DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Poszukiwania grobów Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

Poszukiwania grobów Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

Kielecka delegatura IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Narodowego, na terenie Kielecczyzny będzie poszukiwała miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych. Zostaną one opisane i skatalogowane. Później, być może zostaną przeprowadzone ekshumacje i identyfikacje zwłok.

 

- Dotychczas nie wiadomo, gdzie spoczywają ludzie zamordowani w wyniku komunistycznych represji. Po tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odebrałem wiele sygnałów, aby również na Kielecczyźnie odnaleźć miejsca spoczynku tych ludzi. Jesteśmy im to winni – mówi Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

 

Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego uważa, że nieznane groby Wyklętych mogą się znajdować na wszystkich kieleckich cmentarzach, najwięcej ich ma być na cmentarzach Starym i Nowym oraz na Białogonie i na Partyzanckim.

 

- Mamy nazwiska wielu osób, które np. przebywały w więzieniu ubeckim przy ul. Zamkowej, a potem jakby rozpłynęły się w powietrzu, ślad po nich zaginął. To np. słynny „Kruk” -Antoni Wiktorowski” – mówi Wiatkowski.

 

Na Kielecczyźnie działało kilka organizacji, które skupiały w sobie późniejszych „Wyklętych”. Ostatnia partyzancka grupa kadrowa, dowodzona przez Aleksandra Młyńskiego "Drągala" została rozbita w 1950 r. Potem działały jeszcze organizacje młodzieżowe. Za pomoc, udzieloną żołnierzom podziemia Urząd Bezpieczeństwa surowo karał ludność cywilną . Mimo represji, żołnierze wybierali walkę licząc na zmiany na arenie międzynarodowej.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy został ustanowiony w 2011 r. w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-03-24 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Grób Stanisława Grabdy jest na kieleckich Piaskach. Miejsce ustalono na podstawie dokumentów parafialnych w latach 90-tych. Okazuje się, że prawdopodobnie szczątki spoczywają ok. 3-ech metrów od tablicy jego symbolicznego grobu, która mieści się w północnej części cmentarza ok. 100-150 metrów od kaplicy.
ponad 3 lata temu / Oxygen
 
ktoś wie gdzie leży ps.Bem Stanisław Grabda?
ponad 4 lata temu / mały
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.