DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2019 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Poseł Bartłomiej Wróblewski: przepisy o aborcji eugenicznej należy znieść

Poseł Bartłomiej Wróblewski: przepisy o aborcji eugenicznej należy znieść
fot.REUTERS/Ivan Alvarado/FORUM

Poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem z „Niedzieli” podkreślił, że aborcja eugeniczna sprzeciwia się Konstytucji RP. Stwierdził, że przepisy dopuszczające aborcję dzieci uznawanych za chore powinny zostać zniesione – jako sprzeczne z ustawą zasadniczą.

 

 – Argumenty wynikające z konstytucji, dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz doktryny prawa są mocne i wskazują, że życie człowieka musi być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział. 

 

Poseł zwrócił uwagę, że podwaliny systemu obrony życia w Polsce stworzyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku. Uznano wówczas tak zwaną aborcję ze względów społecznych za sprzeczną z polską Ustawą Zasadniczą. Dodał, że orzekający w tej sprawie sędziowie: profesor Andrzej Zoll i profesor Wojciech Łączkowski podkreślali, że Konstytucji sprzeciwia się także aborcja eugeniczna.

 

Poseł Wróblewski w imieniu ponad 100 posłów złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, kwestionujący konstytucyjność zapisów zezwalających na aborcję dzieci uznanych za chore. Podkreślił, że kłócą się one z zawartymi w Konstytucji zasadami prawa do życia i godności człowieka (artykuł 38 i 30 Konstytucji). Skrytykował także brak precyzji w ustawach zezwalających na aborcję eugeniczną, co kłóci się z artykułem 2.

 

Powołał się także na artykuł 32 gwarantujący równość wobec prawa i równe traktowanie przez władze oraz zakazujący dyskryminacji. Podkreślił, że dzieciom chorym należy się taka sama ochrona jak zdrowym. – Niepełnosprawność czy stan zdrowia nie może być przesłanką ograniczającą prawo do życia – stwierdził.

 

Poseł Wróblewski złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w październiku 2017 roku. Nie istnieje konkretny termin na jego rozpatrzenie. W marcu 2018 roku Marszałek Sejmu przekazał Trybunałowi opinię również krytyczną wobec legalności aborcji eugenicznej. Swoje stanowisko powinien wyrazić jeszcze prokurator generalny, minister Zbigniew Ziobro.

 

Źródło: Niedziela Tygodnik Katolicki nr 20.  20.05.2018, str. 20-21.

 

mjend

 

 


DATA: 2018-05-17 10:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I tak oto zagorzali fani i obrońcy III RP stali się obrońcami życia :)
7 miesięcy temu / Paradoks dobra ze zła
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.