DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Ponad 500 kościołów we Francji wymaga natychmiastowego remontu

Ponad 500 kościołów we Francji wymaga natychmiastowego remontu
Pożar katedry Notre Dame, fot. ©PHOTOPQR/OUEST FRANCE/Daniel FOURAY

Długoletnie zaniedbania w remontach i konserwacji zabytków sakralnych we Francji przyniosło stan zagrożenia bytu około 500 kościołów w całej Francji. 75 z nich znajduje się w Paryżu. O problemie przypomniano sobie po pożarze katedry Notre-Dame. 

 

Ministerstwo Kultury Francji szacuje wydatki związane z konserwacją i remontem budowli sakralnych na ok. 75 mln euro rocznie, co stanowi 41,6 proc. funduszy przeznaczonych na ratowanie wszystkich zabytków. W konserwacji świątyń, klasztorów oraz kaplic partycypują również związki wyznaniowe, samorządy, a czasami sami mieszkańcy. Ostatnio np. sami mieszkańcy wioski Oncieu w departamencie Ain zajęli się renowacją swojego kościoła. Wioska liczy tylko 96 mieszkańców, ale nie wszędzie znajdują się tak zaangażowani katolicy. Potrzeby tymczasem znacznie przekraczają asygnowane na te cele środki i odbijają się tu też lata zaniedbań.

 

Kościoły we Francji zbudowane przed 1906 rokiem są własnością państwa, oddaną w użytkowanie wspólnotom parafialnym. Od lat były zaniedbywane, pomimo że niektóre z nich to perły architektury i magnes przyciągający wielu turystów. Teraz grupa centroprawicowych radnych Paryża zgłosiła potrzebę ogłoszenia „stanu wyjątkowego” dla kościelnych zabytków stolicy i składa w Radzie Paryża propozycję konkretnych działań naprawczych.

 

Chodzi aż o 75 kościołów, w tym kilka dla stolic Francji emblematycznych. Jednym z nich jest słynny kościół Madeleine w VIII dzielnicy Paryża. Od ponad 20 lat otoczony jest prowizorycznymi rusztowaniami, które „tymczasowo” mają powstrzymać zagrożenia struktury budynku.

 

Kolejne przykłady prowizorki i potrzeby pilnych działań to m.in. kościół Saint-Laurent w dzielnicy X, któremu grozi wręcz zawalenie się, czy XIII-wieczny budynek świątyni Sainte-Anne de la Butte-aux-Cailles („bardzo poważne pęknięcia” i groźna zamknięcia). Radni centroprawicy mówią o „75 małych Notre-Dame, które cierpią”. Stąd propozycja „stanu wyjątkowego” dla kościelnych zabytków i konkretne propozycje ich ratowania. Jeszcze jeden „efekt” spalonej katedry?

 

Źródło: Le Figaro/La Vie

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-06-12 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panstwo pobiera kase za bilety do muzeum kosciolow wiec niech panstwo teraz je odrestauruje. Podobno kosciol katolicki musi za kazdym razem uzgadniac rozklad mszy sw. np. w notre dame chyba zeby nie odstraszyc np. turystow Zalmi tych swiatyn ale nie dam ani zeta.Wole dac na polskie koscioly. Niech Fracuzi zobacza jak to jest budowac z wlasnej krwawicy, my to znamy bo nasze panstwo latami nie dawalo ani grosza nawet na zabytki.
5 miesięcy temu / De eM
 
Nikt z tym nic nie zrobi. Jeszcze trochę czasu upłynie, a potem "ze względu na zły stan techniczny" zostaną zrównane z ziemią.
5 miesięcy temu / Ruben
 
Ciekawe jak to się stało, że kościoły są własnością państwa. Może by tak krótka historia dla wiedzy czytelników :
5 miesięcy temu / Adrian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.