DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 9  >   Temat numeru: Komunizm 20 lat później

Jerzy Wolak

Popkomuna


Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu I KOMUNIZMU.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 13

 

Kto publicznie propaguje faszystowski lub INNY TOTALITARNY ustrój państwa (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Kodeks Karny, art. 256


 
Sen wariata śniony nieprzytomnie

Pub był raczej młodzieżowy, ale studenci gorąco mnie tam zapraszali – że miejsce nietuzinkowe i atmosfera niepowtarzalna, i sami ciekawi ludzie przychodzą. Pójdę i ja – pomyślałem – zobaczę, jak się dziś młodzież bawi.

W staromiejskim gąszczu uliczek nawet nie trzeba było długo szukać – podświetlony napis szwabachą głosił: Bürgerbräukeller. Trudno się było zresztą pomylić, zmierzali tam dwaj roześmiani młodzieńcy w T-shirtach z wizerunkiem przystojnego Amona Goetha (rzecz jasna, z twarzą Josepha Fiennesa – po wejściu na ekrany spielbergowskiej Listy Schindlera wyparł on zdecydowanie wszystkich innych przystojniaków w czapkach z trupią główką, zwłaszcza Josefa Mengele).

Wnętrze szczelnie wypełniała młódź w podobnych koszulkach, zacząłem się więc rozglądać w poszukiwaniu jakiegoś wolnego miejsca i dopiero po chwili wpadła mi w ucho wypełniająca salę muzyka. Leciał właśnie kawałek z Kabaretu Boba Fosse – na umieszczonym na jednej ze ścian ekranie uroczy blondynek w mundurku Hitlerjugend błyszcząc nieskazitelnie białymi zębami zapewniał: Tomorrow belongs to me!


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.