DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Portugalia: gwałtownie wzrasta liczba podań o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Portugalia: gwałtownie wzrasta liczba podań o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Marcin Piasecki/FORUM

W Portugalii szybko rośnie liczba wniosków składanych do sądów kościelnych w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa. Z danych tamtejszych diecezji wynika, że w tym roku liczba wniosków w tej sprawie będzie w tym roku o ponad połowę wyższa niż w 2015 r. W ubiegłym roku do sądów kościelnych z prośbami tego rodzaju zwróciło się około 130 osób w całej Portugalii, tymczasem już dotychczas w wielu diecezjach, szczególnie w północnej części kraju, liczba wniosków wzrosła aż trzykrotnie.

 

Tylko w ciągu ostatniego kwartału rozpoczęliśmy przed naszym sądem kościelnym sześć procesów. W poprzednich latach w naszej diecezji mieliśmy średnio 2-3 takie procesy w ciągu całego roku – powiedział ks. José Sousa z sądu kościelnego w diecezji Viana do Castelo w środkowej Portugalii.

 

Miejscowe środki przekazu twierdzą, że tak drastyczny wzrost składanych wniosków o anulowanie ważności ślubu wynika z ogłoszonych we wrześniu ubiegłego roku przez papieża Franciszka ułatwień w prowadzeniu procesów przed sądami kościelnymi. Lizboński dziennik „Publico” ocenia, że wraz z decyzją papieża portugalskie sądy kościelne przyspieszyły i uprościły proces ubiegania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a wydatki wnioskujących z tego tytułu spadły z kwoty wahającej się między 2,5-10 tys. euro do 600-1,5 tys. euro.

 

Podpisany przez Franciszka w sierpniu 2015 roku dekret Mitis Iudex Dominus Iesus uprościł procedurę wnioskowania do sądów kościelnych o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Główną zmianą dokumentu, który wszedł w życie 8 grudnia 2015 roku jest ograniczenie instancyjności werdyktów, z dwóch do jednego wyroku.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-11-24 08:23
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stąd winno położyć się akcent na przygotowanie do małżeństwa. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
ponad 3 lata temu / Arletta Bolesta
 
@Anaja. Najczęściej to przeszkoda natury psychicznej, w tym ukrywana osobowość paranoidalna i ukrywany seksoholizm, poza tym bardzo często pojawia się obecnie także przesłanka niemocy płciowej.
ponad 4 lata temu / Serce
 
Ad. Anaja-ma Pani rację, ale przecież o to chodzi żeby wejść w kolejne małżeństwo, po stw. nieważności pierwszego, po to cały ten trud...
ponad 4 lata temu / aaa
 
@Serce. Zgadzam się z tobą. Po unieważnieniu pierwszego nie dopuszczałabym do ponownego związku sakramentalnego. Ale ciekawe jest to co piszesz, o ponownych przesłankach stanowiących nieważność. Możesz podać co się zazwyczaj powtarza?
ponad 4 lata temu / Anaja
 
Generalnie to całe orzekanie o nieważności (a nie "unieważnianie") to jedno wielkie oszustwo jest. Są oczywiście wyjątki, ale to są WYJĄTKI, może kilka w skali całego kraju. Z Panem Bogiem.
ponad 4 lata temu / Stefan
 
Warto zastanowić się nad tym czy tacy "rozwodnicy" powinni wstępować w ponowny związek sakramentalny? Każda osoba, którą znam a która po stwierdzeniu nieważności pierwszego sakramentu małżeństwa zawarła drugi sakrament po paru latach nadal kultywowała zachowania stanowiące o przesłance z pierwszego nieważnie zawartego sakramentu. Nie każdy jest powołany do małżeństwa. Zbyt często motywem i celem zawierania sakramentu małżeństwa jest wszystko oprócz Chrystusa.
ponad 4 lata temu / Serce
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.