DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Popularny watykanista potwierdza: Synod przedyskutuje sprawę wyświęcania żonatych mężczyzn

Popularny watykanista potwierdza: Synod przedyskutuje sprawę wyświęcania żonatych mężczyzn
Andrea Tornielli fot. Medol [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Dyrektor ds. wydawniczych w Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej Andrea Tornielli podkreślił, że wyświęcanie żonatych „sprawdzonych mężczyzn” (łac. viri probati) na kapłanów będzie przedmiotem dyskusji podczas najbliższego Synodu Amazońskiego. Synod jako ciało doradcze nie może jednak podjąć decyzji o dopuszczeniu do święceń żonatych mężczyzn. Ostateczna decyzja należeć będzie do papieża. 

 

Podczas odbywającego się w dniach 6-27 października Synodu Amazońskiego w Rzymie podjęta zostanie dyskusja dotycząca wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. „Synod przedyskutuje możliwość, dla terytoriów takich jak Amazonia, ordynacji żonatych mężczyzn. To znaczy, wyświęcanie katechetów, starszych osób, które dotychczas pełniły odpowiedzialne role w kilku wspólnotach. Nie jest to decyzja już podjęta, oraz nie wiadomo czy Synod wyjdzie ostatecznie z taką propozycją” – oznajmił Tornielli w wywiadzie opublikowanym na stronie brazylijskiego episkopatu.

 

Tornielli podkreślił jednak, że decyzja w tej materii należy wyłącznie do papieża. Odnosząc się do presynodalnego dokumentu roboczego podkreślił potrzebę dotarcia z Sakramentem Komunii do najdalej oddalonych od cywilizacyjnych centrów wspólnot. Wyświęcanie doświadczonych, żonatych mężczyzn na kapłanów miałoby zażegnać ten kryzys.

 

Andrea Tornielli wskazał obecną już wcześniej w Kościele praktykę wyświęcania żonatych mężczyzn; podał przykład Kościołów Wschodnich będących w łączności z Rzymem. Watykański rzecznik powołał się także na przykład Benedykta XVI, który w związku z potrzebą powrotu na łono Kościoła wyrażaną przez tysiące wyznawców anglikanizmu w 2009 powołał specjalne ministerstwa, w ramach których anglikańscy księża kontynuowali swoją posługę już jako katolicy, mając żony i dzieci.

 

Podczas gdy synodalne zmiany mają dotyczyć wspólnot w trudno dostępnych miejscach na ziemi takich jak Amazonia, to nie brakuje komentatorów sugerujących, że na podstawie tak ustanowionego precedensu dojdzie do zmian w całym Kościele powszechnym. Z nadzieją na rozwiązania synodalne patrzy szczególnie episkopat z Niemiec; jego przedstawiciele tacy jak kard. Walter Kasper, czy kard. Reinhard Marx otwarcie przyznają, że celibat powinien być dobrowolny i ewentualne ustalenia synodu w tej kwestii pomogą we wprowadzeniu podobnych zmian – przynajmniej na początku – w niemieckim kościele.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

PR   


DATA: 2019-09-23 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No cóż, poniższe komentarze to owoc wielkiej ignorancji w teologii i "sprawach pokrewnych". A już nie mówiąc, że i z logiką to też trochę na bakier !!
ponad 1 rok temu / Spostrzeżenie
 
Te synody przypominaja troche sesje rady miasta czy gminy: wszystko w tajemnicy, tak zeby ludzie sie nie dowiedzieli, co im chcemy narzucic.
ponad 1 rok temu / Robespier
 
Trwa krucjata modlitwy za synod: dziesiątka różańca dziennie i, kto może, niech raz w tygodniu pości. Wygugluj nazwiska Burke i Schneider, to na ich prośbę wierni wzywają pomocy Matki Bożej. Wszystkie herezje samaś zwyciężyła na tym świecie, o Maryjo!
ponad 1 rok temu / kid
 
Potem dojdą jeszcze Baby do ołtarza!! Na końcu to juz wszystko będzie dozwolone. Patrz:Kościół Anglikański i Protestanci.
ponad 1 rok temu / Siegfried
 
Mniej , dla mnie , kontrowersyjne niż przyjmowanie komunii "na rękę" i mniej kontrowersyjne niż nadzwyczajni szafarze. Jestem , oczywiście , totalnym przeciwnikiem, zniesienia celibatu. Celibat nie jest dogmatem , jest wyborem , wyborem bez którego ciężko być dobrym pasterzem.
ponad 1 rok temu / mario
 
Kościół Katolicki w Polsce, postrzegany w świecie jako katolicka "twierdza", a on w sprawie adhortacji Amoris Laetitia powiedział tak, jak oczekiwał autor. Po tym głosie świat zrozumiał, że próżno liczył na katolicką Polskę. Episkopat Polski woli się nie wychylać, nie wychodzić przed szereg, bo jakże to, sprzeciwiać się głosowi z Watykanu ? Czy ta spolegliwość została zauważona ? Na pewno tak, ale nie została nagrodzona, żadnych biretów kardynalskich Kościół w Polsce się nie doczekał. Obecnie takie godności są tylko dla postępowych i progresywnych hierarchów, dla synów konserwatywnej Polski, po prostu ich obecnie nie ma, chyba, że jest się watykańskim jałmużnikiem.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.