12 maja 2020

Poradniki Ordo Iuris. Instytut pomaga w okresie „odmrażania” państwa

(Fot. Wikipedia Commons Sonia Czechowicz )

Z początkiem maja polskie władze przystąpiły do drugiego etapu „odmrażania” gospodarki i życia społecznego. Stopniowo zdejmowane są kolejne restrykcje wprowadzone do walki z koronawirusem. Wiąże się to ze zmianami w prawie, które mają wpływ na życie większości Polaków. Dotyczą one m.in. działalności hoteli i galerii handlowych. Instytut Ordo Iuris wydał czwartą już edycję poradnika prawnego, uwzględniającego zmiany wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Publikacja wyjaśnia kwestie takie jak korzystanie ze służby zdrowia, świadczeń socjalnych czy pomocy dla przedsiębiorców. Wciąż dostępny jest także poradnik dotyczący posługi religijnej w czasie epidemii.

 

4 maja rozpoczął się drugi etap znoszenia obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ponownie otwarto większość sklepów w galeriach handlowych, a także dopuszczono prowadzenie działalności noclegowej. W zakresie ograniczeń dotyczących przemieszania się pieszo, wprowadzono odstępstwa od obowiązku zachowania dystansu dwóch metrów. Nakaz ten nie dotyczy już osób wspólnie zamieszkujących.

 

Dalej obowiązują jednak niektóre obostrzenia. Nie pracują m.in. szkoły czy stacjonarne lokale gastronomiczne. Wciąż nie można gromadzić się w liczbie większej niż dwie osoby. Utrzymany został również obowiązujący od 16 kwietnia nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

 

W czwartym wydaniu poradnika, prawnicy wyjaśniają kwestie m.in. administracyjnych kar pieniężnych, funkcjonowania służby zdrowia, szczegółowej ewidencji i terminu obowiązywania poszczególnych nakazów, zakazów i ograniczeń. Opisane zostały również zagadnienia dotyczące korzystania z e-recepty i teleporad lekarskich, możliwości przełożenia planowanych zabiegów i wizyt u lekarzy czy odwiedzin przebywających w szpitalach pacjentów. W publikacji znajdują się także informacje na temat regulacji prawnych dotyczących kwarantanny. Instytut precyzuje, kto musi być na nią skierowany oraz jakie są prawa i obowiązki takiej osoby.

 

Poradnik odnosi się, ponadto, do spraw związanych z działalnością zakładów pracy. Określa on m.in. ramy prawne dotyczące pracy zdalnej oraz możliwości uzyskania pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W publikacji umieszczono też informacje na tematy takie jak ograniczenia w przemieszczaniu się czy korzystaniu z miejsc rekreacji.

 

Czwarta edycja poradnika ogólnego to przede wszystkim aktualizacja zagadnień w związku z kolejnym już rozporządzeniem Rady Ministrów, jak również przepisów tzw. tarcz antykryzysowych . Z nowego wydania publikacji można się dowiedzieć, które ograniczenia, nakazy i zakazy aktualnie obowiązują do odwołania, a które przestały już obowiązywać – wyjaśnia mecenas Tomasz Piotr Chudzinski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris, współautor publikacji.

 

Wśród nowych zagadnień znalazły się m.in. te, o które najczęściej pytali beneficjenci telefonicznych porad prawnych uruchomionych przez Instytut. O ile większość polskich publikacji dotyczących epidemii koncentruje się na tzw. tarczach antykryzysowych, o tyle nasze poradniki mogą stanowić cenne źródło informacji nie tylko dla przedsiębiorców, lecz również szerszej części naszego społeczeństwa – dodaje prawnik.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

 

Poradnik ogólny

 

Poradnik dla parafii

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram