DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Poruszający apel IPN do władz Warszawy: nie oddawajcie nazw ulic komunistom!

Poruszający apel IPN do władz Warszawy: nie oddawajcie nazw ulic komunistom!
Fot. Andrzej Bogacz / FORUM

„Apelujemy do władz Miasta Stołecznego Warszawy, aby – przez wzgląd na ojczystą historię, przelaną na ulicach miasta krew w walce o wolną i niepodległą Polskę (…) – nie przywracały symboli zniewolenia” – napisali przedstawiciele IPN do władz samorządowych stolicy.

 

Apel to reakcja IPN na zapowiedź szefa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie m.st. Warszawy, Jarosława Szostakowskiego, odnośnie przywrócenia ulicom miasta dawnych komunistycznych nazw. Szostakowski zapowiedział podjęcie takich kroków po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał decyzję o uchyleniu decyzji wojewody, zmieniającej nazwy 44 ulic w Warszawie.

 

W kontrze do tej decyzji NSA wystąpił IPN, który uzasadnił, że zarządzenia wojewody sporządzono w sposób właściwy. Instytut zapewnił, że wytypowanie nazw podlegających zmianie odbyło się w zgodzie z ustawą.

 

IPN zwrócił się też ze specjalnym apelem do władz Warszawy. „Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu apeluje o to, aby w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności, niezależnie od bieżących sporów politycznych, nowe władze samorządowe Miasta Stołecznego Warszawy odstąpiły od procedury przywracania już zmienionych nazw symbolizujących lub propagujących komunizm” - napisał IPN.

 

W opinii IPN nic nie jest jeszcze przesądzone. „Wciąż bowiem jest możliwość na przyjęcie najprostszych procedur, które uchronią stolicę przed wydawaniem środków publicznych na przywracanie nazw symbolizujących komunistyczne zniewolenie Polski, a w wielu wypadkach symbolizujących także zbrodnie i nieprawości okresu stalinizmu” – czytamy w apelu IPN.

 

 

Instytut zapewnił, że przejrzano 270 tys. nazw uli, by wytypować nazwy niezgodne z ustawą, udzielono także licznych wyjaśnień dotyczących nieporozumień wokół takich nazw jak Bataliony Chłopskie czy Jarosław Dąbrowski. IPN stwierdził również, że wojewodowie wydawali zarządzenia zastępcze w sprawie dekomunizowanych ulic, w gminach, w których władze „nie wykonały obowiązków zmian albo dokonały zmian niepełnych”.

 

Odnosząc się do wyroku NSA, który orzekł, że zmiana nazw ulic w warszawie odbyła się z naruszeniem ustawy, a opinie IPN były zbyt lakoniczne, Instytut stwierdził, iż „praktyka orzekania w innych wypadkach pokazuje, że również opinie szczegółowe i rozbudowane nie chroniły przed orzeczeniami negatywnymi dla zarządzeń zastępczych wojewodów”. „Przy tym zdarzało się, że orzeczenia sądowe były w odniesieniu do tych samych nazw ulic w różnych miejscach zasadniczo ze sobą sprzeczne” - dodał IPN.

 

„Niepodległe państwo w sposób oczywisty powinno chronić obywateli przed wyrazami publicznego hołdu dla tych, którzy w suwerennej II RP działali przeciw wolności Polski na rzecz systemów totalitarnych, którzy po 1939 roku stanęli pod stronie narzuconej Polsce zbrodniczej władzy, stając się w różnych formach narzędziami zniewolenia społeczeństwa” – napisał IPN.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2018-12-09 10:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To smutne świadectwo słabnącej pamięci historycznej i poczucia godności. Nazwy tych ulic powinny były być zmienione już co najmniej 25 lat temu
ponad 1 rok temu / Toni
 
W AL nie tylko komuniści walczyli. W ten sposób wartościuje się polską krew. A ta antynarodowa ustawa z ulicami, szczególnie szkodliwa jest na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Usuwanie z ulić LWP, itp. nazw ulic to działanie wprost proniemieckie, kwestionujące polskość tych ziem. Ale mnie to nie widzi. Wszak PC było partią wprost proniemiecką, wspópłracującą z CDU, a kasę otrzymywali z Fundacji Adenauera. Tusk to oficjalna opcja proniemiecka, a Kaczyński to ukryta opcja proniemiecka.
ponad 1 rok temu / Skanderbeg
 
"uchronią stolicę przed wydawaniem środków publicznych" - zmiana nazw ulic była dokonana decyzją wojewody, więc niech on z własnej kieszeni pokryje koszty powrotu do dawnych nazw.
ponad 1 rok temu / Zb.
 
IPN martwi się o koszty wymiany tablic !!!!! a kto pytał mieszkańców czy pierwotna decyzja była uzgodniona z mieszkańcami !!!! Kto mi udowodni np. Kulczyński coś komuś złego zrobił. A czy ktoś mnie pytał czy chcę mieszkać przy ul. Rodziny Ulmów ????? Już KOMUNA wiedziała lepiej co komu potrzebne. Oj te urzędasy NUDZĄ SIĘ , niech lepiej grają w pasjansa na służbowych kompach.
ponad 1 rok temu / kuba
 
... a gdyby tak przenieść stolicę np. do Łodzi. W końcu ożywiło by to region i to ginące miasto pobudziło do rozwoju, a warszawka ? cóż, może za kilka lat gdzieś tam przeczytalibyśmy, Warszawa - miejscowość koło Raszyna.
ponad 1 rok temu / a gdyby tak ...
 
IPN i Polska Fundacja Narodowa, to bardzo kosztowne, niepotrzebne instytucje, które należy zlikwidować.
ponad 1 rok temu / Olaf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.