DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Poseł PiS zdradza kulisy braku działań Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej

Poseł PiS zdradza kulisy braku działań Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej
Martin Hudacek, „Dziecko, które nigdy się nie narodziło”

Trybunał rozpatruje najbardziej istotne sprawy zwykle w ciągu kilku miesięcy, choć zdarzało się, że szybciej. W 1997 roku na rozpatrzenie wniosku grupy senatorów dotyczącego zgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji z tzw. przyczyn społecznych potrzebował niespełna sześciu miesięcy – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Gość Niedzielny” poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, jeden ze 107 sygnatariuszy wniosku do TK o zbadanie niekonstytucyjności prawa zezwalającego na aborcję eugeniczną.

 

Polityk opowiada m.in. jaka była reakcja prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej na skierowane do niej pisma w sprawie pilnego rozpatrzenia sprawy. – Odpowiedź była wymijająca – że trwają prace i nie ma żadnych opóźnień. (…) Przypomnę, że nie tylko grupa posłów, ale później także Sejm oraz prokurator generalny zajęli stanowisko zgodne z treścią naszego wniosku. Jeśli 107 posłów, Sejm i prokurator generalny uważają, że dochodzi do niezgodnego z prawem pozbawiania życia niepełnosprawnych dzieci, to co miałoby być usprawiedliwieniem dla zwłoki? – pyta Wróblewski.

 

Jego zdaniem ta sprawa powinna być rozstrzygnięta najpóźniej w momencie przesłania do TK stanowiska przez prokuratora generalnego, czyli w maju 2018.

 

Poseł Wróblewski relacjonuje również jak wyglądały rzekome prace Trybunału w tej sprawie. – Niemal natychmiast wyznaczono sędziego sprawozdawcę, zdecydowano, że sprawa będzie rozpatrywana w pełnym składzie, co było właściwą decyzją, bo sprawy tej wagi muszą być badane przez cały TK. Później z nieznanych mi powodów doszło do zmiany sędziego sprawozdawcy. (…) Z doniesień medialnych wiadomo, że projekt orzeczenia był gotowy latem 2018 roku. Wówczas należało zwołać rozprawę, podczas której zostałyby publicznie przedstawione argumenty, a potem sędziowie musieliby podjąć decyzję – relacjonuje i dodaje, że tak należało zrobić niezależnie od tego, jaka ta decyzja by była.

 

Na koniec poseł Wróblewski mówi o podejściu innych polityków PiS do sprawy. – Zdania w naszym ugrupowaniu są podzielone. Większość jest za wzmocnieniem ochrony życia i jest to dla nich ważne. Dla niektórych jest to sprawa obojętna, inni uważają, że konsekwencje ograniczenia możliwości aborcji mogłyby ostatecznie doprowadzić do liberalizacji przepisów w tym zakresie, więc są za obecnym tzw. kompromisem aborcyjnym – tłumaczy.

 

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2019-11-02 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do zaostrzenia prawa aborcyjnego nie jest potrzebny wyrok TK. PiS mając większość w obu izbach parlamentu mógł to zrobić w mijającej kadencji Sejmu. Jeżeli tego nie zrobił, to oznacza, że obrona życia jest im obojętna i jest to dla nich sprawa polityczna. Gdy byli w opozycji, zawsze byli za zaosrzeniem prawa aborcyjnego, dlatego wielu katolików głosowało na nich w nadziei ochrony życia najsłabszych. Dlatego śmiało można powiedzieć, że PiS wywindował się na plecach katolików i katolików zdradził.
6 miesięcy temu / Krzysiek
 
Najwyższa pora zrozumieć iż dla ludzi władzy najważniejsze jest ich dobro, osobiste dobro, a inni ludzie, a Polska? A kto by się tym przejmował.
6 miesięcy temu / Janek
 
@probro - czasem zdarza się coś o.Rydzykowi palnąć, ale generalnie najważniejsze w RM jest to żeby pis rządziło. Ostatnio po felietonie o ochronie życia poczętego ojciec prowadzący chyba Drążek zakpił, że teraz trzeba się dobrze przyglądać działaniom tych co zostali wybrani pod hasłami pro-life, co będą robili. Czyli prawie otwarcie przyjmują że pis nic nie zrobi i godzą się z tym.
6 miesięcy temu / Wojtek
 
Liberalizacja nie jest możliwa, bo już istnieje orzeczenie TK, które to wyklucza. TK w zasadzie może jedynie dodać, że aborcja eugeniczna podpada pod wcześniejsze orzeczenie TK.
6 miesięcy temu / Janek
 
Polityka,w którą wdepnął kościół.
6 miesięcy temu / XYZ
 
@Deokrata Często podróżując samochodem słucham Radia Maryja i pamiętam chyba koło miesiąca przed wyborami ma antenie wypowiedź o. Rydzyka, który jednoznacznie beształ PiS za "letniość" ws. aborcji zadając jednocześnie słuszne pytanie czy to jest dobra zmiana
6 miesięcy temu / ProBro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.