DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


W jednym ma racje, że zły nie jest osobą jak człowiek bo faktycznie jest upadłym archaniołem. Co do reszty wywodu to typowy postmodernistyczny bełkot.
6 miesięcy temu / Bol3k
 
Jezuitą jest także papież Franciszek. Czy znowu czeka nas kasata, jako jedyny sposób dyscyplinowania zakonników?
6 miesięcy temu / Stefan Jr
 
Do "ja" W 1773 r. papież Klemens XIV, pod naciskiem wrogich Kościołowi i Towarzystwu dworów burbońskich, rozwiązał zakon. Dekret kasacyjny nie został jednak ogłoszony na ziemiach wcielonych do Rosji w pierwszym rozbiorze Polski, tam też kontynuował zakon swą działalność do chwili przywrócenia go w 1814 r. Jezuici na terenie państwa rosyjskiego zwoływali tymczasowe kongregacje od 1782, wybierając każdorazowo wikariusza generalnego z nadzwyczajnym pełnomocnictwem funkcji głównego przełożonego. W 1801 Pius VII mianował oficjalnie ówczesnego wikariusza generalnego Franciszka Kareu ojcem generałem ?na wygnaniu?. Jezuici następnie utworzyli dwie oficjalne prowincje ? w Rosji i w Italii. Dalsze ciekawostki np o działalności Katarzyny II w ochronie i wykorzystaniu zakonu przeciw Polakom w w internecie
6 miesięcy temu / Nie ja
 
Jezuici, Dominikanie módlcie się za Kościół Jezusa Chrystusa, módlcie się do Matki Przenjświętszej Maryji aby się za wami wstawiła kiedy przyjdzie śmierć...
6 miesięcy temu / nunes
 
Czytając o kasatach niektórych zakonów przez zaborcze władze rosyjskie byłem oburzony. Dziś myśle, że w obecnych czasach taka czasowa kasata np. w przypadku extra modernistów: jezuitów czy dominikanów, mogłaby wyjść im tylko na dobre...
6 miesięcy temu / Ja
 
W końcu go zobaczy
6 miesięcy temu / Adrian
 
Apage satanas...
6 miesięcy temu / Tom
 
Biedny grzesznik
6 miesięcy temu / N
 
Mógłby także powiedzieć, że Bóg nie jest bytem osobowym. Że to personifikacja pojęcia i idei dobra. Jezuici bardzo potrzebują nawrócenia.
6 miesięcy temu / JaJan
 
Co z tymi jezuitami jest nie tak?
6 miesięcy temu / Gigi
 
Jezuici to heretycy ,coraz bardziej odpływaja od wiary...
6 miesięcy temu / AniA
 
Jestem w stanie zrozumieć wszystko, wątpliwości, poszukiwania, chęć zrozumienia na miarę naszych czasów ale na litość Boską, proszę bez tego typu pomieszania, zlepek, słowotwórstwa jak "rzeczywistości symboliczne" pewnie generał jest fanem gier i uległ wpływowi "rzeczywistości wirtualnej" ; .
6 miesięcy temu / Jurek
 
Zabrać go na egzorcyzmy. Zaraz otrzeźwieje i wróci mu zdrowy rozum.
6 miesięcy temu / Filip
 
Przecież to oczywiste,że diabeł i piekło, a nawet niebo są pojęciami symbolicznymi.Co tu dociekać,że jest inaczej.
6 miesięcy temu / nn
 
Generał takimi wypowiedziami buduje sobie pozycje generała w piekle ale tam będzie musiał zaczynać od szeregowca.
7 miesięcy temu / pol
 
Jeśli Aniołowie nie mają wolnej woli, to jak to się stało, że część z nich sprzeciwiła się Panu Bogu? Wydaje mi się, że to nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
7 miesięcy temu / @ Kwiatek
 
Nie za sprawą pozytywistów, lecz o wiele wcześniej. Przecież już pierwsi filozofowie greccy na wiele lat przed nasza erą stawali w kontrze do poznania mitycznego.
7 miesięcy temu / @kwiatek 77
 
Mało widział i słyszał, jak widać, nie przeczytał ze zrozumieniem Ewangelii albo też celowo wprowadza ludzi w błąd. Mam nadzieję, że inni jezuici nie idą w jego ślady.
7 miesięcy temu / :(
 
Ten czlowiek musi doswiadczyc egzorcizm. Jak zobaczy to, to napewno uwierzy, ze to nie jest symbol tylko prawda. A jak znajdzie sie w piekle to juz bedzie za pozno aby przestac mowic klamstwa na ziemi. A jak zacznie sie smazyc to bedzie wrzeszczec PRZEPRASZAM! PRZEPRASZAM! PRZEPRASZAM!
7 miesięcy temu / Anielka
 
Si cum jezuitów, non Jezu itis
7 miesięcy temu / ruler
 
Trudno się dziwić szeregowym Jezuitom, którzy bredzą, jeżeli mają takiego generała. Umrze, będzie wiedział jak wygląda symboliczne zło. św. Andrzej Bobola miał lepszych szefów.
7 miesięcy temu / biel
 
Wystarczyłby jeden jedyny udział w egzorcyzmie, jako obserwator! Gwarantuje , że jeden efekt by tam zaistniał - pełne gacie tego pseudojezuity!
7 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Cała Ewangelia to lipa - brak nagrań....jakby nagrań na dyktafonie nie można sfałszować. Spokojnie -kazda epoka miała swoich Heretyków a Kościól ciagle zmagał się z "mądralami " którzy wiedzieli co Chrystus miał na myśli
7 miesięcy temu / Darius
 
To jest człowiek niewierzący.
7 miesięcy temu / tralala
 
Po co nazywać tego człowieka "ojcem"?? On już dawno przestał wierzyć w Boga i tyko pełni obowiązki katolickiego księdza. Niestety pieniądze które zarabia na tym procederze,korzystając z milczącego przyzwolenia władz kościelnych są prawdziwe.
7 miesięcy temu / 09:43
 
Powinni go szybko usunąć ze stanu kapłańskiego. Jedno ginące jabłko psuje wszystkie pozostałe.
7 miesięcy temu / Witja
 
Istnieje.Opętany
7 miesięcy temu / adamtwardy
 
Ten Pan powinien zająć honorowe miejsce w episkopacie niemieckim.
7 miesięcy temu / Karol
 
Jedyne co się samo narzuca jako komentarz, to przypomnienie o absolutnym przekonaniu ojców KK o tym, że głównym składnikiem taktyki diabelskiej, jest nieustanne przekonywanie ludzi o swym NIEISTNIENINU, o swej piękności, dobroczyństwie i absolutnej nieszkodliwości!!! Tu chyba już nic nie trzeba dodawać! No może właśnie tu i teraz wobec powyższych faktów: Idź precz Szatanie!
7 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Niech idzie i porozmawia z egzorcystami to może przestanie opowiadać bzdury
7 miesięcy temu / Lila
 
Jedyne co się samo narzuca jako komentarz, to przypomnienie o absolutnym przekonaniu ojców KK o tym, że głównym składnikiem taktyki diabelskiej, jest nieustanne przekonywanie ludzi o swym NIEISTNIENINU, o swej piękności, dobroczyństwie i absolutnej nieszkodliwości!!! Tu chyba już nic nie trzeba dodawać! No może właśnie tu i teraz wobec powyższych faktów: Idź precz Szatanie!
7 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Nowa Prawda zwycięża nie dlatego, że jest lepsza, ale dlatego, że wymierają zwolennicy starej - ot, co....
7 miesięcy temu / Michael Wolf
 
współczuje jezuitom, muszą być posłuszni generałowi, ciekawe jak tam u nich wygląda reguła zakonna?
7 miesięcy temu / Maryjny
 
Autor artykułu używając tytułu nie nam osadza, czy jest herezja czy nie... Poprawność polityczna? Dla mnie to herezja jest oczywista... Człowiek ten wybiera zło, a to że obraża Chrystusa i Jego nauczanie dopełnia reszty... Ten człowiek powinien być ekskomunikowany, gdyż nie jest godzien być katolikiem... Za brednie i herezje przez niego głoszone...
7 miesięcy temu / Krakusik
 
Ta wypowiedź jest najlepszym dowodem na istnienie szatana. Niestety zbierającego coraz większe żniwo także wśród kleru.
7 miesięcy temu / Maryna
 
Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy Szatan istnieje, to po wypowiedzi Arturo Sosa powinien te wątpliwości stracić. ISTNIEJE!!!
7 miesięcy temu / ech
 
Szatan ma wszędzie swoich proroków i apostołów...
7 miesięcy temu / Arek
 
Czyli kuszenie na pustyni - majaki - przywidziało się Zbawicielowi. Wypędzone demony ktore weszły w stado świń - znowu to samo. Niech wreszcie jasno powie ze Nowy Testament to bajka dla dzieci a nie tu owija w bawełnę. No i Ojcu Pio tez ciagle się zwidziało - sami chorzy na urojenia włącznie z Chrystusem. Ciekawe że to przelożony zakonu. Uważałbym na ten zakon - właściwie powinni być ekskomunikowani.
7 miesięcy temu / Jot
 
Co na to Ojcowie Jezuici? Posacki, Prusak, Kramer, Dyrek???
7 miesięcy temu / Kasandra
 
Takie podejście zbiera pokłosie. Szustak w swoich egzegezach też traktuje objawienia symbolicznie, a z dosłowności się nabija. Ale z egzorcystów się nie nabija. Ot, taka schiza.
7 miesięcy temu / Jeffs
 
A kogo może obchodzić OSOBISTE ZDANIE CZŁOWIEKA , który po raz kolejny publicznie UJAWNIAJĄC SWOJE BRAKI WIEDZY KATECHIZMOWEJ KOMPROMITUJE SIEBIE i swojego ZWIERZCHNIKA . Dzisiaj takie zachowania stały się NORMĄ nic więc dziwnego, że mamy CHAOS i KRYZYS. Twierdzenie , że "Nie nam osądzać czy jezuita popadł w herezję" jest BŁĘDEM gdyż człowiek ten jest nie tylko "generałem|" ale pasterzem , za którym podążają owce > ku przepaści na wieczne potępienie. Dlatego trzeba czuwać i ROZEZNAWAĆ a także OMIJAĆ z daleka ludzi głoszących zdania SPRZECZNE Z NAUKĄ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. Należy współczuć Jezuitom z powodu tak skandalicznych wystąpień Przełożonego a także zachowań np. wspólne odprawianie modlitw z Buddystami w ich świątyni.
7 miesięcy temu / iskierka
 
Przestańmy się wreszcie pocieszać, że "bramy piekielne go nie przemogą", bo Kościół sam siebie pokona pod obecnym światłym przewodnictwem, nawet bez pomocy piekła.
7 miesięcy temu / M.Migas
 
Jeśli dosłownie potraktować słowa Pisma : Mt 16,22 :"A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: ?Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie?. 23 Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: ?Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki?. " To wynika z nich ni mniej ni więcej ,że w tym momencie szatan przemawiał przez usta SAMEGO św. Piotra. Natomiast jaki jest byt istot niematerialnych i "ich status osobowy" ,to pewnie trudny problem . No tylko jak przyjdzie do katolickiej nauki o "transsubstancjacji" i co jest "realne" , a co "symboliczne" ,to chyba lepiej najpierw "skonsultować katechizm" ...
7 miesięcy temu / gość
 
List do Galatów 1.6-9 "PRAWDZIWOŚĆ GŁOSZONEJ PRZEZ ŚW. PAWŁA EWANGELII Prawdziwa Ewangelia 6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"
7 miesięcy temu / Mieszko
 
Skoro nie ma diabła, to nie ma piekła, skoro nie ma piekła to dusze złych ludzi po śmierci znikają, jak to podobno ktoś już powiedział. I wszystko by się zgadzało. Myślenie czysto ateistyczne, a być może reklama rekrutacyjna zachęcająca ateistów do zasilenia szeregów jezuickiej organizacji humanitarnej.
7 miesięcy temu / Gość
 
Do XYZ Papież też jest jezuitą,ciekawe co?
7 miesięcy temu / Basia
 
Do Xyz - Przeczytaj sobie w Biblii o kuszeniu Jezusa na pustyni,a w szczególności przez kogo był kuszony, aby stwierdzić kto ma rację.
7 miesięcy temu / K.
 
Jeśli szatan jest tylko symbolem, a co powiedział Jezus , to nie wiadomo w jakim kontekście, to nasuwa się wniosek: po co ojcze Jezuito siedzisz w tym zakonie? Radzę do cywila pójść i nie dręczyć się modlitwą i ograniczeniami z wiary wypływającymi.
7 miesięcy temu / Ozon
 
Czyli w aniolów tez nie wierzy,ciekawe jak mizna tak zyc i to jako kaplan
7 miesięcy temu / Rm
 
Posiadacie, że nima Kusego? To łon już się cieszy...
7 miesięcy temu / Em
 
Chyba nas Chińczyki przeklęły."Obyś żył w ciekawych czasach."Opracowali to życzenie setki lat temu,ale czy na pewno możemy stwierdzić,że to w Państwie Środka wymyślono?Przecież wtedy nie było dyktafonów!
7 miesięcy temu / fajnie jest!
 
Dla jenerała zapewne cały świat duchowy nie istnieje. A Bóg... Bóg to zapewne to samo jak opisuje nie istniejącwgo diabła tylko w drugą stronę
7 miesięcy temu / X
 
Skoro to nie osoba to ciekawe jak "manifestacja zła" pojawiła się w ludzkim życiu? Bo wobec takiego twierdzenia człowiek powinien być wyłącznie dobry, a jego samego otaczać tylko dobro i piękno. Skąd tu więc zło?
7 miesięcy temu / karol
 
@ Zakony Jezuitów i Dominikanów powinny zostać rozwiązane.
7 miesięcy temu / Jasiu PUKWATERE
 
Popatrzcie na swoje komentarze, oto jest ziarno zamętu i skutki siania go przez tych, którzy powinni nas prowadzić. Wystarczy jeden znaczny pasterz, który okazuje się fałszywym i .... prawdy niepodważalne, aksjomaty naszej wiary zostają w jednej chwili relatywizowane. Był szatan... nie ma szatana, zaczyna się dyskusja, spór, mędrkowanie i rozłam, czyż nie o to złemu zawsze chodzi?? Ja wiem jedno szatan to zło OSOBOWE, demony istnieją i są realne.
7 miesięcy temu / Dariusz
 
Skoro w dokumentach przygotowawczych do Synodu Amazońskiego głosi się panteizm, to nic dziwnego, że odbiera się również konkretną bytowość szatanowi.
7 miesięcy temu / M.
 
Wczoraj w Liturgii godzin czytaliśmy fragment z Proroka Izajasza, które bardzo dobrze ilustrują słowa generała jezuitów: Wówczas Pan odciął Izraelowi głowę i ogon, w jednym dniu, palmę i sitowie. . Zwodzicielami się stali przywódcy tego narodu, a ci, którym przewodzą, zgubili się. Dlatego Pan nie oszczędzi jego młodzieńców ani się zlituje nad jego sierotami i wdowami. Bo cały ten naród jest bezbożny i zły, każde usta mówią głupstwa. Po tym wszystkim nie uśmierzył się gniew Jego i ręka Jego - nadal wyciągnięta /Iz 9, 13-16/.
7 miesięcy temu / ks. Krzysztof N
 
General towarzystwa padl ofiara podstawowego klamstwa szatana czyli udawania ze nie istnieje,poniewaz gdyby go zobaczyl to by grzal do klasztoru az by sie buty palily po czym do konca swoich dni przestrzegal by wszystkich przed nim i nauczal o jego realnym istnieniu aby nikt nie popadl wiecej w ta zgubna herezje.Oby nigdy nie zakosztowal jego towarzystwa bo bedzie to cala wiecznosc ale juz moze byc za pozno i co wtedy? Czyz samo to nie bedzie juz okropna kara za to niedowiarstwo? przebywac w smrodliwej obecnosci tego ktorego istnienie tak bezrozumnie sie negowalo?Oby Bog dal laske opamietania i nawrocenia w tym temacie poniewaz gorszace wypowiedzi sa niestety publiczne.
7 miesięcy temu / Nick
 
Kim wy jesteście żeby oceniać generała zakonu, jaką macie wiedzę, jaki autorytet? A jeśli on ma rację, jeśli szatan jest tylko wymysłem aby kk mógł kontrolować Owieczki..Sam papież w jednym z nieautoryzowanych wywiadów powiedział że szatan nie istnieje
7 miesięcy temu / Xyz
 
Fakty są takie, że nasze ludzkie myślenie jest słabe...na tyle, że bez Objawienia, nie potrafimy zrozumieć aniołów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że aniołowie czy demony, nie mają wolnej woli = bo pełnią wolę Boga. Tylko, że Objawienie nam mówi o próbie, której zostały poddane te istoty...a tą próbą był wolny wybór jakiego miały dokonać = czy chcą kochać Boga, poznawać Boga i służyć Bogu? te, które nie chciały służyć = stały się demonami...i na tym wolna wola aniołów i demonów się wyczerpała...po tym ostatecznym wyborze wiecznym = bo one żyją w wieczności, nie w czasie...po tym wyborze już nie mają wolnej woli, tylko albo dobrą wolę na wieki...albo na wieki wolę złą...W tym sensie nie mają wolnej woli = że nie podejmują kolejnych decyzji...ale osobami pozostają, tylko, że w wiecznej służbie Bogu...Przepraszam jeśli moje wcześniejsze wpisy wprowadziły kogoś w błąd...tak sobie tylko na głos rozważałam...ale wniosek jest taki = diabeł jest osobą, anioł też...
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Może dlatego, że portal Polonia Christiana jest złożony z istot ludzkich, które nie są wszechwiedzące, ani nie należą do trybunałów kościelnych.
7 miesięcy temu / Agamemnon
 
Do właściwych wniosków możemy dojść tylko wtedy, gdy bierzemy odpowiednią metodę do rozważenia danego zagadnienia. Sprawy dotyczące wiary można poznać tylko przez Objawienie. Sprawy dotyczące rozumu przez myślenie logiczne. A fakty poznajemy zmysłami. Mamy obowiązek słuchać wiary = zgodnej z Objawieniem. Mamy obowiązek słuchać rozumu = zgodnego z logiką. Mamy obowiązek słuchać faktów = zgodnych ze świadectwem naszych zmysłów. Jeśli "natchnienie od Ducha Świętego" nie jest zgodne z wiarą - z Objawieniem, z rozumem - z logiką i z faktami - potwierdzonymi zmysłami, tzn. że takie natchnienie nie jest od Boga. Jeśli coś jest logiczne ale niezgodne z faktami i niezgodne z Objawieniem - to nie jest Prawda, nie jest to natchnienie od Boga.
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
?Braterstwo? pod specjalnym nadzorem. Powołano międzyreligijny komitet.... Za chwilę ,,synod amazoński", a teraz ten... Przygotowują ludzi do powstania jednej ,,nowej religii", gdzie nie ma miejsca dla Boga, Jezusa, Ducha Świętego, Matki Bożej czy Aniołów. Smród Szatana nie tylko wtargnął do Watykanu, ale również do Zakonów, biskupstw czy parafii. Boże chroń Swój Kościół Święty. KRÓLUJ NAM CHRYSTE!!!
7 miesięcy temu / Maria
 
dlaczego nawet portal pch24 używa mowy miękkiej i niewyrazistej tj."wypowiedź kontrowersyjna czy trudna do pogodzenia z nauką kościoła". Przecież to jest jawną herezja!Wystarczy zacytować słowa samego Pana Jezusa z Ewangelii gdzie mówi o piekle i szatnie wprost!
7 miesięcy temu / tradcat
 
Czyli diabła nie ma. A ciekawe, czy są Anioły? Co na to generał jezuitów.
7 miesięcy temu / Tom Bombadil
 
Jak to nie wam osądzać. Przecież to nie tyle herezja co apostazja. Jak widzisz czerwone światło ciśniesz na gaz bo nie tobie osądzać? Człowieku opamiętaj się przesiąkasz językiem i myśleniem odstępców, zdrajców wiary.
7 miesięcy temu / verus
 
W takim razie generał Jezuitów to również rzeczywistość symboliczna, a jego słowami nie ma się co przejmować.
7 miesięcy temu / aaa
 
Generał Jezuitów wydaje się być nie tylko symboliczny,ale i poddany działaniom nieprzyjaznych sił.
7 miesięcy temu / Baja
 
To kogo lub co Chrystus wyrzucał z ludzi, wyobrażenie, symbol, może alegorie ? Co na to Papież ?
7 miesięcy temu / nik
 
No to ja mam w takim razie pytanie. Co się dzieje, jeżeli chrzcimy dziecko? Zgoda, tu na ziemi leje się woda, zmywa grzech, w porządku. A co dzieje się w niebie? Też aniołki z konewki polewają Księgę Żywota? Już kiedyś jacyś wątpliwi eksperci chcieli dorobić o. Arturo etykietę heretyka. Nie wolno mylić symbolu z rzeczywistością! Może też trzeba by sobie odświeżyć podstawowe wiadomości z polskiego. Czym się różni symbol od znaku? Znak tylko WSKAZUJE a symbol PARTYCYPUJE, to znaczy że istnieje PODOBIEŃSTWO pomiędzy symbolem a rzeczywistością, do której symbol odsyła. Powiedzenie, że osobowy zły duch jest symbolem nie oznacza negacji jego istnienia, ale że skonceptualizowane przez nas zło jako osoba np. diabeł z rogami i ogonem afirmuje istnienie zła, które swoją realnością znacznie przekracza realność osoby. A zatem nazwanie osobowego złego ducha symbolem wręcz wzmacnia wiarę w istnienie zła, którego realność transcenduje wszelkie ludzkie reprezentacje.
7 miesięcy temu / conciliarius
 
"Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, dając mu godność osoby obdarzonej możliwością decydowania i panowaniem nad swoimi czynami" KKK 1730 Człowiek jest istotą rozumną, a przez to podobną do Boga; został stworzony jako wolny i mający panowanie nad swoimi czynami Św. Ireneusz, Adversus haereses, IV, 4, 3. Prawo do korzystania z wolności jest nieodłącznym wymogiem godności osoby ludzkiej, zwłaszcza w dziedzinie moralności i religii Por. Sobór Watykański II, dekl. Dignitatis humanae, 2. Są Trzy Osoby Boże, są też osoby ludzkie...ale nie ma osób anielskich, tak samo jak nie ma zwierzęta nie są osobami...
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
"Nie nazywajcie nikogo ojcem." Biskupa Rzymu też. Macie też brata Martina.
7 miesięcy temu / Second
 
co ten biedny człowiek wygaduje....oby się nie przekonał na własnej skórze, że nie ma racji
7 miesięcy temu / lolo
 
KKK 350 Aniołowie są stworzeniami duchowymi...KKK 329 Święty Augustyn mówi na ich temat: "?Anioł? oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? ? Duch. pytasz o funkcję? ? Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem" Św. Augustyn, Enarratio in Psalmos, 103, 1,15: PL 37, 1348-49.. W całym swoim bycie aniołowie są sługami i wysłannikami Boga...KKK 330 Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi Por. Pius XII, enc. Humani generis: DS 3891 Stworzenia duchowe, nawet osobowe nie są osobami, bo nie mają wolnej woli = tak jak zwierzęta nie są osobami, bo mają instynkt...Aniołowie mają dobrą wolę ale nie wolną = tylko całkowicie podporządkowaną woli Boga. Demony mają złą wolę ale też nie wolną = całkowicie zależne jest ich działanie od dopustu Bożego, Bóg dopuszcza aby działały np. przez pokusy dla większego dobra człowieka. Anioł nie jest Osobą - bo nie ma wolnej woli.
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Symboliczne to mogą być rogi, ogon i kopyta. Ale cały szatan? Jeśli wyrzucimy za burtę diabła, to na dobrą sprawę wyrzucamy też Boga. Diabeł to duch, który z pychy źle użył wolności i skłania do niej innych. Ale jeśli diabła nie ma, to za zło odpowiedzialność spada na Boga. No i zostaje nierozwiązany problem: jak Bóg sprawiedliwy wymierza sprawiedliwość niegodziwcom?
7 miesięcy temu / x.Tomko
 
Tamże: "pytanie o sens nie tylko ludzkiego życia, ale także całej rzeczywistości...nasze całościowe poznanie jest komponentą wszystkich trzech sposobów poznania...niezbędną sprawą jest umiejętność oddzielania sfer poszczególnych sposób poznania i w konkretnych sprawach pozostawianie na właściwym terenie bez mieszania kompetencji różnych sposobów poznania" Więc mamy trzy rodzaje poznania naturalnego - ludzkiego poza poznaniem płynącym z Objawienia = z wiary... SYMBOLE = MIT = I sposób poznania; II SPOSÓB = WŁASNY ROZUM = PRZYCZYNY = DLACZEGO? VI WIEK P.N.CH.; III SPOSÓB XIX W.P.N.CH.- poznanie przyrodnicze = bezpośrednich przyczyn...Czym innym jest poznanie rzeczywistości dzięki Objawieniu Bożemu, które przekracza naturalny rozum ludzki, choć Pan Jezus opowiada nam analogie = przypowieści = symboliczne obrazy...oraz wyjaśnia przyczyny - a więc co z czego wynika i dlaczego? więc korzysta z ludzkich sposobów poznania, które człowiek odkrył wcześniej...
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Tamże: "...poznaniem przyrodniczym. Poznanie to z samego założenia ogranicza się jedynie do świata materialnego i pozwala poznawać go poprzez przyczyny bezpośrednie, również należące do rzeczywistości materialnej. To poznanie prowadzi do sformułowania praw przyrodniczych, wyrażonych językiem matematycznym. W dziewiętnastym wieku, jak o tym wspomnieliśmy, tak zwani pozytywiści uznali poznanie przyrodnicze za jedynie ważne...Ta uzurpacja ze strony nauk przyrodniczych nie oddaje rzeczywistości ludzkiego poznania. Nikt nie zaprzecza niezwykłych osiągnięć, jakie stały się możliwe dzięki przyrodniczemu poznaniu otaczającego nas świata. Wyrażają się one w dziedzinie techniki..."
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Tamże: "...w szóstym wieku przed Chrystusem, jest poznanie filozoficzne. Polega ono na ujmowaniu rzeczywistości przez przyczyny. Ujmuje ono całą rzeczywistość, także transcendentną, i sięga do najdalszych przyczyn, które w porządku bytu są przyczynami pierwszymi. Poznanie filozoficzne wyraża się definicjami. Definicja określa rzecz definiowaną, prowadzi zatem do głębszego jej poznania, ale równocześnie zamyka ją w formule słownej, daje jej granice definicja od łac. finis = granica. Pod tym względem definicja jest przeciwieństwem symbolu. Definicja zamyka, symbol natomiast otwiera na rzeczywistość i zgodnie ze sformułowaniem Paula Ricoeura daje do myślenia. Definicja stara się poznawaną rzecz opleść siecią pojęć, symbol otwiera okno na rzeczywistość i pozwala coraz więcej przez nie oglądać. Poznawać wciąż nowe warstwy znaczeniowe."
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Do dnia dzisiejszego człowiek w myśleniu ludzkim a więc naturalnym, nie z wiary wyodrębnił 3 rodzaje poznania: "Pierwszym sposobem poznawania, które odpowiadało na te pytania, było poznanie mityczne, w którym człowiek posługiwał się symbolami jako narzędziami poznania, a relacje pomiędzy nimi ujmował w opowiadaniach mitycznych...Mówiąc o poznaniu mitycznym, musimy podkreślić, że mimo swego wielkiego znaczenia zostało ono później uznane za prymitywne i nieadekwatne i stało się synonimem ludzkiego zacofania. Stało się to za sprawą pozytywistów, którzy uważali, że jedynym poznaniem godnym człowieka jest poznanie przyrodnicze, i w ten sposób wyraźnie ograniczyli zakres ludzkiego poznania. Tę wrogą poznaniu mitycznemu postawę przyjęli także marksiści i przez wiele lat uczyli nas, że człowiek myślący w sposób mityczny był człowiekiem prymitywnym, a samo to myślenie określali jako najbardziej pejoratywnie." - cytat z Kultura Grecka, a Nowy Testament ks. Tomasz Jelonek
7 miesięcy temu / kwiatek77
 
Tu nie ma miejsca na rozważania, czy to herezja, czy nie. Twierdzenia o.Sosy zaprzeczają jawnie i bezpośrednio nauce zawartej w Katechizmie KK, konkretnie paragrafom 391 -395 oraz 414. Brak reakcji Watykanu będzie tylko potwierdzeniem, jakiego zamętu doczekaliśmy.
7 miesięcy temu / Ruben
 
Jak nie ma zła osobowego to i nie ma miejsca, w którym zło osobowe króluje, czyli nie ma piekła. Przy braku piekła nie ma się czego bać, zwłaszcza, że miłosierdzie Pana Boga wg jezuity jest dla wszystkich i w każdym czasie. W skrócie : hulaj dusza piekła nie ma. Brawa dla czarnego papieża za tak dogłębne odczytanie rzeczywistości.. A co wtedy, jeżeli generał jest w błędzie ? ..
7 miesięcy temu / Kefas
 
poprzednią wypowiedź A.Sosa o diable wyjaśnił tak, że nie zamierzał negować nauki Kościoła, a jedynie wskazać, iż niekiedy "rzeczywiście go sobie tworzymy na obraz naszej upadłej natury". Innymi słowy "zły duch istnieje, ale nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za nasze złe wybory i za zło skorumpowanych struktur, które tworzymy. Diabeł istnieje, tym bardziej nie twórzmy sobie diabła, by usprawiedliwić brak inteligentnej refleksji i adekwatnego działania".
7 miesięcy temu / gosc
 
przypomnę tylko wypowiedź niemieckiego rektora jezuity seminarium w Niemczech, który głosił nauki pro-homoseksualne, Kongregacja nauki wiary zainterweniowała w sprawie rektora i jego nauk, ale końcowy efekt zakończył się tak, że skoro rektor podlega generałowi jezuitów to niech on to rozstrzygnie : To tylko dowód na to, że jednym z objawów kryzysu jest brak inkwizycji, brak zdecydowanych działań, a herezje się dobrze mają jak widać, słowem św Atanazy ora pro nobis
7 miesięcy temu / axe
 
Jak długo heretyków i masonów będzie tolerował papież, zaciągając na siebie cudzy grzech.
7 miesięcy temu / DNA
 
Przełożonym zakonów jest papież Franciszek. Też jezuita.
7 miesięcy temu / oj tam
 
Wypowiedź trudna do pogodzenia?! Toż to oczywista herezja i szkoda czasu na dalsze dyskusje!!!
7 miesięcy temu / Karol
 
Ktoś kogoś zabił. I czy w tym wypadku powiemy: "nie nam osądzać..."? W wypadku nieszczęsnego generała ufajmy że osądzi go odpowiednia władza duchowna, ale żeby stwierdzić, ze mówi herezje, to nie trzeba być nawet chrześcijaninem, wystarczy znać doktrynę chrześcijańską.
7 miesięcy temu / Beata
 
Skoro nie ma szatana, to i nie ma piekła, nie ma opętań, nie ma potępienia. A skoro tak, to i nie ma Zbawienia! Misji Pana Jezusa nikt nie sfilmował itd. Ten facet, po prostu nie wierzy, tylko wyznaje pewną ideologię, którą chce zastąpić katolicką doktrynę. Myślę, że jest to już od wielu lat misja zakonu, którego jest generałem.
7 miesięcy temu / Ireneusz
 
Oj Arturo Arturo... Doszedłeś w kościelnej pozycji tak wysoko a mimo to nie zrozumiałeś czym jest strapienie duchowe... Święty Ignacy pewnie ręce załamuje...
7 miesięcy temu / Ann
 
Jak generał taki zakon...
7 miesięcy temu / Jacek
 
"Nie nam osądzać czy jezuita popadł w herezję" - przepraszam bardzo, ale dlaczego niby nie? Przecież dotychczasowa praktyka wskazuje, że nikt inny tego nie uczynił ani nie zamierza nic z tym zrobić. A te słowa są jawną herezją, przecież tu nie ma żadnych niedomówień ani niejasności. Dlaczego rozmydlać to, co jest oczywiste i z czym sam autor tych słów się w ogóle nie kryje? Właśnie, że powinniśmy oceniać rzeczy tak, jak się one mają, po to, żeby samemu nie dać się omamić, być może ustrzec przed tym innych, żeby po prostu nie być letnimi, a mowa nasza była tak-tak, nie-nie.
7 miesięcy temu / pga
 
Generał taki, jak niektórzy jego podwładni. Pokropić go święconą wodą!
7 miesięcy temu / Zbigniew
 
Owszem WAM, Polonia Christiana, i NAM, czytelnikom, oceniać, że generał Jezuitów mówi herezję. Że szatan istnieje, wiemy. Ze Starego, i z Nowego Testamentu oraz z dziesiątek egzorcyzmów. I trzeba odwagi, by mówić o tym głośno. Michał Obrębski
7 miesięcy temu / Michał Obrębs
 
jest oczywiste ze moga tak gadac bowiem Franciszek papiez jest od nich i wiele razy podpnie gadal brednie
7 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
Skoro ojciec Sosa, wypowiadając publicznie zapewnie świadomie herezję, zaciągnął ekskomunikę, to może by go tak zdjąć z urzędu? Jest tam kto?
7 miesięcy temu / Ar
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.