DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   MEDIA I POLITYKA

Grzegorz Kucharczyk

Postępowo, dyskretnie i niekonsekwentnie


Przez ponad czterdzieści lat krakowski „Tygodnik Powszechny” postrzegany był przede wszystkim jako jedna z nielicznych w PRL-u „koncesjonowanych” oaz poglądów nie po myśli władz – nieme świadectwo tej wartości stanowiły zaznaczane wówczas na jego łamach ingerencje komunistycznej cenzury (kwadratowe nawiasy ze słynnym napisem Ustawa o kontroli…). Na łamach tego katolickiego tygodnika debiutował niegdyś młody ksiądz – Karol Wojtyła. Po roku 1989 zaś, z okazji swojego pięćdziesięciolecia, „Tygodnik Powszechny” otrzymał od Jana Pawła II list, w którym oprócz życzeń znalazły się słowa gorzkiej prawdy. Biskup Rzymu pisał o wzmożonym ataku sił lewicy laickiej na Kościół obliczonym na zatarcie w pamięci społeczeństwa tego, czym Kościół był w życiu Narodu na przestrzeni minionych lat: prawdy o tym, że oddziaływanie tych wpływów odczuwało się także w „Tygodniku Powszechnym”. W tym trudnym momencie Kościół w „Tygodniku” nie znalazł takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd prawo oczekiwać.

Czym zasłużył sobie „Tygodnik Powszechny” po roku 1989 na gorzki wyrzut papieża, iż Kościół nie znalazł w nim takiego wsparcia i obrony, jakiego miał prawo oczekiwać? Co się stało? Jakie były przyczyny tego, że zamiast sentire cum Ecclesia tygodnik tworzył raczej tandem z „Gazetą Wyborczą” w niemałym stopniu przyczyniając się u progu III RP do impregnowania umysłów polskiej inteligencji, dla której wzorcem powinna być postępowość (w kwestii reform w Kościele), dyskrecja (gdy chodzi o obecność katolicyzmu w sferze publicznej) i niekonsekwencja (w odniesieniu do zwalczania patologii postkomunizmu i rozliczeń zbrodni PRL-u). Celem niniejszego tekstu jest próba naszkicowania odpowiedzi na to pytanie, odnosząc się przede wszystkim do okresu formacyjnego (nie tylko w sensie podstaw ustrojowo-politycznych) III RP, czyli do początków lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Redaktor New York Timesa Bari Weiss zdecydowała się zrezygnować z pracy w gazecie. Oskarża ją o ideologiczne uprzedzenia przeciwko prezydentowi Trumpowi. Krytykuje także podejście współpracowników do niej.

 

 
 

Homoherezja zatacza coraz szersze kręgi. Niedawno do wielkiego skandalu doszło w jednej z austriackich parafii w diecezji Linz. Dlaczego nikt nie reaguje na tęczową agendę w samym Kościele, a lokalny biskup wręcz ją promuje, mając zresztą pełne poparcie episkopatu? - pyta red. Paweł Chmielewski.

 

W czwartek o godzinie 12.00 przed pałacem prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa inicjatywy obywatelskiej „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jej zwolennicy domagają się wypowiedzenia Konwencji stambulskiej jako promującej ideologię gender oraz zobowiązania rządu RP do prac nad projektem Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny i przedstawienia go na forum międzynarodowym. Inicjatywę podejmują Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Chrześcijański Kongres Społeczny z poparciem kilkudziesięciu innych organizacji.

 

 

Język, którego używamy, określa nasz światopogląd. Determinuje nasze wyobrażenia o świecie, „szufladkuje” i segreguje doświadczenie rzeczywistości zgodnie ze swoją wewnętrzną logiką. Dlatego narzucenie języka debaty publicznej oznacza faktyczny „rząd dusz”: wpisanie społecznego dyskursu w schemat, poza który nie wyjdzie i z którego się nie wyzwoli. Język w polityce znaczy daleko więcej niż konkretna „narracja” - narzucana społeczeństwu wizja rzeczywistości. On rządzi społeczną samoświadomością, wyznaczając zbiór narracji jakie w ogóle mogą zostać w danym społeczeństwie „zastosowane” – aby mogły być zrozumiałe, spójne, przekazywalne.

 

5 lutego 2020 roku w Parlamencie Europejskim odbyła się zorganizowana przez lewicowych europosłów dyskusja na temat wprowadzenia w Unii Europejskiej nowego podatku od mięsa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.