2 października 2017

Poszukiwanie prawdy i walka z „fake newsami”. Znamy zagadnienia papieskiego orędzia o mediach

(fot. REUTERS / FORUM)

Walka z „fake newsami” i „profesjonalne dziennikarstwo, które zawsze poszukuje prawdy, a zatem dziennikarstwo pokoju, promujące zrozumienie między ludźmi” – to temat przyszłorocznego orędzia papieża na Światowy Dzień Śródków Społecznego Przekazu. Franciszek właśnie pracuje nad tekstem, którego treść poznamy w styczniu.

 

Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało, że ponieważ coraz więcej mediów generuje tzw. fake newsy (fałszywe wiadomości), papież Franciszek postanowił zająć się tym problemem, poświęcając swoje przesłanie na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej w 2018 roku w celu zapewnienia prawdy i wyeliminowania rozprzestrzeniania się fałszywych informacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Notatka  prasowa Sekretariatu ds. Komunikacji, kierowanego przez Msgr. Dario Eduardo Vigano zatytułowana: „Prawda was wyzwoli: fake news i dziennikarstwo dla pokoju” stanowi, że przesłanie papieża skoncentruje się na „tak zwanych” fałszywych wiadomościach”, czyli „bezpodstawnych informacjach, które przyczyniają się do generowania i pielęgnowania silnej polaryzacji opinii publicznej”.

 

Sekretariat tłumaczy, że „fałszywe wiadomości wiążą się często z mylącym zniekształceniem faktów, z możliwymi konsekwencjami na poziomie zachowania indywidualnego i zbiorowego”. I odkąd wielcy gracze wśród firm mediów społecznych, instytucji światowych, a nawet polityków stają w obliczu tej kwestii, „Kościół chce też zaoferować swój wkład”.

 

Dlatego przedstawi  „refleksję nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach”. Celem orędzia jest promowanie „profesjonalnego dziennikarstwa, które zawsze poszukuje prawdy, a zatem dziennikarstwa pokoju, które promuje zrozumienie między ludźmi”.

 

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu został ustanowiony w 1963 roku dokumentem „Inter Mirifica”.

Wydarzenie jest obchodzone w krajach na całym świecie w niedzielę po Pięćdziesiątnicy, która w przyszłym roku przypada 13 maja 2018. Przesłanie papieża z tej okazji jest zazwyczaj publikowane w święto św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, 24 stycznia.

 

Papież Franciszek często mówił o dziennikarstwie i potrzebie podawania dokładnych, „konstruktywnych” sprawozdań, które nikomu nie szkodzą i nikogo nie obrażają, a także „prowadzą do zobowiązania dla wspólnego dobra ludzkości i planety”. Apelował do dziennikarzy o szacunek dla prawdy i silne poczucie etyki.

 

W grudniu 2016 r. papież w wywiadzie udzielonym belgijskiemu magazynowi ostrzegał media, by unikały kilku poważnych pokus, w tym pragnienia, by zawsze skupiać się na skandalu.

 

Zdaniem Franciszka media są „budowniczymi społeczeństwa” i jako takie mają na celu „wymianę braterskich idei, edukację i sprawienie, by ludzie myśleli.” – Media nie są z natury złe – powiedział. Ostrzegał jednak, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i nawet media „mają swoje pokusy”.

 

Franciszek wskazał, że niedopuszczalne jest oczernianie, zwłaszcza polityków i zniesławianie w ogóle. Potępił „przywoływanie problemu z dalekiej przeszłości danej osoby i przypisywanie jej odpowiedzialności za czyny, które już zostały naprawione przez nią.” Uważa, że to „szkodzi i ubliża tej osobie.” Krytykował także podawanie „półprawd,” które „kierują opinię  w jednym kierunku, zakrywając drugą połowę prawdy”.

 

 

Źródło: Catholic News Agency, cruxnow.com,

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram