DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Poruszające słowa Benedykta XVI o antychrześcijańskiej dyktaturze. W tle... Antychryst

Poruszające słowa Benedykta XVI o antychrześcijańskiej dyktaturze. W tle... Antychryst
Benedykt XVI. FOT.:Donatella Giagnori/DDP/FORUM

Przed publikacją wywiadu-rzeki z Benedyktem XVI, przeprowadzonym przez Petera Seewalda, rozgorzała dyskusja na temat znaczenia zawartych w niej słów papieża-emeryta. Jako że ukazało się włoskie tłumaczenie tej książki, watykanista Antonio Socci podkreśla, że papież wskazywał w niej na zagrożenie dyktaturą antychrześcijańskiej ideologii.

 

Jak zauważa Antonio Socci na łamach Libero (przedruk na portalu One Peter Five), Benedykt XVI w rozmowie z Peterem Seewaldem stwierdził, że jego słowa z pierwszej papieskiej homilii, w której modlił się, by nie opuścił owczarni z obawy przed wilkami, nie dotyczyły - wbrew rozpowszechnionym twierdzeniom - wewnętrznych problemów Watykanu.

 

Chodziło natomiast o groźbę ze strony „[...] powszechnej dyktatury na pozór humanistycznych ideologii”. Jak mówił w mającej się wkrótce ukazać też po włosku książce Benedykt XVI, „każdy kto sprzeciwia się tej dyktaturze, zostaje wykluczony z podstawowego konsensusu społecznego. Sto lat temu każdy przyznałby, że absurdem jest mówić o homoseksualnym małżeństwie. Dziś jednak ci, którzy się mu sprzeciwiają, są społecznie ekskomunikowani. To samo dotyczy aborcji i produkcji istot ludzkich w laboratoriach. Nowoczesne społeczeństwo zmierza do formułowania antychrześcijańskiego credo, ktokolwiek się mu sprzeciwia, zostaje ukarany społeczną ekskomuniką. Obawa o tę duchową potęgę Antychrysta jest zbyt naturalna i tym, czego naprawdę potrzeba, jest modlitwa całych diecezji i Kościoła na całym świecie o odwagę przeciwstawienia się jej” (ang. „what is truly needed is that the prayers of entire dioceses and of the world Church come to the rescue to resist it”).

 

Jak zauważa Antonio Socci, podobne obserwacje co Benedykt XVI wyrażali także inni myśliciele. Na przykład René Girard w swej książce „I widziałem szatana spadającego jak błyskawica” również zwraca uwagę na „nowy totalitaryzm”, powołujący się na współczucie wobec ofiar. To współczucie stanowi wynalazek chrześcijański, które został przekształcony w humanitaryzm. Girard zwraca uwagę, że Antychryst stara się przedstawić jako lepszy od Chrystusa, głosi pokój i tolerancję, podczas gdy w rzeczywistości wspiera powrót do pogańskich praktyk (o których mówił też Benedykt XVI – zauważa Socci). W tym kontekście Socci przywołuje też XIX wiecznego myśliciela prawosławnego Władimira Sołowjowa mówiącego o Antychryście jako wielkim humanitaryście i filantropie.

 

Powyższe nie oznacza jednak jakoby papież-emeryt nie dostrzegał problemów wewnątrz Kościoła. Wszak Peter Seewald pytał Benedykta XVI również o przyczyny rezygnacji: czy chodziło tu o dokonanie jasnego rozgraniczenia między „Babilonem” a „Jerozolimą” w Kościele? Benedykt XVI w odpowiedzi stwierdził, że „wielu znajduje się w Kościele tylko w pozorny sposób, podczas gdy w rzeczywistości żyje wbrew niemu”. Zauważa też, że „poza Kościołem wielu, nawet nie wiedząc o tym, należy w głębi do Pana i w efekcie też do Jego Ciała, Kościoła”. Dodał również, że w historii istnieją zarówno etapy tryumfu dobra, jak i czasy, gdy „[...] siły zła wszystko niszczą”.

 

W kontekście ożywionej słowami Benedykta XVI dyskusji warto przywołać fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego dotyczący właśnie Antychrysta. Jak czytamy w nim Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących. Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię, odsłoni tajemnicę bezbożności pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo pseudomesjanizmu, w którym człowiek uwielbia samego siebie zamiast Boga i Jego Mesjasza, który przyszedł w ciele”.

 

Katechizm poucza również, że „to oszustwo Antychrysta ukazuje się w świecie za każdym razem, gdy dąży się do wypełnienia w historii nadziei mesjańskiej, która może zrealizować się wyłącznie poza historią przez sąd eschatologiczny. Kościół odrzucił to zafałszowanie Królestwa, nawet w formie złagodzonej, które pojawiło się pod nazwą millenaryzmu, przede wszystkim zaś w formie politycznej świeckiego mesjanizmu, wewnętrznie perwersyjnego” (par. 675-676).

 

W momencie ogłaszania Katechizmu Prefektem Kongregacji Nauki Wiary był właśnie późniejszy papież Benedykt XVI.

 

Źródła: Libero / onepeterfive.com / Katechizm Kościoła Katolickiego

mjend


DATA: 2020-11-18 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas, gdy dobro jest nazywane złem, a zło dobrem już nadszedł. Gdy całe Prawo Boże jest zmienione. Począwszy od Przykazań Bożych - tych z Biblii! Kto je zmienił? antychryst? Nie, zmienili je ludzie dla własnych korzyści!
14 dni temu / Teresa
 
"Benedykt XVI w rozmowie z Peterem Seewaldem stwierdził, że jego słowa z pierwszej papieskiej homilii, w której modlił się, by nie opuścił owczarni z obawy przed wilkami, nie dotyczyły - wbrew rozpowszechnionym twierdzeniom - wewnętrznych problemów Watykanu." ALE, ALE, ALE >Chodziło natomiast o groźbę ze strony ?... powszechnej dyktatury na pozór humanistycznych ideologii?. Zapomniano , jeszcze przytoczyć słowa p. B.XVI , że WSZYSTKIEMU ZŁU w Kościele WINNE są MEDIA i grzeszny świat , ze swoimi POKUSAMI. Dziś mamy w "spadku" OŻYWIONA DYSKUSJĘ , kto co powiedział i JEDNEGO WINNEGO - ANTYCHRYSTA.
15 dni temu / iskierka
 
Świeckiego mesjanizmu?. Czy nie chodzi tu o praktykę że władza świecka podporzadkowuje sobie kościół,narzuca co ma robić np. przyjmować komunię na rękę?.
15 dni temu / pl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.