DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Postkomuniści w obronie PRL-owskich zbrodniarzy. SLD przeciwko degradacji Jaruzelskiego i Kiszczaka

Postkomuniści w obronie PRL-owskich zbrodniarzy. SLD przeciwko degradacji Jaruzelskiego i Kiszczaka
Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. FOT.Adam Chelstowski/FORUM

SLD sprzeciwia się zasadzie odpowiedzialności zbiorowej i stosowaniu kary bez wyroku sądowego; rzeczą skandaliczną i niegodną jest pozbawianie stopni wojskowych ludzi, którzy już nie mogą się bronić – powiedział europoseł SLD Janusz Zemke.

 

Polityk ugrupowania będącego de facto spadkobiercą PZPR skrytykował projekt tzw. ustawy degradacyjnej, nad którym obecnie pracuje polski parlament. Jego przegłosowanie umożliwi pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW oraz pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

 

W ocenie polityka SLD zaproponowana zmiana w polskim prawie jest niedopuszczalna, ponieważ wprowadza mechanizm „odpowiedzialności zbiorowej” oraz nadaje administracji państwowej przywileje i możliwości, które dotychczas przysługiwały jedynie przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości. – Nigdy tego nie było do tej pory – podkreślił Zemke.

 

SLD będzie się zawsze sprzeciwiało zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, będzie się sprzeciwiało stosowaniu kary bez wyroku sądowego. Uważamy także, że rzeczą skandaliczną i niegodną jest, aby pozbawiać stopni wojskowych ludzi, którzy już dzisiaj bronić się nie mogą – podkreślił europoseł.

 

Nowe przepisy - jak napisano w uzasadnieniu - pozwolą na „zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu” i będą stanowić „symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim”.

 

Tym projektem ustawy chcemy przywrócić podstawowy porządek moralny, nazwać zło złem, dobro dobrem, zdradę zdradą, bohaterstwo bohaterstwem – oświadczył w miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że chodzi o przywrócenie pamięci oraz właściwych proporcji i rangi „tym, którzy walczyli o wolność”. – Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tę sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, ale staje się to dzisiaj możliwe – dodał.

 

Źródło: gazetaprawna.pl, idziemy.pl, PCh24.pl

TK


DATA: 2018-03-06 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadza się, nie tylko postkomuniści są sługusami zła.
ponad 2 lata temu / do Wanda
 
Nie tylko postkomunisci bronią dobrego imienia generała.
ponad 2 lata temu / Wanda
 
Ci "postkomuniści" w tej sprawie okazują się bardziej łacińscy niż nasza rządząca prawica.
ponad 2 lata temu / Mateusz
 
Premier przemówił głosem wolnego człowieka. Do czynu.
ponad 2 lata temu / Antymodernista
 
Trzeba przyznać, że nasi opozycjoniści za życia generałów aż tacy odważni nie byli. Nikogo nie rozliczono kiedy żyli Od Humera i Michnika po Kiszczaka Co było tego przyczyną, że teraz odwaga tak staniała?
ponad 2 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.