DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Porozumienie w sprawie migrantów i uchodźców? USA wycofały się z prac ONZ

Porozumienie w sprawie migrantów i uchodźców? USA wycofały się z prac ONZ
Fot. REUTERS/FORUM

W sobotę, 3 grudnia administracja Donalda Trumpa powiadomiła Biuro Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, że Stany Zjednoczone wycofują się z prac nad porozumieniami ONZ mającymi na celu rozwiązanie problemów dotyczących imigrantów i uchodźców. To kolejny cios wymierzony w działania ONZ.

 

„Dziś misja USA w ONZ poinformowała Sekretarza Generalnego, że Stany Zjednoczone kończą swój udział nad pracami w sprawie globalnego porozumienia dotyczącego migracji” – stwierdza komunikat prasowy amerykańskiej misji.

 

We wrześniu 2016 r. Zgromadzenie Ogólne jednogłośnie przyjęło rezolucję dotyczącą uchodźców i imigrantów, tak zwaną nowojorską deklarację. Dokument wzywa państwa członkowskie do zaangażowania się w działania „potwierdzające znaczenie międzynarodowego systemu uchodźczego”. Państwa wstępnie zgodziły się wzmocnić mechanizmy chroniące migrantów w trakcie ich podróży do miejsc docelowych.

 

Przyjmując deklarację nowojorską, państwa członkowskie wyraziły głęboką solidarność z tymi, których zmuszono do ucieczki z kraju, potwierdziły zobowiązania w zakresie pełnego poszanowania praw człowieka uchodźców i migrantów, zgodziły się pomóc krajom, które przyjmują wielu uchodźców, zobowiązały się do solidnego wsparcia finansowego państw dotkniętych dużymi ruchami uchodźców i migrantów, a także uzgodniły kluczowe elementy kompleksowych ram prowadzenia polityki wobec azylantów. Wreszcie zgodziły się pracować nad przyjęciem globalnego porozumienia dotyczącego uchodźców i globalnego porozumienia dotyczącego bezpiecznej, uporządkowanej i regularnej migracji.

 

Stolica Apostolska i papież Franciszek podjęli szereg inicjatyw na polu dyplomatycznym i nie tylko, przynaglając kraje członkowskie ONZ do jak najszybszego przyjęcia obu porozumień, to jest o uporządkowanej i regularnej migracji oraz umowy o uchodźcach. Porozumienia docelowo miałyby być zaakceptowane podczas sesji ONZ we wrześniu 2018 r. Prezydent Donald Trump po raz kolejny pokrzyżował plany wspólnoty międzynarodowej. USA są jednym z największych płatników instytucji oenzetowskich.

 

Deklaracja nowojorska zawiera wiele przepisów niezgodnych z amerykańską polityką imigracyjną i uchodźczą oraz zasadami administracji Trumpa dotyczącymi imigracji.  Dlatego – jak uzasadniali przedstawiciele USA przy ONZ-ecie - Stany Zjednoczone postanowiły zakończyć swój udział w procesie kompromisowym zmierzającym do osiągnięcia międzynarodowego konsensusu w 2018 r.

 

Ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley oznajmiła, że „Ameryka jest dumna z dziedzictwa imigrantów i długotrwałego moralnego przywództwa w zapewnianiu wsparcia migrantom i uchodźcom na całym świecie”. Zapewniła, że amerykańska „hojność będzie kontynuowana”. Dodała: „Ale nasze decyzje w sprawie polityki imigracyjnej muszą zawsze podejmować wyłącznie Amerykanie i Amerykanie decydują o tym, jak najlepiej kontrolować nasze granice, a także kto może wjechać do naszego kraju”. Globalne podejście w Deklaracji z Nowego Jorku nie jest po prostu zgodne z suwerennością USA  - podkreśliła.

 

Suwerenność przekazana Organizacji Narodów Zjednoczonych lub jakimkolwiek innym organom zarządzającym, niezależnie od tego, czy jest to rezolucja, czy umowa handlowa, nie są zgodne z konstytucją USA, która w art. 4 ust. 4 gwarantuje każdemu stanowi „republikańską formę rządów”.

 

Republika zdefiniowana przez Jamesa Madisona w Federalist Number 10 jest formą rządu, „w której ma miejsce mechanizm reprezentacji”. Żaden obywatel Stanów Zjednoczonych nie głosuje na żadnego przedstawiciela Narodów Zjednoczonych, nawet tego, który rzekomo reprezentuje interesy Ameryki w międzynarodowych instytucjach.

Biały Dom nie akceptuje rezolucji, która ma doprowadzić do przyjęcia dwóch umów przewidujących sankcje za „rasizm i ksenofobię”. Są to dwa niedookreślone pojęcia wymienione w „deklaracji nowojorskiej”.

 

Rząd USA nie chce także zobowiązywać się do zapewnienia „ochrony zdrowia, [i] edukacji” oraz pracy imigrantom i uchodźcom. Władze federalne i inne instytucje byłyby również zobowiązane do „złagodzenia ciężarów” osób ubiegających się o azyl lub lepsze życie w Stanach Zjednoczonych. Deklaracja wymaga współpracy „władz na szczeblu krajowym i lokalnym, międzynarodowych i regionalnych instytucji finansowych, agencji ONZ i organizacji pozarządowych oraz podmiotów gospodarczych i społeczeństwa obywatelskiego” w celu zapewnienia wsparcia dla imigrantów.

 

Ogłoszenie wycofania się USA z prac nad porozumieniami nastąpiło na kilka godzin przed otwarciem globalnej konferencji ONZ w sprawie migracji, która rozpoczęła się w poniedziałek w Puerto Vallarta w Meksyku.

 

Niewiążąca deklaracja z 2016 r. podpisana przez 193 członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ spotkała się z entuzjastycznym poparciem Baracka Obamy i została przyjęta przez Sekretarza Generalnego ONZ, Guterresa jako jedno z jego głównych wyzwań na rok 2018.

 

Louise Arbor mianowana specjalnym przedstawicielem ONZ w celu nadzorowania procesu, postrzega globalne porozumienie jako szansę na zmianę opinii światowej na temat potrzeby zajęcia się przyszłymi migracjami w taki sam sposób, w jaki ONZ zdołało przekonać świat do umowy klimatycznej. Obecnie na świecie jest 60 milionów uchodźców. Przedstawiciele ONZ podkreślają, że potrzeba globalnego uregulowania ​przepływów migracyjnych.

 

Waszyngton wycofał się już z traktatu ONZ w sprawie zmian klimatycznych i Unesco, organu zajmującego się dziedzictwem kulturowym, oskarżając przywódców o antyizraelskie uprzedzenia.

 

Źródło:  guradian.co.uk.,

AS

 


DATA: 2017-12-05 00:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczekuję, że polski rząd zajmie w tej sprawie takie samo stanowisko jakie zajął rząd USA
ponad 2 lata temu / biały_kier
 
Brawo Trump!Na pochybel lewakom!
ponad 2 lata temu / yes yes yes
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.