DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   MEDIA I POLITYKA

Grzegorz Kucharczyk

Postępowo, dyskretnie i niekonsekwentnie


Przez ponad czterdzieści lat krakowski „Tygodnik Powszechny” postrzegany był przede wszystkim jako jedna z nielicznych w PRL-u „koncesjonowanych” oaz poglądów nie po myśli władz – nieme świadectwo tej wartości stanowiły zaznaczane wówczas na jego łamach ingerencje komunistycznej cenzury (kwadratowe nawiasy ze słynnym napisem Ustawa o kontroli…). Na łamach tego katolickiego tygodnika debiutował niegdyś młody ksiądz – Karol Wojtyła. Po roku 1989 zaś, z okazji swojego pięćdziesięciolecia, „Tygodnik Powszechny” otrzymał od Jana Pawła II list, w którym oprócz życzeń znalazły się słowa gorzkiej prawdy. Biskup Rzymu pisał o wzmożonym ataku sił lewicy laickiej na Kościół obliczonym na zatarcie w pamięci społeczeństwa tego, czym Kościół był w życiu Narodu na przestrzeni minionych lat: prawdy o tym, że oddziaływanie tych wpływów odczuwało się także w „Tygodniku Powszechnym”. W tym trudnym momencie Kościół w „Tygodniku” nie znalazł takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd prawo oczekiwać.

Czym zasłużył sobie „Tygodnik Powszechny” po roku 1989 na gorzki wyrzut papieża, iż Kościół nie znalazł w nim takiego wsparcia i obrony, jakiego miał prawo oczekiwać? Co się stało? Jakie były przyczyny tego, że zamiast sentire cum Ecclesia tygodnik tworzył raczej tandem z „Gazetą Wyborczą” w niemałym stopniu przyczyniając się u progu III RP do impregnowania umysłów polskiej inteligencji, dla której wzorcem powinna być postępowość (w kwestii reform w Kościele), dyskrecja (gdy chodzi o obecność katolicyzmu w sferze publicznej) i niekonsekwencja (w odniesieniu do zwalczania patologii postkomunizmu i rozliczeń zbrodni PRL-u). Celem niniejszego tekstu jest próba naszkicowania odpowiedzi na to pytanie, odnosząc się przede wszystkim do okresu formacyjnego (nie tylko w sensie podstaw ustrojowo-politycznych) III RP, czyli do początków lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wysoki Trybunał Anglii i Walii zgodził się rozpatrzyć skargę dotyczącą prawa, zezwalającego na aborcję dzieci z zespołem Downa praktycznie na każdym etapie ciąży aż do urodzenia. Skargę złożyły Heidi Crowter, kobieta z zespołem Downa i Maire Lea-Wilson, matka 16-miesięcznego chłopca Aidena, który ma zespół Downa.

 
 

„Święci na czas pandemii” to hasło, które towarzyszy tegorocznym obchodom Nocy Świętych, zaplanowanych w wielu parafiach diecezji kieleckiej w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.

 

 

Kierownictwo Wikipedii – wolnej, ogólnodostępnej internetowej encyklopedii powszechnej – zabroniło tworzącym ją redaktorom wyrażania poparcia dla tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny oraz okazywania niechęci do związków jednopłciowych. Według portalu christianpost.com wolontariusze i ochotnicy, którzy piszą i redagują artykuły w Wikipedii, nie mogą już włączać do swych profili tzw. "userboxa", czyli znaczka, wskazującego, iż "użytkownik ten uważa, że małżeństwo zawiera jeden mężczyzna z jedną kobietą".

 

Czy w Kościele katolickim może dojść do schizmy? Coraz więcej niepokoju wśród kardynałów, biskupów i świeckich budzi niemiecka Droga Synodalna. O rozwój spraw za Odrą obawia się też papież Franciszek. Niedawno jeden z niemieckich kardynałów powiedział, że i on obawia się schizmy.

 

 

Aktywista LGBT Michał Sz. pseudonim Margot wraz z Natalią Broniarczyk i Karoliną Więckiewicz, które odpowiadają za nielegalną dystrybucję pigułek poronnych i namawianie Polek do aborcji, zablokował furgonetkę Fundacji Pro-Prawo do życia na środku ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, informuje sama Fundacja Pro. Na agresywną i niebezpieczną sytuację przez ponad 40 minut nie reagowała policja. 

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.