DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Pośmiertny awans dla bohatera. Białostocki dowódca z AK i WiN – pułkownikiem

Pośmiertny awans dla bohatera. Białostocki dowódca z AK i WiN – pułkownikiem
Podpułkownik Aleksander Rybnik. Fot. arch. IPN Białystok

Podczas wtorkowych uroczystości w 75. rocznicę powstania Armii Krajowej, w Białymstoku do stopnia pułkownika został pośmiertnie awansowany podpułkownik Aleksander Rybnik, ps. „Dziki”, „Jerzy”. Był on między innymi zastępcą komendanta okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W roku 1946 został skazany przez komunistyczny sąd w Białymstoku na śmierć i stracony wraz z grupą podkomendnych w miejscowym więzieniu UB. Do dziś nie znaleziono jego ciała.

 

Awans odebrał Jerzy Rybnik, syn bohatera narodowego. – Ojca nie pamiętam, bo kiedy został zamordowany z wyroku komunistycznego sądu, miałem zaledwie 3 miesiące. Jednak z opowieści rodziny wiem, że byłem obecny kiedy mojego ojca sądzono w pokazowym procesie, który odbywał się w sali białostockiego kina „Ton”. Moja mama i siostra ojca – Łucja przyszły ze mną na plac przed ten, tymczasowy, sądowy budynek. Stały tam i trzymały mnie, na zmianę, na rękach, aż do czasu kiedy zbrodniczy sąd ogłosił, że mój ojciec i sześciu jego żołnierzy są skazani na karę śmierci – powiedział nam Jerzy Rybnik.

 

Aleksander Rybnik urodził się w 1906 roku w Starosielcach koło Białegostoku. W działaniach obronnych 1939 roku dowodził kompanią piechoty wchodzącą w skład Armii „Kraków”. Po wrześniowej klęsce wstąpił do organizacji konspiracyjnej, działającej na terenie Wilna. W roku 1941 został mianowany zastępcą komendanta Garnizonu Miasta Wilna. Przeniósł się do Okręgu AK Nowogródek. W roku 1944 roku pełnił funkcję komendanta Obwodu Białystok-Powiat.

 

W Puszczy Knyszyńskiej zorganizował dwustuosobowe zgrupowanie partyzanckie, które przeprowadziło kilkaset akcji bojowych. Między innymi rozbijało posterunki milicji i urzędów gmin, rozbrajało oddziały Ludowego Wojska Polskiego, rozstrzeliwało funkcjonariuszy UB, zdrajców i donosicieli, likwidowało bandy rabunkowe.

 

W 1945 roku Aleksandra Rybnika mianowano zastępcą prezesa Okręgu WiN Białystok. Rok później został on aresztowany przez grupę LWP. „Dziki” sądzony był w procesie pokazowym w białostockim kinie „Ton” w lipcu 1946 roku, wraz z sześcioma podwładnymi. Skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 września 1946 roku, w białostockim więzieniu UB przy ul. Kopernika. Miejsce pochówku bohatera jest do dziś nieznane.

 

 

Adam Białous

DATA: 2017-02-17 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.