DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Porażające wyniki kontroli Wojskowego Biura Historycznego! Na czyje zlecenie niszczono tajne akta?

Porażające wyniki kontroli Wojskowego Biura Historycznego! Na czyje zlecenie niszczono tajne akta?
Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

„W trakcie sprawowania nadzoru służbowego nad wojskową siecią archiwalną stwierdzono udokumentowane liczne przypadki bezprawnego niszczenia akt w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie w latach 1990-2009” – poinformowało w piątek Wojskowe Biuro Historyczne.

 

W opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie podkreślono, że „skala dokonanych zniszczeń jest olbrzymia i dotyczy dziesiątek tysięcy jednostek archiwalnych (setek tysięcy stron), wśród których znajdowały się bezcenne – z punktu widzenia badań naukowych i archiwalnych – materiały dotyczące PRL”.

 

„Szczególnie bulwersującym jest fakt niszczenia w latach 2000-2009 akt organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, pomimo że ustawa o IPN z 1998 r. wyraźnie penalizuje tego typu czyny, a na instytucje (i osoby prywatne) nakłada obowiązek przekazania takich materiałów do archiwum IPN”, podkreślono. Dodano, że zniszczenia w tym zakresie dotyczą akt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, sądów i prokuratur z okresu stalinowskiego, Głównego Zarządu Informacji, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Zarządu II Sztabu Generalnego, Szefostwa Wojsk Ochrony Pogranicza.

 

Oprócz dokumentów związanych z „organami bezpieczeństwa” PRL, zniszczone miały zostać również tysiące jednostek archiwalnych, których „znaczenie dla badania komunistycznej przeszłości wydaje się wręcz bezcenne”. Chodzi m.in. o akta dotyczące broni atomowej; meldunki o nastrojach w Ludowym Wojsku Polskim z lat 60., 70., 80.; akta nieruchomości nabywanych przez oficerów itp.

 

My nie mówimy o procesie niszczenia akt, kiedy tajnymi służbami rządził Czesław Kiszczak czy Jaruzelski, tylko mówimy o niszczeniu akt w latach 2000 – wyjaśnił w wypowiedzi dla „Wiadomości” TVP dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

 

Sprawę zbada prokuratura oraz pion śledczy IPN. Ponadto „szczegółowe informacje bezprawnego niszczenia akt” zostały przekazane ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. – Jestem przekonany, że zostanie bardzo pieczołowicie zbadana, gdyż wszystko wskazuje na to, że doszło do przestępstwa – komentował szef MON.

 

Źródło: tvp.info

TK


DATA: 2018-06-23 16:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W artykule czytamy, w latach 1990-2009? 2005/07 rząd Jarosława Kaczyńskiego, prezydent Lech Kaczyński, podstawowe pytanie czemu nie zablokowali niszczenia akt. Dziś ci z akt to biznesmeni, z zatartym życiorysem UB-SB i innych grup terroru. Na temat ich ojca wieści trzeba się naszukać żeby coś konkretnego znaleźć. Watro poszukać.
ponad 2 lata temu / Bogusław Maśliński
 
dlatego Duda nie mogl zniesc Macierewwicza a jego otoczenie to przeciez ludzie Komorowskiego i nic sie nie zmienilo
ponad 2 lata temu / zbigniew
 
Najgorsze jest to, że większość ludzi nie interesuje się tym myśląc "to mnie nie dotyczy". A to nieprawda, o czym wkrótce (w związku z ustawą 447 USA) wszyscy się przekonamy, można powiedzieć "namacalnie", bo po prostu odczujemy to finansowo. Jak powiedział Edmund Burke "Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili."
ponad 2 lata temu / PM
 
Kogoś to zdziwiło?
ponad 2 lata temu / Frondo z Krainy Deszczowców
 
cd. "Bohaterów" IPN 3)Stanisław Kaniewski - zastępca dyrektora d/s śledczych IPN w latach 90'. Były prokurator stalinowski. Prowadził śledztwo w sprawie Kardynała Wyszyńskiego. Jego idolem był (jak sam powtarzał) Feliks Dzierżyński. Doprowadził do zniszczenia wielu tys stron materiałów dowodowych i zeznań świadków na temat KL Warschau. 4) Dyrektorem IPN do 1998 r był dr Ryszard Walczak, były pracownik kadrowy Akademii Nauk Społecznych KC PZPR Ludzie ci, a także inni o których nie wspomnę pozostawili w tej instytucji wielu swoich wychowanków. W międzyczasie przyszli też nowi "naprawiacze" historii którzy systematycznie negują rzeczywistą wielkość ludobójstwa na Polakach, a pracują nad zwiększaniem strat wiadomego "narodu wybranego".
ponad 2 lata temu / PM
 
Zdziwieni? No to kilka przykładów personalnych dotyczących Instytutu Niepamięci Narodowej: 1)Byly naczelnik archiwum IPN, Stanisław Biernacki - to były sekretarz egzekutywy PZPR d/s ideologicznych w Miniterstwie Sprawiedliwości. W 1991 roku narzucił w IPN linię całkowitego zanegowania istnienia KL Warschau (200 tys. polskich ofiar)z jego inicjatywy zostala rozwiązana Warszawka Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich. 2)Prokurator Krystyna Smardzewska została naczelnikiem Wydziału śledczego d/s zbrodni Hitlerowskich IPN dzięki mężowi który był wtedy dyrektorem Departamentu Nadzoru w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nigdy wcześniej nie zajmowała sie dziejami II Wojny Światowej, okupacją niemiecką , Gestapo, policją niemiecką, zbrodniami NKWD. Zasłynęła usuwaniem z dokumntacji śledczej istotnych dokumentów dowodowych. 3)Stanisław Kaniewski - zastępca dyrektora d/s śledczych IPN w latach 90'. Były prokurator stalinowski. cdn
ponad 2 lata temu / PM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.