DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

„Posejdon” reaktywacja. Gazprom chce przesyłać gaz na południe Europy podmorskim rurociągiem

„Posejdon” reaktywacja. Gazprom chce przesyłać gaz na południe Europy podmorskim rurociągiem
fot. Andrei Liankevich / FORUM

Gazprom reaktywował projekt „Posejdon”, który przewiduje dostarczanie gazu do południowej Europy rurociągiem podmorskim, łączącym Grecję z Włochami. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób gaz dotrze do Grecji. Są dwie możliwości: przez Turcję albo Bułgarię.


Przedstawiciele rosyjskiego koncernu podpisali 24 lutego wstępne memorandum z włoskimi i greckimi kontrahentami dotyczące opracowania projektu budowy gazociągu między Grecją a Włochami. Projekt ma umożliwić realizację rosyjskich celów dostarczania cennego surowca do południowej części Europy.
Wstępną umowę zawarli szef Gazpromu, Aleksiej Miller, prezes włoskiego Edison CEO, Marc Benayoun i szef greckiej spółki DEPA, Theodoros Kitsakos.


Zgodnie z oświadczeniem Gazpromu, strony zamierzają wykorzystać prace już wykonane przez koncerny Edison i DEPA w związku z projektem ITGI Posejdon, którego realizacja została wstrzymana, kiedy okazało się, że gazociąg Trans Adriatic (TAP) miał był częścią południowego korytarza gazowego. Konkurencyjny wobec Rosjan rurociąg miał dostarczać gaz z Azerbejdżanu do Europy.


Pozostaje niejasne, czy Posejdon będzie bezpośrednim konkurentem TAP, czy też ma być dodatkową trasą dla rosyjskiego gazu.


Szef włoskiego koncernu, Benayoun przekonuje, że „ewentualny rozwój tego nowego korytarza dostaw, które mają być realizowane w pełnej zgodności z ustawodawstwem i regulacjami UE, będzie sprzyjać zapewnieniu włoskiego bezpieczeństwu energetycznego".


- Ożywienie projektu ITGI Posejdon – mówił z kolei Kitsakos - wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy, która zyskuje dodatkowy korytarz dostaw. Wzmacnia również rolę Grecji jako głównej bramy dla gazu pochodzącego ze zróżnicowanych źródeł.


Rosyjska prasa pisze, że „Posejdon” może być kontynuacją bułgarskiego projektu budowy gazociągu South Stream, którego realizacja została wstrzymana w 2013 roku po naciskach Komisji Europejskiej na Bułgarię. Rosja zaproponowała wówczas alternatywny projekt gazociągu Turkish Stream, którym gaz miał dochodzić - zamiast do Warny - do tureckiego portu Kıyıköy.


Wskutek jednak ochłodzenia relacji z Turcją po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu na granicy z Syrią w dniu 24 listopada 2015 roku, Rosjanie myślą o powrocie do realizacji swojego pierwotnego projektu South Stream.


Siergiej Prawosudow, dyrektor Rosyjskiego Instytutu Energetyki Narodowej przekonuje, że w sprawie bułgarskiej trasy rosyjska strona poczyniła już znaczne inwestycje i gdyby nie opieszałość władz w Sofii, gaz mógłby już dawno popłynąć. Podkreślił on, że inicjatywę Gazpromu blokuje Bruksela pod naciskiem Amerykanów. Sami Bułgarzy bardzo chętnie, by przystali na szybkie wdrożenie projektu w życie.


Rurociąg South Stream został zaprojektowany, by dostarczać rosyjski gazu przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie przez Serbię, Węgry i Słowenię do Włoch. Jego głównymi akcjonariuszami były rosyjski Gazprom i włoska spółka ENI.


1 grudnia 2013 roku, Rosja zrezygnowała z jego realizacji, ze względu – jak podkreślili szefowie Gazpromu – na sprzeciw UE. Spółka wkrótce przedstawiła alternatywne rozwiązanie: Turkish Stream. W obecnej sytuacji – z powodu napiętych relacji między obu krajami – do łask powróciła bułgarska koncepcja.

 

 


Źródło: euractiv.com., AS.DATA: 2016-02-28 16:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.