DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Postępująca dekomunizacja rodzi protesty Rosji. Tym razem poszło o usunięcie pomnika w Trzciance

Postępująca dekomunizacja rodzi protesty Rosji. Tym razem poszło o usunięcie pomnika w Trzciance
Zdjęcie ilustracyjne. fot.Wojciech Wojcik/FORUM

Na polecenie władz samorządowych Trzcianki (woj. wielkopolskie) wyburzono stojący w centrum tego miasteczka tzw. pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Uczyniono to zgodnie z obowiązującą ustawą dekomunizacyjną. Ambasada Rosji w Polsce wyraziła „stanowczy protest” w sprawie działania samorządu.

 

Strona rosyjska argumentowała swój protest tym, że „pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy radzieckich”. Jednak jeszcze na długo przed wydaniem decyzji o wyburzeniu pomnika, władze samorządowe wynajęły specjalistyczną firmę, która po zbadaniu georadarem gruntu pod pomnikiem, stwierdzała że nie ma tam żadnych ludzkich szczątek. Potwierdziły to wykopaliska wykonane zaraz po zburzeniu pomnika.

 

Pomimo to, po wyburzeniu pomnika – mauzoleum wdzięczności Armii Czerwonej – ambasada Rosji w Warszawie skierowała do władz Polski protest. „Uważamy, że strona polska nie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału. Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia” – podano w dokumencie.

 

Rosjanie powołali się w nim również na dawną umowę międzyrządową „Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji” – czytamy w oświadczeniu rosyjskiej ambasady.

 

Chodzi o umowę międzyrządową ws. ochrony miejsc pamięci, zawartą między rządem Polski (wówczas kierowanym przez SLD) a rządem Rosji. Pierwotnie, na terenie Polski, miała ona dotyczyć jedynie cmentarzy wojennych, jednak strona rosyjska dołączyła do tej umowy listę około 300 pomników Armii Czerwonej. Rząd SLD parafował umowę z tym „dodatkiem”. Objęcie umową w roku 1994 radzieckich pomników stwarzało do tej pory w Polsce ogromne problemy i budziło niepokoje społeczne. Sytuację rozwiązała tegoroczna nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej, która nakazuje usunięcie m.in. pomników czerwonoarmistów (oprócz tych stojących na cmentarzach wojennych), którzy choć wygnali z Polski niemieckiego okupanta, to jednak potem sami zajęli jego miejsce, dokonując wielu gwałtów i zbrodni. 

 

Zburzone obecnie w Trzciance upamiętnienie czerwonoarmistów, jako że nie odkryto tam żadnych pochówków, w marcu tego roku zostało wykreślone przez wojewodę z ewidencji grobów i cmentarzy wojennych. Od tej chwili upamiętnienie traktowane było jako obiekt podlegający władzy samorządowej, która to wydała decyzję o jego likwidacji.


Według dokumentów, które posiada IPN, na terenie miasta Trzcianka w styczniu i lutym 1945 roku Armia Czerwona pochowała 18 znanych i 38 nieznanych żołnierzy sowieckich poległych i zmarłych. Dokumenty te jednak nie podają, w którym dokładnie miejscu znajdują się te groby.

 

Przypomnijmy, iż usuwanie pomników tzw. „wdzięczności Armii Czerwonej” z polskiej ziemi za każdym razem spotyka się z protestami Rosji. Najgłośniejszy był ten w roku 2014, kiedy to Rada Miasta Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie) przyjęła uchwałę ws. usunięcia, znajdującego się na ich terenie, pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego. W następnym czasie pomnik Czerniachowskiego rozebrano. Generał  ten, zwany jest przez polskich historyków „katem wileńskiego AK”,  był on bowiem odpowiedzialny m.in. za likwidację oddziałów AK na Wileńszczyźnie. Sowieci aresztowali wówczas w sumie około 8 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Większość z nich wysłano na Sybir, skąd niewielu wróciło żywych.  

 


Źródła: głoswielkopolski.pl, AB

Adam Białous
 


DATA: 2017-09-11 13:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas najwyższy! Jak długo w samym centrum, w jednej z reprezentacyjnych części miasta miało stać to mauzoleum z sierpem i młotem? Nawet jeśli znajdowałyby się tam ludzkie szczątki to można je przenieść w inne miejsce spoczynku. Mielibyśmy przez wieki hołubić symbol sowieckich represji ze względu na niepotwierdzone podejrzenia o miejsce pochówku poległych?!
9 miesięcy temu / Trzcianeczcianka
 
A co jeśli burzy się pomnik który jest cmentarzem? Bo w Trzciance niema żadnej pewności czy była tam dokonana ekshumacja.
9 miesięcy temu / On
 
jac to właśnie dzicz chazarska mordowała Polaków w mundurach Armii Bolszewickiej to oni przynieśli okupację bolszewicką .Pomniki okupantów zostać usunięte w Polsce.
9 miesięcy temu / Tomasz
 
Konsekwencja takich interwencji Rosji musi byc uznanie jej za kontynuacje bytu panstwowego I ideologicznego Sowietow. MZS powinno wystosowac oficjalne zapytanie w tej sprawie.
9 miesięcy temu / Waz
 
Pomnik Armii Czerwonej to tak jak pomnik SS i jego usunięcie niczego nie ujmuje poległym. Na pewno jest rozwiązanie. Zamiast socrealistycznych konstrukcji z antychrześcijańską symboliką sierpa i młota można postawić w takich miejscach krzyż. A Rosja w końcu musi zdecydować się czy stoi po lewej czy po prawej stronie...
9 miesięcy temu / kribac
 
Wieczne spoczywanie racz im dać Panie.Chrześcijanin i do tego katolik nie bezcześci grobów-pomników,choćby leżeli tam komuniści. Wszystkim nam (komunistom, chrześcijanom,...) grozi piekło,jeżeli podniesiemy łapska na Boży dekalog. Burzenie("usuwanie") pomników,to dzieło jakiejś dziczy chazarskiej przebranej za Polaków.
9 miesięcy temu / jac
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.