DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Portugalia: szef Izby Lekarskiej protestuje przeciwko eutanazji i apeluje o referendum w tej sprawie

Portugalia: szef Izby Lekarskiej protestuje przeciwko eutanazji i apeluje o referendum w tej sprawie
fot. PHOTOPQR/VOIX DU NORD

Przewodniczący Izby Lekarskiej Portugalii Miguel Guimaraes wezwał władze kraju do rozpisania referendum w sprawie legalizacji eutanazji. Wyraził przekonanie, że zdrowy rozsądek społeczeństwa wygra, a tzw. śmierć wspomagana nie zostanie zapisana w portugalskim prawie. Przypomniał, że większość środowiska lekarskiego w Portugalii jest przeciwna eutanazji. Podkreślił, że jej legalizacja jest sprzeczna z misją lekarza, który ma „ratować życia pacjenta, a nie pozbawiać go”.


„Przypuszczam, że w przypadku legalizacji eutanazji większość lekarzy będzie odmawiać jej wykonania. Prawdopodobnie rzadkie też będą przypadki pacjentów proszących o tzw. śmierć wspomaganą, jeśli eutanazja wejdzie do naszego ustawodawstwa” - stwierdził Guimaraes.

Środowiska medyczne od kilku miesięcy głośno deklarują swe niezadowolenie z trzech projektów ustaw legalizujących eutanazję, złożonych do parlamentu przez lewackie ugrupowania na przełomie lat 2016 i 2017. Negatywnie do tego rodzaju planów odnosi się również Kościół katolicki. Przewodniczący episkopatu kardynał Manuel Clemente już kilkukrotnie apelował do rodzimych polityków, aby odstąpili od prób legalizacji tzw. śmierci wspomaganej. Podkreślił, że wszelkie działania służące wprowadzeniu eutanazji do prawa są nadużyciem. Wskazał przy tym, że Portugalia bardziej od eutanazji potrzebuje dziś „społeczeństwa paliatywnego”, towarzyszącego osobom ciężko chorym.

Purpurat wezwał też wiernych, aby nie ulegali żadnym kompromisom. „Eutanazja nie usuwa bólu, ale usuwa życie. Dlatego nie możemy się zgodzić, aby te drzwi do jej legalizacji zostały choćby tylko uchylone. Później pojawią się dążenia, aby otworzyć je jeszcze szerzej, co będzie mieć poważne następstwa” – podkreślił przewodniczący portugalskiego Episkopatu.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-06-21 21:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Będą głosować czy zabijać bezbronnych? Demokracja osiągnęła swoje dno. Wydawało mi się, że rozwój nauki ma służyć człowiekowi, nie odwrotnie.
ponad 3 lata temu / bg
 
Wybierają lewaków, a potem nie zgadzają się z ich prawem, schizofrenicy.
ponad 3 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.