17 kwietnia 2019

Bogdan Dobosz: żeby Notre-Dame, była Notre-Dame. Nie wszyscy jednak tego chcą

(Argonowski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)])

Prezydent Macron zadeklarował odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame w ciągu 5 lat. Przy okazji padła ładna deklaracja na temat dziedzictwa narodowego, które konstytuuje Francję. Eksperci są bardziej ostrożni co do dat. Padają terminy – 10, a nawet 15 lat. Bertrand de Feydeau, wiceprezes Fundacji Dziedzictwa np. przypomina, że do budowy katedry użyto w XII i XIII wieku dębowych belek z istniejących wtedy lasów pierwotnych. Ich rozmiary (100 m długości) pokazują, że dzisiaj już takich drzew po prostu nie mamy. Trudności i przeszkód jest bardzo dużo. Nie tylko to budzi jednak pewne obawy.

 

Prezydent Emmanuel Macron w telewizyjnym przemówieniu ogłosił zarazem „Odbudujemy katedrę jeszcze piękniej”. Czy to zapowiedź wprowadzenia jakichś innowacji i zmian? Francuscy prezydenci znani są z zostawiania po sobie różnych „pomników” w stolicy. Można przypomnieć centrum Pompidou, bibliotekę Mitteranda, lotnisko de Gaule’a, czy Mitterandową szklaną wieżę na dziedzińcu Luwru. Macron może tu mieć silną pokusę pozostawienia i po sobie śladu, a okazja właśnie się nadarza.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Franck Riester, minister kultury Francji zaproszony do telewizji mówił na temat „rekonstrukcji Notre-Dame de Pari” i dodawał, że „wyborów będą dokonywali specjaliści”. Padło konkretne pytanie – skoro głowa państwa chce uczynić katedrę „jeszcze piękniejszą”, czy Notre-Dame zostanie odbudowana identycznie, czy też część będzie nosiła ślady nowoczesności? Riester odpowiedział tu dyplomatycznie, że „wiele oryginalnych elementów konstrukcji obróciło się w dym, więc mogą istnieć nowe techniki, być może nowe materiały”. Dodał, że czas na taką debatę dopiero nadejdzie.

 

Dyskusja już jednak się rozpoczęła, co samo w sobie brzmi dość niebezpiecznie. Pokusa nadania katolickiej świątyni jakiegoś np. rysu „republikańskiego braterstwa” będzie bardzo silna. Już teraz w mediach pojawiają się pytania, czy katedrę należy odbudować całkowicie zgodnie ze stanem poprzednim, czy też może zmodernizować? Na razie padają głównie argumenty architektoniczne i historyczne. Wskazuje się, że XIX-wieczna iglica była elementem niepasującym do całości, że trzeba pomyśleć o nowych materiałach. Oby nie wpadli na pomysł wyposażenia gotyckiej katedry i jej architektonicznego przesłania w nowe elementy zupełnie innego przesłania…

 

Ładne deklaracje prezydenta, który zorganizował sobie inaugurację na urząd na tle symbolicznej piramidy, nie muszą budzić zaufania. Zwłaszcza kiedy mówi, że Notre-Dame ma być „jeszcze piękniejsza”.

 

Bogdan Dobosz

 

Zobacz także: 

Grzegorz Kucharczyk: Notre-Dame Domem Bożym czy… centrum dialogu?

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie