Czeska prezydencja Unii Europejskiej poprawia kiepskie notowania premiera Mirka Topolánka. Premier wraz ze swoją formacją, Obywatelską Partią Demokratyczną (ODS), przeżywa bowiem trudny okres rządzenia w sytuacji, gdy właściwie nie dysponuje większością w parlamencie. Od przegranych ubiegłorocznych wyborów do senatu i sejmików ponosi klęskę za klęską i ledwo udaje mu się przeżyć kolejne, szybko powtarzające się głosowania nad votum nieufności dla jego koalicyjnego (wraz z Ludowcami i Zielonymi) gabinetu.
Najistotniejszym elementem wewnątrzpaństwowej i międzynarodowej (unijnej) rozgrywki politycznej jest nieustannie sprawa Traktatu Lizbońskiego, czyli poprawionej wersji tzw. Konstytucji Europejskiej. I sprawa ta w czeskim wydaniu jest naprawdę bardzo pogmatwana. Socjaliści wręcz histerycznie zabiegają o jak najszybszą ratyfikację traktatu i od załatwienia tej kwestii uzależniają inne sprawy, jak np. również wciąż niezamkniętą sprawę ratyfikacji przez parlament umowy z USA w sprawie budowy bazy radarowej (będącej częścią Tarczy Antyrakietowej) na terytorium Republiki Czeskiej, o co z kolei mocno walczy prawicowa ODS.
Jak wiadomo, traktat odrzuciła w referendum Irlandia, swoich podpisów pod dokumentami ratyfikacyjnymi nie złożył dotąd prezydent Niemiec oraz prezydent Polski. Czechy jako jedyne nie podjęły jeszcze wiążącej decyzji i to pomimo faktu, że problemem zajmował się już raz czeski Sąd Konstytucyjny, senat i Izba Poselska. W niższej izbie co prawda traktat został 18 lutego przyjęty, a za przyjęciem traktatu głosowało 125 deputowanych. Konieczna była zgoda 120. Ale należy zwrócić uwagę na fakt, iż wśród głosów przeciw znalazło się aż 37 posłów ODS, 7 wstrzymało się od głosu.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.
Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.
Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.
Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.
Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI