DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Poszukują żołnierzy „Puszczyka”

Poszukują żołnierzy „Puszczyka”
Ciało ppor. Wacława Grabowskiego "Puszczyka", fot. Wikimedia Commons / licencja CC
#AK    #UB    #MŁAWA    #SZWAGRZYK    #PUSZCZYK    #GRABOWSKI

W Mławie trwają poszukiwania szczątków żołnierzy antykomunistycznego oddziału ppor. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”, który został zamordowany przez UB w 1953 roku. – Będziemy się starali odnaleźć Wacława Grabowskiego „Puszczyka” i jego podkomendnych, zabitych w lipcu 1953 r. i pogrzebanych prawdopodobnie na terenie siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, na jego tyłach, pod murem – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, kierujący poszukiwaniami ofiar komunizmu na terenie Polski.

 

Wcześniej szukano dokumentów i świadków potwierdzających miejsce tajnego pochówku. – Teraz będziemy się starali to udowodnić. Albo potwierdzimy te relacje i te dokumenty, albo nie – zaznacza prof. Szwagrzyk. Zebrane informacje wskazują właśnie na dawną siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie przy ul. Reymonta.

 

Jak przypomina „Nasz Dziennik”, porucznik Grabowski, urodzony w 1916 r., uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Podczas okupacji był żołnierzem AK, a potem kontynuował działalność niepodległościową w Ruchu Oporu Armii Krajowej – ROAK. W czerwcu 1945 r. uczestniczył w rozbiciu aresztu UB w Mławie, w wyniku czego uwolniono ponad 40 więźniów. Po rozwiązaniu oddziału przedostał się do amerykańskiej strefy w Niemczech. Wrócił jednak do kraju, uznając, że jego „miejsce jest w Polsce”.

 

„Zorganizował niewielki oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego operujący w powiatach: Mława, Przasnysz, Działdowo i Ciechanów w latach 1947-1953. Żołnierze skupiali się na niezbędnej samoobronie, oczekując na zmianę sytuacji politycznej. W październiku 1952 r. w okolicach Konopek oddział przebił się przez obławę bezpieki, zabijając m.in. dwóch wysokich funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Żołnierze „Puszczyka” zostali zadenuncjowani przez współpracownika UB we wsi Niedziałki. 5 lipca 1953 r. gospodarstwo, gdzie się ukrywali, otoczyło 1,3 tys. żołnierzy KBW oraz funkcjonariuszy UB i MO” – czytamy w dzienniku.

 

Grabowski i jego sześciu towarzyszy zginęli podczas próby przebicia się. Jak relacjonował dowódca operacji z KBW, „banda w sile siedmiu ludzi podjęła ucieczkę w kierunku lasu, gdzie nie widoczna była obstawa dla niej. W tym czasie została nakryta silnym krzyżowym ogniem z broni maszynowej i obstawy i banda widząc, że jest okrążona, zajęła stanowiska w życie, przyjmując obronę, jednocześnie wycofując się w kierunku lasu. W wyniku półtoragodzinnej walki banda została całkowicie zlikwidowana”.

 

Ranny „Puszczyk” ostrzeliwał się do końca. Po wystrzelaniu amunicji rzucił w stronę nacierających dwa granaty. Ciężko rannych, konających „Augusta” i „Janka”, ubowcy przewieźli do szpitala w Mławie, gdzie zmarli na stole operacyjnym.

 

Źródło: naszdziennik.pl

pam


DATA: 2014-09-20 13:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała bohaterom z podziemia niepodległosciowego a wieczna hańba sowieckim sprzedawczykom z KBW,UB i MO
ponad 5 lat temu / Antyadolf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.