DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Poseł PiS zdradza kulisy braku działań Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej

Poseł PiS zdradza kulisy braku działań Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej
Martin Hudacek, „Dziecko, które nigdy się nie narodziło”

Trybunał rozpatruje najbardziej istotne sprawy zwykle w ciągu kilku miesięcy, choć zdarzało się, że szybciej. W 1997 roku na rozpatrzenie wniosku grupy senatorów dotyczącego zgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji z tzw. przyczyn społecznych potrzebował niespełna sześciu miesięcy – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Gość Niedzielny” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, jeden ze 107 sygnatariuszy wniosku do TK o zbadanie niekonstytucyjności prawa zezwalającego na aborcję eugeniczną.

 

Polityk opowiada m.in. jaka była reakcja prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej na skierowane do niej pisma w sprawie pilnego rozpatrzenia sprawy. – Odpowiedź była wymijająca – że trwają prace i nie ma żadnych opóźnień. (…) Przypomnę, że nie tylko grupa posłów, ale później także Sejm oraz prokurator generalny zajęli stanowisko zgodne z treścią naszego wniosku. Jeśli 107 posłów, Sejm i prokurator generalny uważają, że dochodzi do niezgodnego z prawem pozbawiania życia niepełnosprawnych dzieci, to co miałoby być usprawiedliwieniem dla zwłoki? – pyta Wróblewski.

 

Jego zdaniem ta sprawa powinna być rozstrzygnięta najpóźniej w momencie przesłania do TK stanowiska przez prokuratora generalnego, czyli w maju 2018.

 

Poseł Wróblewski relacjonuje również jak wyglądały rzekome prace Trybunału w tej sprawie. – Niemal natychmiast wyznaczono sędziego sprawozdawcę, zdecydowano, że sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie, co było właściwą decyzją, bo sprawy tej wagi muszą być badane przez cały TK. Później z nieznanych mi powodów doszło do zmiany sędziego sprawozdawcy. (…) Z doniesień medialnych wiadomo, że projekt orzeczenia był gotowy latem 2018 roku. Wówczas należało zwołać rozprawę, podczas której zostałyby publicznie przedstawione argumenty, a potem sędziowie musieliby podjąć decyzję – relacjonuje i dodaje, że tak należało zrobić niezależnie od tego, jaka ta decyzja by była.

 

Na koniec poseł Wróblewski mówi o podejściu innych polityków PiS do sprawy. – Zdania w naszym ugrupowaniu są podzielone. Większość jest za wzmocnieniem ochrony życia i jest to dla nich ważne. Dla niektórych jest to sprawa obojętna, inni uważają, że konsekwencje ograniczenia możliwości aborcji mogłyby ostatecznie doprowadzić do liberalizacji przepisów w tym zakresie, więc są za obecnym tzw. kompromisem aborcyjnym – tłumaczy.

 

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2019-11-02 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do zaostrzenia prawa aborcyjnego nie jest potrzebny wyrok TK. PiS mając większość w obu izbach parlamentu mógł to zrobić w mijającej kadencji Sejmu. Jeżeli tego nie zrobił, to oznacza, że obrona życia jest im obojętna i jest to dla nich sprawa polityczna. Gdy byli w opozycji, zawsze byli za zaosrzeniem prawa aborcyjnego, dlatego wielu katolików głosowało na nich w nadziei ochrony życia najsłabszych. Dlatego śmiało można powiedzieć, że PiS wywindował się na plecach katolików i katolików zdradził.
9 dni temu / Krzysiek
 
Najwyższa pora zrozumieć iż dla ludzi władzy najważniejsze jest ich dobro, osobiste dobro, a inni ludzie, a Polska? A kto by się tym przejmował.
10 dni temu / Janek
 
@probro - czasem zdarza się coś o.Rydzykowi palnąć, ale generalnie najważniejsze w RM jest to żeby pis rządziło. Ostatnio po felietonie o ochronie życia poczętego ojciec prowadzący chyba Drążek zakpił, że teraz trzeba się dobrze przyglądać działaniom tych co zostali wybrani pod hasłami pro-life, co będą robili. Czyli prawie otwarcie przyjmują że pis nic nie zrobi i godzą się z tym.
10 dni temu / Wojtek
 
Liberalizacja nie jest możliwa, bo już istnieje orzeczenie TK, które to wyklucza. TK w zasadzie może jedynie dodać, że aborcja eugeniczna podpada pod wcześniejsze orzeczenie TK.
10 dni temu / Janek
 
Polityka,w którą wdepnął kościół.
11 dni temu / XYZ
 
@Deokrata Często podróżując samochodem słucham Radia Maryja i pamiętam chyba koło miesiąca przed wyborami ma antenie wypowiedź o. Rydzyka, który jednoznacznie beształ PiS za "letniość" ws. aborcji zadając jednocześnie słuszne pytanie czy to jest dobra zmiana
11 dni temu / ProBro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.