DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Ponad 1,3 mld katolików oraz prawie 414,6 tys. księży na świecie

Ponad 1,3 mld katolików oraz prawie 414,6 tys. księży na świecie
Krystian Maj/FORUM

Na koniec 2017 kulę ziemską zamieszkiwało ponad 7,4 mld ludzi, wśród których żyło 1,313 mld ochrzczonych katolików. Posługiwało wśród nich prawie 414,6 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Te i wiele innych liczb przynosi najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae) zawierający dane na koniec 2017 roku. Wraz z nim Centralny Urząd Statystyki Kościoła wydał kolejny Rocznik Papieski 2019 (Annuario Pontificio 2019).

 

Z materiałów zamieszczonych w Roczniku Statystycznym wynika m.in., że katolicy stanowią ok. 17,7 proc. ogółu mieszkańców naszej planety. Prawie połowa z nich – 48,5 proc. – zamieszkuje obie Ameryki, na drugim miejscu jest Europa – 21,8 proc., następnie Afryka – 17,8 proc., Azja – 11,1 proc. i Oceania – 0,8 proc. W porównaniu z rokiem 2016 liczba wiernych wzrosła o 1,1 proc., ale wzrost ten rozkłada się nierównomiernie na różne kontynenty. Największy przyrost odnotowały Afryka – o 2,5 proc. i Azja – o 1,5 proc., w Ameryce (rozpatrywanej jako całość – red.) wyniósł on niespełna 1 proc. (0,96), podczas gdy Europa jest jedyną częścią świata, w której wzrost liczby wiernych był niemal zerowy (0,1 proc.).

 

Największy odsetek wśród ludności miejscowej katolicy stanowią w obu Amerykach – 63,8 proc., na drugim miejscu, ale z dużą różnicą w punktach procentowych, jest Europa – niespełna 40 proc., następnie Afryka – 19,2 proc. i Azja – 3,3 proc. W samej Ameryce istnieje jednak duże zróżnicowanie między Północą a Południem tego kontynentu: o ile w tej pierwszej części katolicy stanowią niespełna jedną czwartą mieszkańców (24,7 proc.), to w Ameryce Łacińskiej (wraz z Antylami) wskaźnik ten wynosi 84,6 proc.

 

O pół procent w stosunku do 2016 zwiększyła się liczba osób zaangażowanych w różne formy apostolatu w Kościele (duchowieństwo, siostry zakonne, diakoni stali, katechiści i inni), osiągając w 2017 liczbę prawie 4,67 mln. Jednocześnie po raz pierwszy od 2010 stwierdzono spadek ogólnej liczby kapłanów: w 2017 było ich 414 582, podczas gdy rok wcześniej – 414 969. wzrosła natomiast liczba biskupów, diakonów stałych, misjonarzy świeckich i katechistów.

 

Zmalała również liczba kandydatów do kapłaństwa: z 116 160 w 2016 do 115 328 w rok później, a więc o 0,7 proc. Spadek był szczególnie odczuwalny w Europie i Ameryce, wzrosła natomiast liczba seminarzystów w Afryce i Azji. Na naszym kontynencie kształciło się w omawianym okresie niespełna 15 proc. ogółu kleryków, w Azji – prawie 30 proc. (29,8), w Ameryce – 27,3 i niewiele mniej w Afryce – 27,1.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-07 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba zauważyć, że księża i wierni z FSPX nie są tu liczeni. A podejrzewam, że tam "wzrosty" procentów znacznie by się różniły.
ponad 1 rok temu / Emil M.
 
>Centralny Urząd Statystyki Kościoła < instytucja w Instytucji. Do liczenia , planowania, prognozowania, polityki... Pokusa liczb, ich wielkości > władzy . Nie jakość tylko ilość. Wiedza pozwalająca RZĄDZIĆ -czuć się ważnym, mocnym, zauważalnym w świecie. Ku pamięci : 1 Jeszcze raz Pan zapłonął gniewem przeciw Izraelitom. Pobudził przeciw nim Dawida słowami: "Idź i policz Izraela i Judę". 2 Sm 24, 1.//> Dawid widząc , że Anioł zabija lud , wolał do Pana: To ja zgrzeszyłem, to ja zawiniłem a te owce cóż uczyniły? Niech Twoja ręka obróci się raczej na mnie i na dom mego ojca.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Patrząc na to co się dzieje, mam wątpliwości czy rzeczywiście tylu ich jest...
ponad 1 rok temu / karol
 
@Migg - to statystycznie. A jeśli się weźmie pod uwagę, że w parafiach np. w Polsce, takiej liczącej ok. 3 tys. wiernych jest 4 księży, a i w dużo mniejszych parafiach z reguły jest dwóch czy trzech, to oznacza, że są miejsca na świecie gdzie 1 kapłan przypada na wielokrotnie większą liczbę wiernych niż tylko 3 141. Zgadzam się z przedmówcami, że niestety zdecydowana większość katolików a także niestety księży i osób zakonnych na świecie ma dosyć mgliste pojęcie o katolicyzmie. A to dlatego, że modernizm przez ostatnie 50 lat poczynił takie spustoszenie w obszarze katolickiego myślenia, mentalności oczywiście nie wszędzie w jednakowym stopniu, że chyba nawet sami do końca nie wiedzą w co wierzą, a do katolicyzmu przyznają się bardziej z przyzwyczajenia, bo tak im w dzieciństwie powiedziano i zapytani z marszu tak odpowiadają.
ponad 1 rok temu / Iw
 
Czyli 1 kapłan przypada na jakieś 3 141 ochrzczonych katolików? Trochę porażające... Ilu więc żyje bez sakramentów, bo nie mają do nich dostępu z powodu braku księży?
ponad 1 rok temu / Migg
 
A ilu z nich jest tak prawowiernych jak pontyfikatu świętego Piusa X?
ponad 1 rok temu / Sal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.