DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Ponownie uprowadzono katolickiego księdza w Nigerii. Tym razem to rektor miejscowego seminarium

Ponownie uprowadzono katolickiego księdza w Nigerii. Tym razem to rektor miejscowego seminarium
REUTERS / FORUM

Katolicki kapłan Emmanuel Dim został uprowadzony przez uzbrojonych mężczyzn w diecezji Nnewi na południu Nigerii. Uprowadzony ks. Dim pełni funkcję rektora metropolitalnego seminarium duchownego. Oprócz niego samochodem podróżowało dwóch innych kapłanów, którym pomimo ran postrzałowych, udało się uciec. Porwanie księdza to kolejny przejaw agresji skierowanej pod adresem chrześcijan w Nigerii. Sprawcami porwań i napaści najczęściej są muzułmanie z plemienia Fulani.


Rzecznik nigeryjskiej diecezji oznajmił, że napastnicy zatrzymali samochód, którym podróżowali księża i zażądali opuszczenia go przez pasażerów. Następnie zaczęli strzelać, w wyniku czego dwóch kapłanów zostało rannych w głowę oraz nogi. Mimo wszystko udało się im uciec. Napastnicy zatrzymali jedynie księdza Dima i zabrali go w nieznanym kierunku. Ks. Aghaulor, rzecznik diecezji oświadczył, że porywacze kontaktowali się już z władzami diecezjalnymi, żądając za uwolnienie kapłana 2,5 mln naira (ok. 8 tys. dolarów). Warto dodać, że episkopat Nigerii zabronił płacenia jakichkolwiek okupów w przypadku uprowadzeń kapłanów.


Ataki na katolickich księży w Nigerii i ich uprowadzenia to coraz częstsza forma agresji kierowana pod adresem chrześcijan żyjących w środkowej Afryce. Tego samego dnia, gdy porwano księdza Dima, bandyci uprowadzili także misjonarza ze zgromadzenia św. Wincentego a Paulo. W sierpniu natomiast uprowadzono ks. Emmanuela Ugwu. Szczególnie szokująca jest również sprawa morderstwa jednego z katolickich seminarzystów, którego porwano i zabito z zimną krwią. - Zaczynamy się zastanawiać, czy księża katoliccy nie stali się grupą ryzyka - podsumował te fakty ks. Aghaulor.


Ksiądz Aghaulor podkreślił również, że władze południowych stanów Nigerii, w których dochodzi do zbrodni, a także rząd federalny nie robią nic, aby chronić obywateli przed przemocą ze strony muzułmańskich pasterzy Fulani. - Podczas gdy niewinni ludzie pozostawieni są bez ochrony, widzimy, jak wojsko strzeże ropociągów w Delcie Nigru, jak gdyby ropa naftowa miała większą wartość niż osoba – stwierdził rzecznik diecezji Nnewi.

 

 

Źródło: KAI

POz

DATA: 2016-09-29 22:57
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A Franciszek współczuje muzułmanom.
ponad 4 lata temu / panda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.