DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   MEDIA I POLITYKA

Grzegorz Kucharczyk

Postępowo, dyskretnie i niekonsekwentnie


Przez ponad czterdzieści lat krakowski „Tygodnik Powszechny” postrzegany był przede wszystkim jako jedna z nielicznych w PRL-u „koncesjonowanych” oaz poglądów nie po myśli władz – nieme świadectwo tej wartości stanowiły zaznaczane wówczas na jego łamach ingerencje komunistycznej cenzury (kwadratowe nawiasy ze słynnym napisem Ustawa o kontroli…). Na łamach tego katolickiego tygodnika debiutował niegdyś młody ksiądz – Karol Wojtyła. Po roku 1989 zaś, z okazji swojego pięćdziesięciolecia, „Tygodnik Powszechny” otrzymał od Jana Pawła II list, w którym oprócz życzeń znalazły się słowa gorzkiej prawdy. Biskup Rzymu pisał o wzmożonym ataku sił lewicy laickiej na Kościół obliczonym na zatarcie w pamięci społeczeństwa tego, czym Kościół był w życiu Narodu na przestrzeni minionych lat: prawdy o tym, że oddziaływanie tych wpływów odczuwało się także w „Tygodniku Powszechnym”. W tym trudnym momencie Kościół w „Tygodniku” nie znalazł takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd prawo oczekiwać.

Czym zasłużył sobie „Tygodnik Powszechny” po roku 1989 na gorzki wyrzut papieża, iż Kościół nie znalazł w nim takiego wsparcia i obrony, jakiego miał prawo oczekiwać? Co się stało? Jakie były przyczyny tego, że zamiast sentire cum Ecclesia tygodnik tworzył raczej tandem z „Gazetą Wyborczą” w niemałym stopniu przyczyniając się u progu III RP do impregnowania umysłów polskiej inteligencji, dla której wzorcem powinna być postępowość (w kwestii reform w Kościele), dyskrecja (gdy chodzi o obecność katolicyzmu w sferze publicznej) i niekonsekwencja (w odniesieniu do zwalczania patologii postkomunizmu i rozliczeń zbrodni PRL-u). Celem niniejszego tekstu jest próba naszkicowania odpowiedzi na to pytanie, odnosząc się przede wszystkim do okresu formacyjnego (nie tylko w sensie podstaw ustrojowo-politycznych) III RP, czyli do początków lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 
 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.