30 października 2017

Posłowie złożyli wniosek do TK w sprawie odszkodowań wojennych

(Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia)

„Stu posłów złożyło wniosek do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zbadania zgodności z konstytucją przepisów dotyczących tzw. immunitetu sądowego uniemożliwiających polskim sądom skuteczne dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”, poinformował portal tvp.info.

 

Polscy obywatele nie mieli dotąd żadnych możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec. Chcemy to zmienić – tłumaczył serwisowi poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), przewodniczący wnioskodawców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Posłowie poprosili o zbadanie „przepisów, które wyłączają zobowiązania o odszkodowania należne od obcego państwa z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, ze względu na stwierdzenie przez sąd orzekający istnienia w tych sprawach immunitetu jurysdykcyjnego państwa”, argumentując, że „wyłączenie to nie wynika wprost z treści przepisu, tylko z normy utrwalonej w orzecznictwie”.

 

Państwo polskie po 70 latach staje w obronie swoich obywateli, poszkodowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej. Wniosek zmierza do otwarcia drogi sądowej przed polskimi sądami dla polskich obywateli oraz spadkobierców ofiar zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości – podkreślił Mularczyk.

 

„Immunitet sądowy powoduje niedopuszczalność merytorycznego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy. (…) Można (go – red.) traktować zatem jako przesłankę procesową negatywną (przeszkodę procesową – red.). Jego istnienie skutkuje niedopuszczalnością merytorycznego rozpoznania sprawy. (…) Na podstawie tego przepisu sąd wywodzi immunitet państwa dla ochrony obcych państw przed pozwaniem przez sąd polski za czyny stanowiące zbrodnie wojenne, ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości” – napisano w dokumencie.

 

Dotąd obywatele polscy nie mieli żadnych możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec. Prawo niemieckie im to uniemożliwiało, nie było żadnych zawartych umów polsko-niemieckich w tym zakresie, a także polskie sądy, opierając się na zaskarżanych przepisach, uniemożliwiały dochodzenia sprawiedliwości – powiedział Mularczyk.

 

Według serwisu tvp.info wielu Polaków może być zainteresowanych sprawą odszkodowań. „Żyjących obywateli polskich poszkodowanych w wyniku zbrodni i terroru III Rzeszy Niemieckiej są miliony. Jak wskazano w opinii Biura Analiz Sejmowych – straty biologiczne społeczeństwa polskiego ogółem wyniosły przeszło 6 milionów ludzi, a w 1946 roku liczba żyjących obywateli polskich poszkodowanych w wyniku zbrodni i terroru III Rzeszy Niemieckiej wynosiła 10 milionów 84 tysiące 585 osób”.

 

 

Źródło: tvp.info

TK

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram