DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Poseł Jacek Wilk o bierności władz w sprawie 447: absolutna kompromitacja

Poseł Jacek Wilk o bierności władz w sprawie 447: absolutna kompromitacja
Waszyngtoński Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych. Fot. Pixabay

To może być największy problem Polski od czasów II wojny światowej – powiedział poseł Jacek Wilk w kontekście przyjęcia przez Stany Zjednoczone senackiej ustawy 447, wspierającej nieuzasadnione roszczenia majątkowe międzynarodowych organizacji żydowskich.

 

– To, co się wydarzyło w tej sprawie to absolutna kompromitacja – stwierdził parlamentarzysta w odniesieniu do poczynań polskich władz w kwestii groźnej dla Polski ustawy. Zanegował uspokajające twierdzenia mające świadczyć o „bezzębności” nowych amerykańskich przepisów w stosunku do Polski. – To podejście jest absurdalne, bo ono zakłada że nasze władze uważają, że Amerykanie robią pewne rzeczy bez sensu i zupełnie bez potrzeby. Zacznijmy od tego, że jeśli tak poważne państwo jak Stany Zjednoczone przyjmuje tego typu ustawę, to nie dla żartu, tylko dlatego że ma konkretny cel – powiedział.

 

Jaki to cel? Otwarcie formalnej drogi do nacisków na uczestników konferencji w Terezinie. Reprezentowane tam państwa (w imieniu Polski – ówczesny szef MSZ Władysław Bartoszewski) rozmawiały o kwestii mienia należącego niegdyś do ofiar holokaustu. Ustawa mówi, że Stany Zjednoczone będą wspierać roszczenia organizacji domagających się rekompensat za majątek pozbawiony spadkobierców, zgodnie z prawem przejmowany przez państwa.

 

- Udawanie teraz, że nie będą szły za tym żadne kroki jest bzdurą, zwłaszcza, że ten proces ciągnie się już od wielu lat. Kolejne kroki w tym kierunku są czynione bardzo konsekwentnie i można się spodziewać – z absolutną pewnością – że będą czynione dalsze – przewiduje Wilk.

 

Parlamentarzysta nie ma wątpliwości, że Amerykanie dysponują szerokim wachlarzem możliwości wpływania na Polskę.

 

Było to widać dobrze np. w Szwajcarii, kiedy kilka lat temu była sprawa dotycząca kont w szwajcarskich bankach, na których były środki osób zmarłych w czasie II Wojny Światowej. USA zagroziły wówczas zamrożeniem aktywów szwajcarskich w Stanach Zjednoczonych i Szwajcaria czym prędzej zmieniła prawo w odpowiedni sposób. Zmiękczono wtedy tajemnicę bankową itd. Jeżeli więc Szwajcarzy byli zmuszeni do tego, żeby ulec, to nie ma wątpliwości, że i na Polskę znajdą się odpowiednie środki nacisku, żeby nasze prawo zmienić w tym kierunku, w jakim chcą tego Stany Zjednoczone – przypomniał poseł.

 

Przerażające jest to, że polski rząd, polska dyplomacja, funkcjonariusze polityki zagranicznej właściwie nie zrobili w tym kierunku nic. Ja składałem trzy interpelacji do MSZ, premiera i ministra sprawiedliwości, aby zapytać, wyjaśnić szczegółowo czy Polska zobowiązała się w jakikolwiek sposób do wykonywania takich potencjalnych zobowiązań i czy Polska podjęła jakiekolwiek działania związane z tą ustawą. Dostałem dosyć wymijające odpowiedzi, ale wynika z nich, że nic. Więc tkwimy sobie w błogim letargu, czekamy na kolejne kroki i udajemy, że problemu nie ma – podkreślił polityk Wolności.

 

Jacek Wilk ocenia, że roszczenia opiewające – według różnych szacunków na kwoty od 65 do 300 miliardów dolarów mogą stanowić dla naszego państwa „największy problem od czasów II Wojny Światowej”. Tymczasem zainicjowany przez niego apel do prezydenta Trumpa poparło… czterech posłów RP.

 

Temat uchodzi za jakiś niepoprawny politycznie, niewygodny. Jest u nas obawa przed mówieniem czegokolwiek, co dotyczy kwestii związanych z restytucją mienia po obywatelach Polski narodowości żydowskiej. Posłowie po prostu się tego boją. Uważają, że ktoś ich od razu weźmie za antysemitów – stwierdził Wilk.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-05-13 16:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@wyborca "Jeśli te rządy nie są agenturą to ...". Jeśli nie są. Ale są.
ponad 1 rok temu / wwm
 
Jaka kompromitacja panie pośle . To nie rząd polski ,zresztą od 1989 roku to oni służą ale nie Polsce .
ponad 1 rok temu / Wojciech
 
Nie podpisali się pod protestem do trumpa, to oznacza że są za bezspadkowymi roszczeniami. Polacy mogą szybciutko żądać od członków tego parlamentu różnych nienaleznych dóbr np. nieruchomości należących obecnie do posłów i senatorów.
ponad 1 rok temu / real
 
Należało zrobić wszystko co możliwe w obronie Polski. POPiS popełnił grzech zaniedbania lub świadomej zdrady. Pozostałe okoliczności wskazują na zdradę. Czy będą chcieli zatrzeć wrażenie okrycia się hańbą przez doprowadzenie polityką zagraniczną do wojny, tak jak w 1939 ? Zobaczymy już tej jesieni. Grupa rekonstrukcji sanacji nawet nie podpisała protestu posła Wilka. Można wnioskować że liczy na szybki reset z zachowaniem synekur. To coraz bardziej prawdopodobne.
ponad 1 rok temu / tylko 4 Polaków jest w obu izbach parlamentu. Reszta to żydzi
 
Nie oddawna wiadomo, że nie jest antysemitą ten który nie lóbi żydów tylko ten którego żydzi nie lubią.
ponad 1 rok temu / Prpr
 
A teraz smutna prawda: będzie trzeba płakać i płacić do ostatniego centa."polski rząd" przyniesie im te pieniądze w zębach z odsetkami i jeszcze przeprosi że to tak długo trwało.A pan prezes powie wyznawcom swojej sekty (być może nawet na falach radia Maryja) że i tak niech się cieszą że nie rządzi PO bo tamci dali by im więcej.Ze smutkiem trzeba przyznać że wszystko to co mówił pan S. Michalkiewicz(jeden z zalozycieli upr) już ze 20 lat temu sprawdzi się co do joty...
ponad 1 rok temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.