pociągają sprawy doczesne, takie jak choćby walka z ubóstwem czy kryzysem migracyjnym.

 

Źródła: „Idziemy” 13.01.2019 r. str. 36-37. / dokument Apostolicam Actuositatem za zaufaj.com / komentarz własny pch24.pl

mjend


DATA: 2019-02-06 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No tak, nie tylko dla duchownych... . Ale jak pozbyć się 3/4 z nich, którzy stoją na barykadach REWOLUCJI?
ponad 1 rok temu / agricola
 
Czy można być Bożym człowiekiem i nie uznawać Kościoła opartego na papiestwie, jedynego Kościoła o którym Pan Jezus powiedział: "mój"?
ponad 1 rok temu / do Grażyna
 
" Pytasz mnie, czy Bóg chrześcijan przebacza tym, którzy nie wierzą i którzy nie szukają wiary. Zacznę od stwierdzenia - i to jest podstawowa rzecz - że miłosierdzie Boga nie ma granic jeśli podchodzi się się do niego ze szczerym skruszonym sercem. Problemem dla tych, którzy nie wierzą w Boga jest to, aby przestrzegali swojego sumienia. Grzech, nawet dla tych, którzy nie mają w sobie wiary, istnieje wtedy, gdy ludzie gwałcą swoje sumienie." Ojciec święty Franciszek.
ponad 1 rok temu / Do Grażyny i do M.
 
To trzeba być protestantem żeby badać wszystko w konteksście Pisma Świętego? Może Berejczycy też byli protestantami gdy wszystko sorawdzali w Pismach co Paweł mówił. Skąd będziesz wiedział czy Cię nikt nie zwodzi?
ponad 1 rok temu / @M
 
Czy możesz podać w której Ewangelii Jezus Chrystus powiedział że: "poza kościołem nie ma zbawienia" ??? ?Synu człowieczy, zjedz to, co masz przed sobą. Zjedz ten zwój i idź przemawiać do Izraelitów!? Jak to czasami należy ostrożnie pytać się o to co powiedziane / dosłownie/.........szczególnie gdy pozwalają mi na interpretację Pisma Świętego
ponad 1 rok temu / opty
 
@Janusz: Jest Pan protestantem skoro chce mieć Pan wszystko w Piśmie Świętym?
ponad 1 rok temu / M.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.