DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 

Postępowy biskup kontra rodzice – chodzi o edukację seksualną

Postępowy biskup kontra rodzice – chodzi o edukację seksualną
User:Diezba [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Amerykański biskup nie zgodził się, by rodzice zrezygnowali z programu edukacji seksualnej dla dzieci w katolickiej szkole. Podkreślił, że zajęcia te są niezbędnym warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia szkoły. W obronie swojej decyzji powołał się na... zdanie Watykanu. Konserwatywni katolicy wyrażają oburzenie z powodu pogwałcenia praw rodziców i zapoznawania młodzieży z nieskromnymi treściami. Wskazują, że jest to pokłosie programu edukacji seksualnej zaprezentowanego w lipcu Krakowie.

 

Zdaniem biskupa Davida Choby z Diecezji Nashville w stanie Tennessee, rodzice posyłając dziecko do Liceum Ojca Ryana godzą się na obowiązujący w nim program edukacyjny. Dlatego też, pomimo, że są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci, muszą zaakceptować program szkoły, jeśli jest on niezbędny do jej ukończenia.

 

Tymczasem, jak przypomina Pete Baklinski na lifesitenews.com, zgodnie z nauką Kościoła prawo rodziców do edukowania swoich dzieci jest niezbywalne i nie można go przenieść na kogoś innego. Jednak amerykański biskup twierdzi, że jego program dąży do wierności nauce Kościoła, w tym twierdzeniom św. Jana Pawła II o dobru ludzkiej seksualności. Sęk w tym, że zdaniem koalicji rodziców uczestnictwo w kursie z racji prezentowanych w nim treści stanowi bliską okazję do grzechu.

 

Protestujący rodzice podkreślają, że nie kieruje nimi pruderia, lecz roztropność. Znają bowiem poziom dojrzałości swoich dzieci i wiedzą, że nie są one jeszcze gotowe na przyjęcie tego typu treści. Głos w sprawie zabrał także prezes zrzeszającego konserwatywnych katolików Instytutu Lepanto Michael Hichborn. Podkreślił sprzeczność odpowiedzi biskupa Choby'ego z Magisterium. Kościół uczy bowiem o obowiązku i prawie rodziców do wychowania dzieci i strzeżenia ich niewinności.

 

Część komentatorów twierdzi, że impulsem dla postawy szkoły i negatywnej odpowiedzi biskupa był program edukacji seksualnej „The Meeting Point” ogłoszony przez Watykan podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stanowił on swego rodzaju precedens pozwalający na negowanie tradycyjnego nauczania Kościoła sceptycznego wobec publicznej edukacji seksualnej i broniącego praw rodziców w stosunku do własnych dzieci.

 

Krytykę pod jego adresem wyraziły organizacje katolickie, takie jak Stowarzyszenie Kardynała Newmana, Amerykańska Liga Życia oraz Stowarzyszenie Obrony Nienarodzonych.

 

Trudno się nie zgodzić z głosami krytyki pod adresem biskupa Davida Choby, jak i programu „The Meeting Point”. Wszak jak w dokumencie Papieskiej Rady Rodziny z 1995 r. „Prawda i sens ludzkiej seksualności” potwierdzono, że „edukacja seksualna, która jest podstawowym prawem i obowiązkiem rodziców, zawsze musi być prowadzona pod ich troskliwym kierunkiem, zarówno w domu jak i w ośrodkach edukacyjnych wybranych i kontrolowanych przez nich. W tym sensie Kościół potwierdza prawo pomocniczości, które szkoła obowiązana jest przestrzegać, współpracując w wychowaniu seksualnym, w takim samym duchu, jaki ożywia rodziców”.

 

Wcześniej Kościół całkowicie odrzucał nauczanie o seksualności w szkołach. Stosowny dekret wydało Święte Oficjum w 1931 r. za pontyfikatu Piusa XI. Zakaz ten został potwierdzony w 1951 r. przez Sługę Bożego Piusa XII. Do tej pory Kościół stanowił ostatni silny bastion praw rodziny stanowiącej zaporę przed totalitaryzmem. Potrzeba modlitwy i działania, by było tak nadal.

 

Źródło: lifesitenews.com

 

mjend


DATA: 2016-09-28 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"... program edukacji seksualnej ?The Meeting Point? ogłoszony przez Watykan podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stanowił on swego rodzaju precedens pozwalający na negowanie tradycyjnego nauczania Kościoła sceptycznego wobec publicznej edukacji seksualnej ... " --- Ależ ten watykański(!) program jest jawnie demoralizatorski. Nie zamiatajmy trudnej prawdy pod dywan. Przyjrzałem materiały, przejrzałem polecane w programie filmy - są amoralne, promują wolny seks, także wyuzdany. W jednym z filmów bohater ma najróżniejsze "przygody" seksualne, w tym orgię seksualną. Każdy może znaleźć program w sieci i sam się przekonać!
ponad 2 lata temu / poinformowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "46256"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.