DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Ponad milion złotych kary dla NFZ

Ponad milion złotych kary dla NFZ
fot.toxygen/sxc.hu

Sąd apelacyjny potwierdził decyzję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącą nadużycia przez Narodowy Fundusz Zdrowia swojej pozycji przy ustalaniu kryteriów oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne. NFZ ma do zapłaty ponad 1,14 miliona złotych kary. Wyrok sądu jest prawomocny.


Sprawa dotyczy decyzji z lipca 2009 roku Prezes UOKiK uznała, że Fundusz, stosując kryteria oceny ofert przedsiębiorców przystępujących do konkursu na świadczenia zdrowotne, faworyzował kontrahentów, którzy dotychczas z nim współpracowali, czyli posiadali tzw. ciągłość podczas oceny przetargowej ofert. W ocenie UOKiK utrudniało to jednocześnie wygranie konkursu ofert podmiotom, które chciały rozpocząć współpracę z NFZ.

 

Zdaniem Urzędu, NFZ nadużył pozycji dominującej, jaką posiada na rynku organizowania świadczeń finansowanych ze środków publicznych, zaburzając zasady swobodnej i równej konkurencji. UOKiK informuje, że Fundusz został wezwany do zaniechania stosowania praktyki, została na niego nałożona również kara finansowa w wysokości ponad 1,14 miliona złłotych.

 

NFZ odwołał się od tej decyzji. Sądy kolejnych instancji przyznawały rację UOKiK. W kwietniu 2011 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w tym tygodniu sąd apelacyjny, oddalił w całości odwołanie NFZ.

UOKiK informuje, że w ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że NFZ zgodnie z prawem antymonopolowym jest traktowany jako przedsiębiorca i musi przestrzegać zasad obowiązujących inne podmioty. Ponadto, sąd stwierdził, że kryterium posiadania umowy z NFZ nie jest merytoryczne, a naliczanie z tego powodu dodatkowych punktów jest niezgodne z prawem.

 

Gdyby przyjrzeć się „dotychczasowym kontrahentom” Funduszu, nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że są to jacyś „kolesie”. Mamy zatem obecnie przedziwną sytuację. Przedsiębiorca, za jakiego w myśl przepisów antymonopolowych uważany jest NFZ, musi zapłacić karę. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że karę zapłaci nie Fundusz, a podatnicy, z których podatków NFZ jest utrzymywany. Nie jest on bowiem normalnym przedsiębiorcą, a państwowym molochem, którego funkcjonowanie, a raczej jego brak, jest bolączką milionów Polaków. Należałoby zlikwidować NFZ, a rynek usług medycznych całkowicie sprywatyzować, oddając tym samym decyzję, gdzie i za ile się leczyć pacjentom, czyli najbardziej zainteresowanym. Byłoby to rozwiązanie sprawiedliwe. Redaktor Stanisław Michalkiewicz stwierdził któregoś razu, że w wyniku sławetnych reform służby zdrowia, w ramach których „pieniądze miały iść za pacjentem”, podążają one za nim nestety w takiej odległości, że „stracił z nimi kontakt wzrokowy i każdy inny”.

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.money.pl


DATA: 2012-05-25 11:36
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

zawsze mnie frapuje, gdy czytam, ze wyrok w sprawie x jest lub nie jest prawomocny. to tylko nasz wynalazek czy jest to wszedzie na swiecie??
ponad 7 lat temu / sued
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.