DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Popiera żądania homoseksualistów i aborcję. Kim jest Zuzana Caputova - przyszła prezydent Słowacji

Popiera żądania homoseksualistów i aborcję. Kim jest Zuzana Caputova - przyszła prezydent Słowacji
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

Błyskotliwa kariera w polityce, jaką zrobiła na Słowacji w ciągu dwóch lat Zuzana Caputova, nie byłaby możliwa bez skoordynowanego działania różnych środowisk liberalnych – od kręgów politycznych po kościelne.

 

Kampania prezydencka Caputovej trafiła do społeczeństwa zdegustowanego wiedzą o władzy państwowej, jaka wyszła na światło publiczne po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka w maju 2018 roku. Na fali protestów środowiska liberalne prowadziły w tym czasie szeroką walkę – o obsadę Sądu Konstytucyjnego i nowe prawa dla tzw. mniejszości seksualnych. W tej ostatniej kwestii Zuzana Caputova dała się poznać jako polityk liberalny, chcący wprowadzić jeszcze póki co chrześcijańską Słowację na drogę liberalizmu obyczajowego i poprawności politycznej.

 

Kim jest zwyciężczyni pierwszej tury wyborów prezydenckich na Słowacji można poznać po wypowiedziach jej samej i grup ją popierających. Przy okazji błyskawicznej kariery Caputovej pojawiły się pytania o finansowanie jej kampanii politycznje i ścieżkę kariery, w którą zaangażował się nawet prezydent Andrej Kiska.

 

Zwiększająca się popularność Zuzany Caputovej, zaniepokoiła hierarchów kościołów chrześcijańskich, a wewnątrz Kościoła Katolickiego doszlo do dyskursu między arcybiskupem Trnawy Jánem Oroschem a jego poprzednikiem Robertem Bezakiem, który od dawna popierał liberalny kierunek w Kościele Katolickim.

 

2 lipca 2012 doszło do precedensowego usunięcia Bezáka przez papieża Benedykta XVI z zajmowanego urzędu w diecezji trnawskiej. Robert Bezak w I turze kampanii prezydenckiej popierał Zuzanę Caputovą, mimo że deklarowane przez nią poglądy stoją w sprzeczności z nauką Kościoła. Jest ona m.in. za utrzymaniem obecnie obowiązujących przepisów, pozwalających na zabijanie dzieci poczętych i nie popiera zmian przygotowanych przez prawicę i narodowców, które znacznie ograniczyłyby dopuszczalność aborcji. Jawnie opowiada się też za zrównaniem tzw. związków jednopłciowych z małżeństwami, włącznie z przyznaniem im praw do adopcji dzieci. Caputova używa w tej kwestii argumentu „dobra dziecka“ – według niej lepiej, aby było wychowywane przez parę homoseksulaną niż dom dziecka.

 

Działalnośc społeczną Zuzana Caputova rozpoczęła w organizacjach pozarządowych, a za poprowadzenie akcji protestacyjnej zwolenników likiwdacji jednego z wysypisk śmieć otrzymała w 2016 toku Nagrodę Goldmanów. W kolejnym roku wstąpiła do pozaparlamentarnej partii Progresívne Slovensko, która nominowała ją jako kandydatkę w wyborach prezydenckich. Od tej chwili można zaobserwować kolejne działania środowisk liberalnych, które konsekwentnie budowały pozycję Zuzany Caputovej.

 

Robert Mistrík, który ogłosił się niezależnym kandydatem na stanowisko prezydenta w listopadzie 2018 roku, a nawet zarejestrował się w komisji wyborczej, już w lutym 2019 roku rezygnuje z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie i ogłasza poparcie dla Zuzany Čaputovej. Do głosowania na nią nawoływali w kampanii zwolennicy i członkowie liberalnych partii: Sloboda a Solidarita (Wolność i Solidarność), Obyčajní Ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO, Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) i SPOLU - občianska demokracia (RAZEM - demokracja obywatelska).

 

O liberalnym zapleczu Zuzany Caputovej świadczył też fakt poparcia jej przez obecnego prezydenta Andreja Kiskę, należącego do najsilniejszych obrońców kontrowersyjnego ministra spraw zagranicznych Słowacji, Miroslava Lajcaka, który za parcie do podpisania przez Republikę Słowacką i rząd Petera Pellegriniego paktu o imigracji ONZ miał być odwołany z stanowiska szefa MSZ. O Miroslavaie Lajcaku mówi się na Słowacji wprost jako o polityku będącym w bardzo dobrych relacjach z Georgem Sorosem. Już wiadomo, że kontynuatorką myśli Kiski i Lajcaka, jest Zuzana Caputova, nie dziwi więc fakt wspiernia jej przez polityków proliberalnych, kalkujących myśli Angeli Merkel czy Emmanuela Macrona.

 

Jak pisze portal „Infovojna.sk”, powołując się na analizę Instytutu Polityki Narodowej, niezależnego od państwa ośrodka myśli, zastanawiające są deklaracje o niezależności kandydatki Zuzany Čaputovej przy strukturze finansowania jej wydatków kampanijnych. Według słowackiego IPN, z własnych środków Čaputova pokryła 0,5 proc. wydatków na promocję wyborczą, 18 proc. pochodziło od społeczeństwa, a pozostałe wydatki pokryto z innych źródeł, w tym z budżetu młodej i pozaparlamentarnej partii Progresivne Slovensko. Zuzana Caputova w ubiegłym roku rozwiodła się, z małżeństwa ma dwie córki, a jej nowy partner życiowy jest artystą.

 

Źródła: Infovojna.sk, DennikN.sk, Aktuality.sk, Zem a Vek, inp.sk

JB


DATA: 2019-03-17 19:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Będą wybierać między dżumą, a cholerą.
ponad 1 rok temu / ja
 
Chrześcijańska Słowacja ? Nie przesadzajmy. Jeżeli już, to wyłącznie na tle całkowicie bezbożnych Czech. Niestety - Polska w szybkim tempie podąża w tym samym kierunku.
ponad 1 rok temu / Ruben
 
KIedyś złośliwi mówili, że słowacy to tylko tacy nasi górale ... Teraz wiem, że się bardzo mylili. Nasi górale takiego wyboru by nie dokonali - raczej by się sami lub kogoś ciupagą pochlastali
ponad 1 rok temu / obserwator77
 
Homo.... i aborcja to początek depopulacji narodu a właściwe początek końca jego!!!!!
ponad 1 rok temu / niecierpliwa63
 
Nie minie ze dwadzieścia lat i terytorium Słowacji wchłoną Czechy.Jak będzie coraz mniej Słowaków to kto utrzyma rząd i państwo?Jeszcze będą dopłacać resztki posiadanych funduszów by Czesi se ich wzięli.W dzisiejszych czasach trzeba myśleć przyszłościowo,trzeba robić tak by jak najwięcej rodziło się dzieci.A tu zwolenniczka działań odwrotnych.Jeszcze się na liberaliźmie Słowacy przejadą,oj przejadą.
ponad 1 rok temu / lotokot
 
"Błyskotliwa kariera w polityce, jaką zrobiła na Słowacji w ciągu dwóch lat" No proszę następny wystrugany z banana przywódca tym razem płci żeńskiej. Obama zrobił karierę polityczną w ciągu pięciu lat. Duda podobnie, Macron podobnie. A tutaj proszę, dwa lata i startuje na prezydenta. Chciałbym zobaczyć tą maszynkę do wystrugiwania polityków z banana a jeszcze bardziej inżynierów którzy ją zbudowali.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.