DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Portugalski kapłan, który poprowadzi rekolekcje w Watykanie popiera homozwiązki?

Portugalski kapłan, który poprowadzi rekolekcje w Watykanie popiera homozwiązki?
Fot. Happymind/Pixabay.com

Papież Franciszek wybrał portugalskiego „kapłana-poetę”, aby poprowadził tygodniowe rekolekcje dla niego i dostojników watykańskich. Ks. Tolentino Calaça de Mendonça jest prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lizbońskiego. Promuje „teologię krytyczną” hiszpańskiej mniszki, która broni aborcji i domaga się legalizacji tak zwanych małżeństw homoseksualnych oraz adopcji przez nich dzieci.

 

Ks. José Tolentino Calaça de Mendonça napisał wstęp do portugalskiego tłumaczenia „Feministycznej teologii w historii” Teresy Forcades, którą BBC nazywa „najbardziej radykalną zakonnicą w Europie”.

We wstępie do pracy Forcades, kapłan przekonuje czytelników, że Jezus nie pozostawił ludzkości żadnych zasad ani praw. Z aprobatą odnosi się do „krytycznej teologii” Forcades.

 

„Teresa Forcades i Vila przypomina o tym, co jest kluczowe: że Jezus z Nazaretu nie skodyfikował, ani nie ustanowił zasad” - pisze Tolentino de Mendonça. „Jezus żył. Oznacza to, że stworzył etos relacji, dokonał somatyzacji przesłania swojej poezji widzialnej we własnej osobie…”.

 

Gdy portugalskie tłumaczenie książki zostało opublikowane w 2013 r. wraz z wprowadzeniem Tolentino de Mendonçy, Forcades zyskała uznanie jako zwolenniczka legalizacji aborcji i zawierania homoseksualnych „małżeństw”. W tym samym roku oddała – w nagraniu wideo – cześć wenezuelskiemu dyktatorowi Hugo Chavezowi, który umarł na raka.

 

Tolentino de Mendonça porównuje Forcades do Hildegardy z Bingham i mówi, że jej teologia wyrażona jest w „formie symbolicznej, otwartej i wrażliwej na rzeczywistość, w przeciwieństwie do tradycyjnej narracji Kościoła, klarownej, którą nazywa „triumfalną, jednoznaczną gramatyką”.

 

„Konieczne jest, aby doktrynalna narracja była raczej czytaniem niż pisaniem, bardziej podróżą niż miejscem, ponieważ treść, którą niesie ze sobą, nie jest sprowadzalna do kodeksu prawnego, wizji, czegoś automatycznego” – wyjaśnia kapłan.

 

Taką teologię przekazuje nam Forcades, mówi Tolentino de Mendonça: „Tu właśnie przychodzi nam z pomocą prowokująca praca Teresy Forcades i Vila –Teologia feministyczna w historii.

 

W wywiadzie dla lizbońskiej rozgłośni Renascença z roku 2016, ks. Tolentino de Mendonça ostro wypowiedział się na temat hierarchów, którzy krytykowali papieża Franciszka. Zarzucił im próbę narzucenia „tradycjonalizmu” zamiast autentycznej „tradycji” (sic!).

 

„Dzisiaj widzimy, że papieżowi Franciszkowi sprzeciwia się bardziej konserwatywne skrzydło Kościoła i niektóre ważne osobistości, nawet kardynałowie, którzy w pewien sposób chcą postawić tradycjonalizm ponad tradycją” – sugerował.

 

Odnośnie propozycji dopuszczenia homoseksualistów i cudzołożników żyjących w kolejnych związkach do sakramentów, kapłan mówił: – Nikt nie może być wyłączony z miłości i miłosierdzia Chrystusa. I to doświadczenie miłosierdzia musi zostać zaoferowane każdemu, bez względu na to, czy się jest chrześcijaninem ponownie ożenionym, zranionym katastrofalnymi małżeńskimi doświadczeniami, czy żyje w nowej rzeczywistości rodzinnej, czy są to homoseksualiści. Wszyscy muszą znaleźć w Kościele przestrzeń, by być wysłuchanym, miejsce powitania i miłosierdzia – konkludował.

 

Ks. Tolentino de Mendonca będzie głosił naukę papieżowi Franciszkowi i urzędnikom watykańskim wysokiej rangi podczas rekolekcji, które odbędą się w dniach od 18 do 23 lutego.

 

 

Źródło: lifesitenews.com.,

AS


DATA: 2018-02-07 16:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Somatyzacja to termin używany w okultystycznej psychologii - "Termin somatyzacja wywodzi się z języka greckiego (somatikos ? cielesny, związany z ciałem). Oznacza tendencję do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychologicznego w formie objawów somatycznych (cielesnych) oraz do poszukiwania pomocy medycznej w związku z ich obecnością. Innymi słowy somatyzacja to nieświadome i niecelowe generowanie objawów fizycznych będących przejawem dolegliwości psychologicznych takich jak np. lęk. Termin somatyzacja wprowadził w 1924 roku austriacki lekarz i psycholog, uczeń Zygmunta Freuda ? Wilhelm Stekel. Nasiloną postać somatyzacji określa się w psychiatrii zaburzeniem somatyzacyjnym. Somatyzacja może (choć nie musi) być związana z występowaniem innych dolegliwości psychicznych, takich jak zaburzenia nastroju (np. depresja) lub zaburzenia lękowe (np. zespół lęku uogólnionego)." = "dokonał somatyzacji przesłania swojej poezji widzialnej we własnej osobie" to bluźnierstwo?
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Prawda jest jedna: sataniści opanowali wiele urzędów kościelnych i głoszą co im piekło nakazuje.
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
dziękujmy Bogu, że mamy "moherowe babcie" z autentyczną wiarą - może to ratunek dla Polski
ponad 1 rok temu / qaz
 
Co to jest ta "somatyzacja"? Coś pomiędzy paradygmatem, kerygmatem i etosem? Czy to jednak marka kapsułek do zmywarki?
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
bzdura co ten gość pisze. Jezus powiedział-więcej nie grzesz-i to już jest zasada. Jezus-Bóg dał mnóstwo zasad. kolejny gość- róbta co chceta.
ponad 1 rok temu / cotozapapież
 
Proste: swój ciągnie do swego. I czemu się dziwicie!?
ponad 1 rok temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.