DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Postęp gangreny cywilizacji śmierci. Szwajcaria w czołówce zmian

Postęp gangreny cywilizacji śmierci. Szwajcaria w czołówce zmian
fot. pixabay.com

We wszystkich krajach, w których dopuszcza się wyjątki od zasady ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w analogiczny sposób następuje rozkład wartości i relatywizacja wartości życia. Kolejnym przykładem tej prawidłowości jest Szwajcaria, gdzie nastąpił dziesięciokrotny wzrost liczby eutanazji, zwanej tutaj „wspomaganym samobójstwem”.

 

Jakiekolwiek ustępstwa na rzecz cywilizacji śmierci zawsze mają taki sam skutek. Marginalne zjawiska natychmiast się rozszerzają i wyjątki stają się regułami. Tak bywa np. zawsze w przypadku aborcji. Prawodawcy argumentują jej wprowadzenie wyborem „mniejszego zła”, „tragediami kobiet”, przywołując się na „dużą ilość nielegalnych zabiegów”.

 

Po legalizacji zabijania nienarodzonych dzieci, aborcja staje się już „wolnym wyborem kobiety”, a w końcu nawet „prawem fundamentalnym”. Ilość dokonywanych „zabiegów” rośnie, zanika jakakolwiek refleksja, a zabicie nienarodzonego zostaje szybko sprowadzone do poziomu jeszcze jednego środka antykoncepcyjnego.

 

Podobnie bywa z eutanazją. Najpierw pojawia się ckliwa historyjka o śmiertelnie chorym i cierpiącym człowieku, który pragnie umrzeć. Taka historia doczekuje się często nawet ekranizacji, by lepiej „etapować” opinię społeczeństwa. Później pojawia się żądanie „prawa do godnej śmierci”, motywowane „głębokim humanizmem”.  A dalej już idzie z górki – eutanazja na życzenie, eutanazja nieletnich, a nawet „usługa” dla osób w depresji.

 

W przypadku eutanazji modelowym wręcz przykładem są Belgia i Holandia, ale dobrym przykładem jest i Szwajcaria, w której dopuszczono tzw. „wspomagane samobójstwa”. Eutanazja szybko się tam jednak banalizuje i coraz więcej osób kończy w ten sposób swoje życie. W ciągu 10 lat liczba eutanazji zwiększyła się tu dziesięciokrotnie.

 

Ma to wpływ propagandowy na sąsiednie kraje, ale przede wszystkim na własne społeczeństwo. Następuje oswojenie z odbieraniem życia, relatywizacja i degradacja jego wartości. Mamy też zamknięte koło - zastój rozwoju opieki paliatywnej, która może ulżyć cierpieniom, a to z kolei powoduje, że coraz więcej osób wybiera samobójstwo. W tle są też argumenty ekonomiczne – koszty leczenia seniorów. W Holandii mówi się o tym już wprost i padają pomysły zaprzestania „intensywnego” leczenia ludzi od pewnej granicy wieku. Z czasem eutanazję zaczyna się zresztą uważać za coś „naturalnego”, a jej ofiarami zaczynają też padać ludzie zdrowi, którzy np. wpadli w depresję. Dochodzi do znacznych nadużyć.

 

W Szwajcarii rodziny niektórych takich ofiar rozpoczęły walkę przeciw organizacjom promującym eutanazję. Jedną z nich jest stowarzyszenie „Exit”. Jego członkowie-wolontariusze „odprowadzają” na śmierć i podtrzymują seniorów w takiej decyzji. Tylko w 2018 roku „wolontariusze” z tej organizacji asystowali w Szwajcarii przy eutanazji 1,2 tys. osób. „Wspomagane samobójstwo” to już obecnie 1,5% wszystkich zgonów w tym kraju, a miały być tylko... wyjątkowe przypadki.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-06-13 07:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

każdy człowiek umrzec musi, tak działa dzieło stworzenia, nikt nikogo nie zmusza do eutanazji, a ta jest dobrowolnym wyborem jednostki, co jest bardziej humanitarne od samobójstwa metodami twardymi, postęp medycyny doprowadził do paradoksu, że ludzie żyją dłużej niż kiedyś, medycyna przedłuża życie, lecz nie jakość życia zwłaszcza w końcowej fazie, tak na dobrą sprawę malo kogo na nią stać.
3 miesiące temu / dobra śmierć
 
@Krakusik Skoro jakość życia to wymysł, to zrezygnuj z komputera, ubrań. Zachoruj na raka i cierp. Przecież Twoim zdaniem nie jest ważna jakość życia, więc nie obejdzie Cię to,że masz raka,nie masz za co przeżyć itd, zgadza się?
4 miesiące temu / ollek
 
Jakość życia, rodzaj idiotyzmu pseudointelektualnego narzucanego ludziom, dla których wystarcza pełny żołądek i przaśna rozrywka ubrana w obraz psudoestetyki i poziomu pseudoelit. To stara zasada starożytnego Rzymu chleba i igrzysk świętuję dziś tryumfy, a duchowe elity Kościoła w tym chocholim tańcu uczestniczą, wystarczy popatrzeć na blazenady intelektualne niemieckich biskupów, aby dojść do takich wniosków. A Szwajcaria będzie musiała kiedyś za swoje okrucieństwo wobec słabych i niedoleznych zapłacić. Nie pomogą wówczas banki, pieniądz i oparcie o franka szwajcarskiego. Runie to wszystko jak domek z kart, gdyż mocny fundament tej starożytnej państwowości opartej do niedawna na Chrystusie, został zamieniony na piasek i głupotę...
4 miesiące temu / Krakusik
 
To jest cywilizacja lucyfera, na której czele stoją pomocnicy szatana na Ziemi, o których Kościół Katolicki mówi od wieków, ale ostatnio "Kościół Frańciszka" ich nawet jakoś trochę nawet zachwala...
4 miesiące temu / gender studies
 
Awangarda postępu im. Josefa Mengele
4 miesiące temu / Abberacja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.