DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Portal Deon.pl wzywa do całkowitego zamknięcia kościołów

Portal Deon.pl wzywa do całkowitego zamknięcia kościołów
fot. printscreen Deon.pl

Portal Deon.pl wzywa do zamykania kościołów. Medium opublikowało artykuł dr. Joanny Uchańskiej, która apeluje do Konferencji Episkopatu Polski do pozbawienia Polaków możliwości uczestnictwa w Mszy świętej ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji możemy zadać tylko jedno pytanie: kiedy na te skandaliczne, niewyobrażalne dla zwykłego katolika poczynania zareaguje ostro i jednoznacznie Konferencja Episkopatu Polski?

 

Dr Joanna Uchańska na początku swojego tekstu przywołuje przykład samego Pana, Jezusa Chrystusa, który, jak przyznaje, często i dużo modlił się w świątyni. Pan modli się wszelako także i poza nią; dr Uchańska zapytuje wobec tego, czy „ta sytuacja szczególna, w której się teraz znajdujemy, może przemawiać za tym, by modlić się zawsze i wszędzie, ale nie w kościele podczas mszy lub nabożeństwa?”.

 

Autorka wyznaje, że w jej rodzinie padają ciągle pytania o to, „dlaczego krajowe przepisy dozwalają na obecność w kościele dużo większej liczby osób niż w innych miejscach”.

 

Pytamy - dlaczego Episkopat nie wydał wciąż jednolitej decyzji o zupełnym zamknięciu kościołów, zaprzestania odprawiania zbiorowych nabożeństw, zwłaszcza w czasie największych zachorowań, właśnie w trosce o wiernych, ale i niewierzących współbraci. Dlaczego nie przyjął innych rozwiązań?” - indaguje dr Uchańska.

 

Według autorki jedną z przyczyn jest „opór tradycji”. Przywołuje przykład swoich rodziców, którzy ograniczyli spotkania, minimalizują zakupy, ale do kościoła przychodzą, bo traktują „obecność w budynku [...] jak przymus, z którego nie chcą/nie mogą zrezygnować”. „Czy istniejący paradoks i poziom wiedzy o stanie naszych starszych bliskich może prowadzić do sytuacji, w której powinno się im przekazać, że do kościoła chodzić nie mogą (przynajmniej na razie), a Biblia, różaniec i radio, muszą im wystarczyć?” - pyta dr Uchańska.

 

Wreszcie stawia sprawę zupełnie jasno: „[O]czekuję jednak stanowczych deklaracji od mojego Kościoła, że w tym trudnym czasie msze i nabożeństwa zostaną zawieszone i w całości przenoszą się do sfery radia, telewizji, on-line”.

 

Wzywa też do udostępniania wiernym Pisma Świętego, przygotowania spisu czytań na każdy dzień, wysyłania wiernym kazań duszpasterskich.

 

Dodaje też, że nieobecność w niedzielę w kościele bez dyspensy jest grzechem „w teorii”; sugeruje, że można świętować niedzielę „łącząc się w domowej wspólnocie z Bogiem”.

 

Jako podsumowanie swojego artykuły dr Uchańska zamieściła nagranie kazanie ewangelickiego pastora, Mirosława Czyża.

 

Ocena poczynań portalu Deon.pl musi być z perspektywy katolickiej tylko krytyczna.

 

Domaganie się całkowitego zamknięcia kościołów pasuje do prasy skrajnie antykościelnej i ateistycznej, ale nie do medium jezuickiego. Episkopat Polski zalecił biskupom wydawanie dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej ze względu na zagrożenie zakażeniem koronawirusem. To oznacza, że każdy, kto boi się choroby lub jest na nią szczególnie zarażony, w wielu diecezjach w świetle prawa kanonicznego nie musi uczestniczyć w Mszy świętej.

 

Dla dr. Uchańskiej i publikującego jej tekst portalu to jednak, jak widać, za mało – i należy raczej pozbawić wszystkich Polaków możliwości pójścia do kościoła. Po prostu, bo tak, bo przecież „modlić się można wszędzie”.

 

Niedawno portal Deon.pl wyrażał na rozmaite sposoby solidarność z protestami proaborcyjnymi; na jego łamach publikowano artykuły, które wprost opowiadały się za utrzymaniem tzw. przesłanki eugenicznej, a zatem za prawną dopuszczalnością mordowania chorych dzieci nienarodzonych. To samo zrobiły inne media tzw. „katolicyzmu otwartego”.

 

Teraz ten sam portal apeluje do zamknięcie kościołów.

 

W tej sytuacji możemy zadać tylko jedno pytanie: kiedy na te skandaliczne, niewyobrażalne dla zwykłego katolika poczynania zareaguje ostro i jednoznacznie Konferencja Episkopatu Polski?

 

Paweł Chmielewski

Czytaj także:
DATA: 2020-11-24 07:45
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
37
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to nie jest twój Kościół, proszę pani
24 dni temu / skwarek
 
Kiedy na te skandaliczne, niewyobrażalne dla zwykłego katolika poczynania zareaguje ostro i jednoznacznie Konferencja Episkopatu Polski? Autor artykułu ma tu całkowitą rację-skandaliczne i niewyobrażalne. Natomiast nie do końca można zgodzić się ze stwierdzeniem "Domaganie się całkowitego zamknięcia kościołów pasuje do prasy skrajnie antykościelnej i ateistycznej, ale nie do medium jezuickiego." Owszem jezuickie-tyle, że to portal totalnie lewacki, feministyczny, obrażający mężczyzn, obrażający kościół, po prostu piąta kolumna w kościele. Dlatego raczej należałoby zadać pytanie czym stał się zakon jezuitów. I żeby nie było wątpliwości -to moje prawdziwe imię i nazwisko. Katolika, wręcz z przerażeniem patrzącego na to co ten dziwny najdelikatniej mówiąc portal wyczynia.
26 dni temu / Damian Szymczak
 
wzywam do całkowitego zamknięcia Deonu! natychmiastowo, nieodwołalnie!
27 dni temu / ***
 
nie deon tylko DEMON !!!!! Czas rozwinąć tę nazwę i zmienić na poprawną DEMON.
28 dni temu / Cc
 
Gdyby dziś Pan Jezus szedł ulicą, ludzie nie dotknęliby Jego szaty bez rękawiczek ochronnych. Nie ucałowaliby Jego Przenajświętszych Ran bez maseczki chroniącej przed wirusem. Nie wiem, po co w ogóle przyjmują Komunię Świętą, skoro nie wierzą, że to Ciało Jezusa w Jego Najczystszej Postaci.
1 miesiąc temu / Polak
 
brak mi słów
1 miesiąc temu / Laurenty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontak[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.