DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Świat

Vladimír Petrilák

Pomyłka posłów czeskich


Czeska prezydencja Unii Europejskiej poprawia kiepskie notowania premiera Mirka Topolánka. Premier wraz ze swoją formacją, Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS), przeżywa bowiem trudny okres rządzenia w sytuacji, gdy właściwie nie dysponuje większością w parlamencie. Od przegranych ubiegłorocznych wyborów do senatu i sejmików ponosi klęskę za klęską i ledwo udaje mu się przeżyć kolejne, szybko powtarzające się głosowania nad votum nieufności dla jego koalicyjnego (wraz z Ludowcami i Zielonymi) gabinetu.

Najistotniejszym elementem wewnątrzpaństwowej i międzynarodowej (unijnej) rozgrywki politycznej jest nieustannie sprawa Traktatu Lizbońskiego, czyli poprawionej wersji tzw. Konstytucji Europejskiej. I sprawa ta w czeskim wydaniu jest naprawdę bardzo pogmatwana. Socjaliści wręcz histerycznie zabiegają o jak najszybszą ratyfikację traktatu i od załatwienia tej kwestii uzależniają inne sprawy, jak np. również wciąż niezamkniętą sprawę ratyfikacji przez parlament umowy z USA w sprawie budowy bazy radarowej (będącej częścią Tarczy Antyrakietowej) na terytorium Republiki Czeskiej, o co z kolei mocno walczy prawicowa ODS.

Jak wiadomo, traktat odrzuciła w referendum Irlandia, swoich podpisów pod dokumentami ratyfikacyjnymi nie złożył dotąd prezydent Niemiec oraz prezydent Polski. Czechy jako jedyne nie podjęły jeszcze wiążącej decyzji i to pomimo faktu, że problemem zajmował się już raz czeski Sąd Konstytucyjny, senat i Izba Poselska. W niższej izbie co prawda traktat został 18 lutego przyjęty, a za przyjęciem traktatu głosowało 125 deputowanych. Konieczna była zgoda 120. Ale należy zwrócić uwagę na fakt, iż wśród głosów przeciw znalazło się aż 37 posłów ODS, 7 wstrzymało się od głosu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Partie jednoznacznie eurosceptyczne to nad Wisłą co najwyżej II liga. Czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie? Tego dowiemy się już po 26 maja.

 
 

Saim Saeed, publicysta pakistańskiego pochodzenia związany z lewicowym „Politico” czy magazynem „The Diplomat” na łamach „Foreign Affairs”, pisma think tanku Council on Foreign Relations, które od lat 40. ub. wieku promuje proces federalizacji świata, jako sposób na przezwyciężenie nacjonalizmu, wyjaśnia dlaczego tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne dla przyszłości Europy.

 

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

Theresa May potwierdziła doniesienia medialne dotyczące jej rezygnacji z funkcji premiera brytyjskiego rządu. Jak ogłosiła, stanie się to już 7 czerwca.

 

Chcesz zobaczyć, co Grzegorz Braun sądzi o filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Obejrzyj program „Prawy prosty”. Zaprasza Łukasz Karpiel.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.