DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Portal niemieckiego episkopatu: Franciszek nie będzie nauczał nieomylnie

Portal niemieckiego episkopatu: Franciszek nie będzie nauczał nieomylnie
fot. REUTERS / FORUM

Według portalu niemieckiego episkopatu papież Franciszek nie skorzysta z prawa do nieomylnego nauczania. Według autora tekstu papież woli mówić o nieomylności wiernych, niż o nieomylności Głowy Kościoła. Jak zauważa Mathias von Gersdorf artykułu sugeruje wręcz, że dogmat ten może być przedmiotem dyskusji.

 

Portal informacyjny niemieckiego episkopatu sugeruje, że Ojciec Święty Franciszek nigdy nie wykorzysta dogmatu o niemylności papieskiej, bo woli mówić o „nieomylności wiernych”. Aby udowodnić tę tezę autor tekstu, Simon Linder, powołuje się na poglądy takich teologów jak Hans Küng czy August B. Hasler - autor utrzymanej w krytycznym tonie książki poświęconej nieomylności.

 

„Od papieża Franciszka w żadnym razie nie należy oczekiwać jakichkolwiek nieomylnych decyzji [dotyczących] nauczania. [Papież] nie podkreśla ‘własnej nieomylności’, ale w kontekście nieomylności mówi chętniej o wiernych” – pisze Linder.

 

Autor katholisch.de następnie cytuje z adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” następujący fragment: „Nie uważam także, że należy oczekiwać od papieskiego nauczania definitywnego lub wyczerpującego słowa na temat wszystkich spraw dotyczących Kościoła i świata”. Zestawia słowa z innym ustępem tego samego dokumentu. Papież twierdzi w nim, że „Lud Boży jest święty dzięki temu namaszczeniu, które czyni go nieomylnym in credendo. Oznacza to, że kiedy wierzy, nie błądzi, nawet jeśli nie znajduje słów do wyrażenia swojej wiary”. Według Lindera oznacza to, że dogmat o nieomylności jest jedynie „sygnałem”, co miałoby być zgodne z wolą „większości biskupów” na Soborze Watykańskim I.


Artykuł skomentował katolicki publicysta Mathias von Gersdorff. Zauważył, że Linder sugeruje, że „dogmat ten został proklamowany pod specjalnymi warunkami i oferuje podstawy do dyskusji oraz rozmaitych opinii”.

 

Artykuł „Ty jesteś Piotr – 145 lat dogmatu nieomylności papieskiej” został opublikowany z okazji 145. rocznicy przyjęcia przez I Sobór Watykański dogmatu o nieomylności papieża.

 

 

Źródła: katholisch.de, mathias-von-gersdorff.blogspot.de

pach

 


DATA: 2015-07-24 07:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hans Küng August B. Hasler teolodzy to może są ale protestanccy
ponad 4 lata temu / Jacek
 
Ciężko coś zrozumieć z tego co powyżej. A w ogóle, to jak coś napisał Mathias von Gersdorff czy Linder, to na pewno jest to godne uwagi i nieomylne.
ponad 4 lata temu / Maria
 
@razar Chodzi o zamęt. Żeby był coraz większy, żeby nie było dogmatów, a wszelkie normy i prawa ustalano przez głosowanie.
ponad 4 lata temu / 48
 
Jak zauważa Mathias von Gersdorf artykułu sugeruje wręcz, że dogmat ten może być przedmiotem dyskusji. O co chodzi w tym zdaniu?
ponad 4 lata temu / razar
 
Papież powinien jak najszybciej ekskomunikować takich heretyków zanim będzie za pózno.
ponad 4 lata temu / cynik
 
"papież woli mówić o nieomylności wiernych" - super! Czyli ja jako wierny jestem nieomylny, więc proszę mnie bezkrytycznie słuchać i wypełniać wszystko co mówię ;) Ale ale, jeśli ktoś inny też jest wierny, a ma inny pogląd niż ja, to on też jest nieomylny... Czyli wszystkie, nawet wykluczające się wzajemnie poglądy, mogą być, zdaniem papieża, prawdziwe? Huraaaa, papież obalił jedną z podstawowych zasad logiki :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.