DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Ponad pół miliona pielgrzymów zobaczyło Świętą Szatę w Trewirze

Ponad pół miliona pielgrzymów zobaczyło Świętą Szatę w Trewirze

Przez 31 dni wystawienia tuniki, czczonej jako relikwie szaty Jezusa, do Trewiru (Niemcy) pielgrzymowało ponad pół miliona ludzi. Tylko w ostatni weekend przybyło tam 60 tys. pielgrzymów. Wystawienie Świętej Szaty zakończyło się uroczystą Mszą św. w katedrze. Termin następnej pielgrzymki nie został jeszcze ustalony.

 

Zakończone 13 maja br. o godz. 20.20 wystawienie Świętej Szaty przebiegało pod hasłem: „I połącz to, co jest podzielone”. Przez 31 dni Święta Szata ustawiona była przed głównym ołtarzem w skrzyni z cedrowego drzewa, zabezpieczonej szybą.

 

Relikwia pokazywana jest publicznie tylko przy okazji pielgrzymek do Świętej Szaty. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1512 r., a trzy ostatnie miały miejsce w latach 1933, 1959 i 1996. Obecna była pierwszą w tym stuleciu.

 

Biskup Trewiru pozytywnie ocenił uroczystości. Podkreślił, że było to wielkie święto wiary. A przewodniczący niemieckiego episkopatu, abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę, że było to „entuzjastyczne wyznanie wiary i prawdziwa radość”. – Święta Szata przyciągnęła do siebie ludzi różnych pokoleń, w tym wielu młodych – cieszył się abp Zollitsch.

 

Legenda mówi, że szatę, o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem drogi krzyżowej na Golgotę, przywiozła w 326 r. z Jerozolimy do Trewiru cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Św. Helena znalazła tunikę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała ją synowi. Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności Szaty w tym niemieckim mieście pochodzą z początku XII w. Wtedy to, 1 maja 1196 r., relikwię wmurowano w nową nawę miejscowej katedry.

 

Tunika, sporządzona bez użycia nici, jest uznawana za symbol jedności chrześcijaństwa. Autentyczności tej relikwii, utożsamianej z tuniką należącą do Jezusa, nie potwierdzili dotychczas naukowcy, choć – ich zdaniem – tkanina pochodzi istotnie z pierwszych wieków po Chrystusie. W tradycji trewirskiej Święta Szata związana jest z rzymską cesarzową, św. Heleną, której syn Konstantyn Wielki rezydował na początku IV w. właśnie w Trewirze. W tejże katedrze otaczane są też wielką czcią relikwie św. Macieja, sprowadzone w IV wieku również przez św. Helenę, a także relikwie tej świętej patronki diecezji trewirskiej.

 

Źródło: KAI, heilig-rock.de

pam


DATA: 2012-05-15 23:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.