DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Portugalia: była eurodeputowana propaguje postać sługi Bożej cesarzowej Zyty

Portugalia: była eurodeputowana propaguje postać sługi Bożej cesarzowej Zyty
źródło: wikimedia.org

Była francuska eurodeputowana Elisabeth Monfort poprowadziła w Portugalii konferencje i spotkania służące promocji postaci sługi Bożej Zyty Burbon-Parmeńskiej – ostatniej cesarzowej Austro-Węgier. Przypomniała m.in. o związkach ostatniej pary królewskiej Austro-Węgier ze św. Janem Pawłem II.

 

Przewodnicząca stowarzyszenia na rzecz beatyfikacji zmarłej w 1989 r. w opinii świętości żony cesarza Karola I Habsburga zwróciła uwagę, że zmarły na wygnaniu na portugalskiej Maderze Karol I Habsburg (1887-1922) został ogłoszony w 2004 r. błogosławionym przez papieża z Polski. Przypomniała, że również Jan Paweł II spotkał się z Zytą, nazywając ją „cesarzową swego ojca”.

 

E. Monfort wskazała, że Karol Wojtyła właśnie austriackiemu następcy tronu zawdzięczał swoje imię. – Wybrał je ojciec przyszłego papieża po jednym ze spotkań z Karolem Habsburgiem, kiedy Karol Wojtyła senior służył w szeregach armii Austro-Węgier – powiedziała podczas spotkania w Lizbonie była eurodeputowana.

 

Podczas lizbońskiej konferencji z jej udziałem promowano książkę dla dzieci portugalskiego księdza João Vergamoty, zatytułowaną „Święty Król”, opowiadająca o błogosławionym ostatnim władcy Austro-Węgier. Wydała ją w 2018 r. portugalska sekcja Towarzystwa Świętego Pawła (paulistów) a jej prezentacja odbyła się w kościele Nossa Senhora do Monte w Funchalu na portugalskiej Maderze. W świątyni tej znajduje się grób błogosławionego Karola, który zmarł tam 1 kwietnia 1922 r.

 

Zyta Burbon-Parmeńska (właśc. Zita Maria delle Grazie Adelgonda Micaela Raffaela Gabriella Giuseppina Antonia Luisa Agnese) urodziła się 9 maja 1892 r. w Villa delle Pianore w płn. Włoszech jako piąte dziecko Roberta I, ostatniego panującego księcia Parmy. Jej przyrodnią siostrą była Maria Luiza Burbon-Parmeńska, królowa Bułgarii. Lata 1903-09 spędziła na nauce w szkołach katolickich w Bawarii i w klasztorze na brytyjskiej wyspie Wight - gdzie benedyktynkami były jej babka i siostra.

 

Swego przyszłego męża, arcyksięcia Karola Habsburga, poznała jako osiemnastoletnia dziewczyna latem 1910 roku. Zyta początkowo chciała wstąpić do klasztoru, ale podporządkowała się woli matki, która chciała, by jej córka zasiadła na jakimś tronie. Wkrótce potem Karol oświadczył się jej w 1910 roku.

 

Oboje pobrali się 21 października 1911 roku, w zamku Schwarzenberg, a błogosławieństwo młodej parze przesłał Pius X. Małżeństwo Zyty i Karola okazało się bardzo udane, oboje byli w sobie zakochani.

 

Po śmierci władcy 21 listopada 1916 Karol został koronowany 30 grudnia tegoż roku w Budapeszcie na króla Węgier, a jego żona stała się królową. Trwała wówczas I wojna światowa i Zyta jako Włoszka (tak ją powszechnie przezywano) nie była popularna a naród uważał ją za cudzoziemkę, intrygantkę, kierującą mężem, co było w dużym stopniu wynikiem propagandy niemieckiej.

 

W czasie wojny zaangażowała się w działalność charytatywną, którą rozpoczęła w grudniu 1916 roku zbiórką pieniędzy i jedzenia dla dzieci. Za jej namową zmieniło się także życie dworskie, m.in. jedzenie stało się skromniejsze a 350 koni z cesarskiej stadniny zimą 1916/17 zaczęło rozwozić opał po Wiedniu.

 

Gdy nazajutrz po zakończeniu wojny, 12 listopada 1918 r. Austria stała się republiką, od listopada 1918 do marca 1919 rodzina cesarska mieszkała w pałacyku w Eckertsau, a Karol za radą żony odmówił ustąpienia z tronu, mimo nacisków ze strony ówczesnego premiera socjalisty Karla Rennera. Para musiała jednak w końcu opuścić kraj, udając się najpierw do Szwajcarii, a następnie na Węgry, gdzie w październiku 1921 r. próbowano przywrócić monarchię.

 

W listopadzie 1921 roku na mocy decyzji Konferencji Ambasadorów w Paryżu, małżonkowie przenieśli się na Maderę, gdzie 1 kwietnia 1922 roku cesarz Karol zmarł na zapalenie płuc w ramionach swojej żony ze słowami "Jezus".

 

W maju 1922 roku Zyta z ośmiorgiem dzieci przeniosła się do Hiszpanii, na zaproszenie króla Alfonsa XIII. Ostatecznie zamieszkała w nadmorskiej wilii niedaleko Lequeitio nad Zatoką Baskijską, którą to willę na początku 1923 roku kupili jej miejscowi rybacy i którzy po odremontowaniu oddali Zycie willę na dożywotnie i bezpłatne użytkowanie.

 

Zyta próbowała wprowadzić swego najstarszego syna, Ottona, na tron austriacki lub węgierski, nawiązując w tym celu kontakty z emigrantami austriackimi, a w 1940 roku odwiedziła Nowy Jork. To między innymi dzięki jej zabiegom w 1943 Austria uzyskała status pierwszej ofiary narodowosocjalistycznych Niemiec. W latach 1940-48 cesarzowa mieszkała w kanadyjskim Quebecku, 1948-1953 w Tuxedo koło Nowego Jorku, w dawnym domu Marka Twaina. Do 1962 roku mieszkała w Luksemburgu, a następnie ponownie w Szwajcarii.

 

Do Austrii Zyta wróciła w 1982 roku, serdecznie witana przez swoich dawnych poddanych. Zmarła 14 marca 1989 r. w Zizers w Szwajcarii w wieku 97 lat. Jej ciało przewieziono ze szwajcarskiego domu starców do Wiednia, gdzie pochowano ją ze wszystkimi honorami w Krypcie Cesarskiej w kościele kapucynów. Mszę żałobną koncelebrowali prymasi: Austrii - kard. Hans Hermann Groër i Węgier - kard. László Paskai, a wezwania modlitwy wiernych odczytano po niemiecku, czesku, węgiersku, chorwacku, włosku, słoweńsku i polsku. Na koniec w katedrze zabrzmiał stary cesarski hymn „Gott erhalte, Gott beschütze unsern Kaiser unser Land”.

 

10 grudnia 2009 biskup francuskiej diecezji Le Mans - Yves Le Saux uroczyście otworzył proces beatyfikacyjny cesarzowej Zyty. Jej małżonek, cesarz Karol, został beatyfikowany już wcześniej 3 października 2004 przez Jana Pawła II.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-28 12:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niezwykła postać, tak samo jak postać bł. Karola. Mam wielką nadzieję, że jego kult, a następnie jego czcigodnej małżonki rozwinie się w Polsce i będzie wzorem dla przyszłych pokoleń. Oboje odznaczyli się wyjątkową pobożnością. Karol jest przykładem mądrego, wierzącego i niezłomnego władcy, oddanego i kochającego ojca i męża. Zyta wzorem dobrej małżonki, która zawsze trwa przy swoim mężu, wspiera go, jak również sama, wielokroć wykazuje się mądrością i samodzielną inicjatywą ku chwale Bożej i pomocy innym. Monarchiczna Austria zakończyła swój żywot wyjątkową parą władców. Zyta najlepiej odzwierciedliła słowa ich pięknego hymnu ?przy Cesarzu mile włada Cesarzowa pełna łask?. Oboje odzwierciedlili idee, które ta katolicka monarchia nosiła na swoich sztandarach. Gott erhalte Gott beschütze unsern Kaiser unser Land. Jestem dumny, że moja rodzina pochodzi z Austrii.
ponad 1 rok temu / Charles
 
Właśnie przekonałem się, jak ważne są okulary do czytania i koncentracja: "promowano książkę dla dzieci portugalskiego księdza Jo?o Vergamoty" - że jak?! "dzieci portugalskiego księdza"?! A, nie, sorry, to książka dla dzieci jest. Ale wciąz wygląda na książkę dla dzieci portugalskiego księdza. To chyba ta pogoda.
ponad 1 rok temu / rozbawiony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.