22 października 2018

Postsowiecka republika wyda miliony dolarów na egipski meczet. W tle bliska islamska współpraca

(Meczet Baybarsa. By Martyn Smith/Wikimedia)

Strumień dolarów na budowę muzułmańskich świątyń do tej pory płynął z bogatych państw arabskich do republik środkowoazjatyckich oraz krajów „Żyznego Półksiężyca”. Teraz to pieniądze z Kazachstanu zasilą rekonstrukcję meczetu w Kairze. Szacowane na 12 mln dolarów koszty rekonstrukcji świątyni pokryją władze Egiptu oraz Kazachstanu.

 

Pretekstem do wyasygnowania 4,5 mln dolarów na odbudowę meczetu w Kairze jest postać egipskiego sułtana al-Zahira Baybarsa al-Bunduqdariego. Pochodził on z dzisiejszego Kazachstanu (Konfederacji Kumańskiej/Kipczackiej), ale w swoim dorosłym życiu związał się z Egiptem. Sułtan al-Zahir Baybars al-Bunduqdari w XIII wieku odnosił sukcesy wojenne i rozszerzał obszar panowania egipskich mameluków w basenie Morza Śródziemnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mające problem z budowaniem własnej tożsamości państwa posowieckie chwytają się różnych metod, by tworzyć państwową historię – nawet kosztem wielkich wydatków. Poza argumentem historycznym (odwołaniem się do znanej w świecie islamu postaci Baybarsa) dla przywódcy Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa ważny jest też gest pomocy krajowi islamskiemu, co powinno być dobrze odebrane przez rodzimych muzułmanów. Ten gest polityczno-religijny kosztować będzie Kazachstan 4,5 mln dolarów, ale pozwoli pokryć nieco ponad jedną trzecią z całkowitych kosztów rekonstrukcji meczetu, szacowanych na 12 mln dolarów.

 

Rozpoczęte właśnie prace budowalne przy tym drugim pod względem wielkości meczecie Kairu mają trwać 18 miesięcy. Wcześniej próbę odbudowy meczetu podjęto w 2007 roku, ale ze względów politycznych i deficytu finansów prace wstrzymano. Wznowienie prac budowlanych poprzedzone zostało poszukiwaniami archeologicznymi, a rekonstrukcja odbywać się będzie pod nadzorem specjalnej komisji. Część materiałów zostanie zamieniona – np. w miejsce czerwonej cegły użyte zostaną elementy granitowe, bardziej podobne do oryginalnego materiału użytego w XIII wieku.

 

Wypowiadając się o znaczeniu rekonstrukcji meczetu Baybarsa ambasador Kazachstanu w Egipcie odniósł się do współczesności i przyznał, że prace w zabytkowym meczecie mają na celu również podkreślenie roli Egiptu na Bliskim Wschodzie i w świecie muzułmańskim. Politycy Egiptu i Kazachstanu podkreślają też, że al-Zahir Baybars al-Bunduqdari to historyczna postać, symbolicznie łącząca dwa narody.

 

Bardziej materialny wymiar zbliżenia Egiptu i Kazachstanu ma ujawniony w tych dniach projekt budowy terminala zbożowego, jaki ma służyć sprzedaży ziarna kazachskiego w Egipcie i w północnej Afryce. Dla budującego swój potencjał w rolnictwie i hodowli Kazachstanu, 100-milionowy rynek egipski i chłonne rynki innych krajów północnoafrykańskich są gwarancją dochodów państwa z sektora rolnego. W ten sposób kooperacja w świecie muzułmańskim coraz częściej łączy elementy ideologiczne z biznesem i pozwala uzyskiwać większą niezależność od dawnych ośrodków władzy, takich jak Moskwa.

 

 

Źródła: New Times.kz / Islam Today / Regnum.ru / ABCTV.kz

Jan Bereza

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram