DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Poprawność polityczna ogranicza wolność słowa – twierdzi amerykańska profesor

Poprawność polityczna ogranicza wolność słowa – twierdzi amerykańska profesor
Fot. Reuters/Forum

Polityczna poprawność uniemożliwia dyskusję i zagraża wolności słowa – uważa politolog Dorothy Bucton James, profesor z College of Connecticut. Zdaniem naukowca w Stanach Zjednoczonych istnieją różne standardy dopuszczalne w języku. Odmienne rzeczy poddają autocenzurze prawicowcy i lewicowcy.

 

Zdaniem profesor James poprawność polityczna narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. XX wieku. Z jej powstaniem łączy ona Martina Luthera Kinga i tworzące się wtedy ruchy obywatelskie walczące o prawa różnych grup społecznych. Głosiły one, że są dyskryminowane nie tylko poprzez prawo i tradycję, ale także język, będący nośnikiem stereotypów. - Polityczna poprawność w języku miała być odpowiedzią na te problemy. Stąd wysiłek na rzecz zmiany słownictwa, zmiany jego znaczenia, przywiązywania wagi do tego, co się mówi. To miało swoje dobre strony, ale także zupełnie nieoczekiwane skutki uboczne – mówi politolog w rozmowie z „Wprost”.


Jej zdaniem plan polit-poprawnościowych aktywistów spalił na panewce. Ludzie nie zmienili swojego podejścia do różnych grup społecznych. Zaczęli tylko używać ostrożnego języka. Można czegoś nie móc publicznie wyrazić słowem, ale to wcale nie znaczy, że się tak nie myśli – uważa badaczka, która skrytykowała także postawę uniwersytetów krających studentów posługujących się „dyskryminacyjną mową”. Teraz zarówno kadra naukowa jak i żacy obawiają się wyrażania swoich przekonań. To poważne zagrożenie dla wolności słowa, które dodatkowo wcale nie odnosi zamierzonego skutku.

 

Pani Dorothy Bucton James opisuje zjawisko w Polsce niemal niedostrzegalne - poprawność polityczną prawicy. Nasi politycy prawicowi raczej przyjęli lewicowy zestaw norm dopuszczalnego słownictwa i są mu podporządkowani. Tymczasem w USA najbardziej konserwatywni wyborcy w stanach Karolina Południowa oraz Missisipi nie wybaczyliby swoim przedstawicielom prowadzenia dyskusji o ograniczeniu tam dostępu do broni. Podobnie zareagowaliby na twierdzenia, że powiewająca na tamtejszych Kapitolach flaga Konfederacji jest rasistowska i należy ją zdjąć.

 

- Amerykańskie partie skręciły – bądź w stronę skrajnego konserwatyzmu, bądź lewicowego liberalizmu. Obie operują własnym językiem politycznej poprawności, a tym samym mało mają sobie do powiedzenia – zauważa profesor z College of Connecticut. Dodaje ona także, że poprawność polityczna wyklucza dyskusję w wielu kluczowych sprawach a nawet uniemożliwia wzajemne zrozumienie obu stron. Owocować ma to zamykaniem się prawicowców i lewicowców we własnych obozach.

 


Źródło: „Wprost”

MWł

 


DATA: 2015-06-30 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "36668"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.