DZIŚ JEST:   17   LISTOPADA   2019 r.

XXXIII Niedziela zwykła
Św. Grzegorza z Tours
Św. Elżbiety Węgierskiej
Św. Grzegorza Cudotwórcy
 
 
 
 

Porozumienie prezydentów: Amerykanie na koszt Polski zwiększą obecność militarną nad Wisłą

Porozumienie prezydentów: Amerykanie na koszt Polski zwiększą obecność militarną nad Wisłą
Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy – zapowiedział przywódca Stanów Zjednoczonych Donald Trump na wstępie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W środę wieczorem obaj ogłosili deklarację dotyczącą współpracy wojskowej pomiędzy obydwoma państwami.

 

 

Oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Waszyngtonie rozpoczęła się od uroczystego powitania przed Białym Domem przez prezydenta Trumpa i jego żonę Melanię. Rozmowy obydwu liderów dotyczą m.in. zwiększania obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

 

Według informacji podanej przez kancelarię Andrzeja Dudy, zakończyły się już negocjacje w tej sprawie. Poinformował o tym szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Wskazywał on, że rozmowy były prowadzone głównie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Pentagon, przy współpracy ekspertów i przedstawicieli prezydentów obu krajów. – Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów – podkreślił.

 

Ogłoszona przez obie strony deklaracja mówi między innymi, że Amerykanie zwiększą liczebność swoich wojsk na terenie Polski o tysiąc żołnierzy. Sformują m.in. wysunięte dowództwo dywizyjne. Koszty dodatkowych projektów związanych z rozszerzeniem tej obecności pokryć ma nasze państwo. „Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza” – czytamy w dokumencie.

 

W ramach porozumienia, w Drawsku Pomorskim oraz „kilku innych miejscach” powstaną Centra Szkolenia Bojowego. Na terenie naszego kraju utworzona zostanie eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a także baza lotnicza.

 

 

Źródła: prezydent.pl, rmf24.pl

RoM

 

 

*****

Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP

 

Rzeczpospolitą Polską (Polska) oraz Stany Zjednoczone Ameryki (Stany Zjednoczone) łączy historia przyjaźni opartej na obustronnych wysiłkach, wspólnych wartościach oraz wzajemnym szacunku. Walczyliśmy ramię w ramię na całym świecie, w tym w Iraku i Afganistanie, aby zapewnić pokój i bezpieczeństwo naszym narodom i całemu światu. Ta przyjaźń stanowi podstawę coraz bliższych relacji strategicznych i obronnych, skupionych na zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu obu państw oraz obszaru obowiązywania Traktatu Północnoatlantyckiego.


Polska i Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązania wobec Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w tym zobowiązania wynikające z artykułów 3 i 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i Stany Zjednoczone wyrażają przekonanie, że obecność personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych w Polsce wzmacnia NATO-wskie wysiłki odstraszania oraz obronę Polski, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu, i dlatego Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce.


Podzielamy najważniejsze wspólne wartości, w tym silne przywiązanie do demokracji, wolności, praw jednostki, wolnego rynku oraz wzajemny szacunek dla niepodległości i suwerenności każdego z naszych państw.


I. Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania.

 

II. Uznając wspólnie, że utrzymanie zwiększonej obecność wojskowej USA w Polsce jest możliwe przy wsparciu ze strony Polski, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza.

 

 

A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

 

B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

 

C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

 

D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.

 

E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.

 

F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.

 

G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

 

 

 

III.  Oba państwa dążą do zawarcia międzynarodowych umów oraz innych uzgodnień, niezbędnych do realizacji wspólnej wizji zwiększonej współpracy obronnej, w tym usprawnienia funkcjonowania Sił Zbrojnych USA w Polsce. Polska i Stany Zjednoczone będą odbywały regularne konsultacje w celu omówienia i planowania potencjalnych zmian stanu obecności sił oraz odpowiednich wymagań infrastrukturalnych dla Sił Zbrojnych USA rozmieszczonych w Polsce.


Oczekujemy pogłębienia i rozszerzenia naszej współpracy obronnej w nadchodzących latach.
 

ANDRZEJ DUDA, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki

 


DATA: 2019-06-13 10:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ wjeżdżają te trole, kłócące się o przybrane imiona, z n.czas. tam pogonili, tera tu się lęgną
5 miesięcy temu / szpulas11
 
@Second vel @sec: Naprawdę współczuję. To częste zjawisko. Kiedyś dawno temu ktoś ukradł mi ten sam nick. Obydwa nicki. To ty?
5 miesięcy temu / @Sec
 
@emk Złodziej podpisał moim Nickiem.
5 miesięcy temu / Second
 
"Na teatrze"?. A jednak jest to parszywy spektakl, na dodatek po rosyjsku. I kto by pomyślał o amerykanach coś takiego...
5 miesięcy temu / ii7
 
Na polskiej ziemi tylko polskie wojsko, każde obce wojsko może na rozkaz swych mocodawców użyć broni przeciwko tubylcom i będzie bezkarne, dostaną polecenie strzelania do tzw. antysemitów i faszystów, to je wykonają.
5 miesięcy temu / Alex Wolf
 
I bardzo dobrze, w końcu cywilni pracownicy w armii okażą się przydatni, w roli pucybutow, w ramach ,,dodatkowego wsparcia,,
5 miesięcy temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.