DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Poprawki w prawie przeciw zniesławianiu Polski. Będą procesy za "polskie obozy"

Poprawki w prawie przeciw zniesławianiu Polski. Będą procesy za "polskie obozy"
"Polskie obozy" znikną z medialnego obiegu? Fot. Pimke/Wikimedia Commons

Poprawki do Konstytucji oraz ustawy o IPN mają zapobiec pomawianiu Polaków o zbrodnie dokonane faktycznie przez niemieckich okupantów i innych sprawców. Projekt odpowiednich zmian w prawie opracowali urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości.


Celem pomysłu nowelizacji kilku ustaw jest stworzenie narzędzi do dochodzenia na drodze prawnej ochrony dobrego imienia Polski. Być może dzięki nowym zapisom autorzy pojawiających się coraz częściej, głównie w zachodnich publikacjach, kłamliwych określeń w rodzaju: „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady”, „typowy polski antysemityzm”, mocniej się zastanowią, nim puszczą w obieg stwierdzenia bazujące na historycznych kłamstwach. - Chcemy stanowczo i głośno powiedzieć: dość. Dość oszczerstw i robienia z Polaków sprawców Holocaustu. Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobry wizerunek i o dobre imię Polski za granicą. To również wielkie zobowiązanie wobec naszych przodków. Nie możemy pozwolić na przypisywanie Polakom i Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie, których sami byliśmy ofiarami – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 

Propozycja resortu zakłada dodanie do tekstu Konstytucji artykułu 28a, który dotyczyłby zapewnienia ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodu Polskiego. Powództwa cywilne składać będą mogły: Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje pozarządowe. Z kolei na drodze procesów karnych – o ile poprawki wejdą w życie – ścigane będą osoby, które publicznie i wbrew faktom przypisują Polakom udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę niemiecką. W projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości osoby takie podlegałyby karze pozbawienia do lat pięciu, a osoby, które dokonały takiego czynu nieumyślnie podlegałyby karze grzywny lub ograniczenia wolności.

 

 - To jest niezwykle ważny moment. Od lat Polacy są zniesławiani używaniem tych fałszywych określeń, a także świadomą polityką niektórych środowisk, mających na celu przerzucenie na Polskę odpowiedzialności za zbrodnie systemów totalitarnych. Projektowane zmiany dają narzędzia prawne nie tylko państwu, ale także organizacjom społecznym zajmującym się obroną dobrego imienia Polski. Muszę powiedzieć, że ten dzisiejszy dzień jest dniem wielkim dla polskich organizacji pozarządowych, bo widzimy, że rząd słucha obywateli – skomentował inicjatywę ministerstwa Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.

 

RoM

ms.gov.pl


DATA: 2016-02-15 20:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Za długo to trwa. Ta zmiana powinna być wprowadzania 10 mies. temu. Wszystko ślimaczy się.Zniechęca ludzi do PiS.
ponad 2 lata temu / Kamil
 
Już widzę jak pociągają Obamę do odpowiedzialności. Jak ściągną tutaj wojska USA to będą mogli sobie pogwizdać i zasalutować.
ponad 4 lata temu / s
 
Mają pomysł, jak to egzekwować za granicą?
ponad 4 lata temu / stasiu
 
No i pora wziąć się za Grossa.
ponad 4 lata temu / Niktoś
 
Uważam, że prokuratura będzie miała pełne ręce roboty od zaraz. Wystarczy prześledzić posty i wpisy na antypolskim portalu jakim jest onet. To skandal, że taka działalność jest jeszcze dopuszczalna w dzisiejszych czasach. Moim zdaniem portal ten kwalifikuje się do natychmiastowego zakazu jemu wszelkiej działalności na terenie Polski.
ponad 4 lata temu / zbulwersowany
 
Deo Gratias!
ponad 4 lata temu / Zbigniew
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.